dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražská politika

Regulace hazardu vs. nulová tolerance. Radnice Prahy 7 dá občanům na vybranou v referendu

Zastupitelstvo Prahy 7 dnes vyhlásilo konání místního referenda o budoucnosti hazardu na území městské části. Občané budou moci v referendu rozhodnout, zda bude sedmá městská část pokračovat v dosavadní postupné regulaci heren, nebo zvolí okamžitou nulovou toleranci. Místní referendum se uskuteční současně s volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat 23. a 24. května 2014.

„Vyhlášením místního referenda reagujeme na intenzivní celospolečenskou i lokální diskuzi o efektivním přístupu obcí k loteriím a sázkovým hrám. Zároveň tím reflektujeme skutečnost, že se v sedmé městské části koná sběr podpisů pro vyhlášení referenda za nulovou toleranci vůči hazardu,“ uvedl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

Anketa

Jak by se měly radnice městských částí postavit k hazardu?

73.9%
(73.9%)
15.9%
(15.9%)
„Vyhlášení místního referenda pouze o otázce navrhované iniciátory petice by občany stavělo do neadekvátní pozice, kdy by byli nuceni buďto vyjádřit souhlas s okamžitou nulovou tolerancí, nebo přistoupit na zachování heren na území Prahy 7 v libovolném rozsahu. Z tohoto důvodu byla zformulována druhá otázka, která by městskou část zavázala k pokračování v systémové redukci provozoven s loterijemi a sázkovými hrami pod maximální možnou hranici 20 povolených míst," uvedl  starosta Ječmének.

"Tento postup by nám umožnil koncepčně omezovat počet provozoven od dvaceti až do nuly s možností průběžného vyhodnocování dopadu regulace v praxi,“ doplnil Ječmének.

Pro platnost místního referenda je nezbytná účast 35 procent voličů. Aby se výsledek referenda stal pro městskou část závazným, musela by pro jednotlivé otázky hlasovat nadpoloviční většina hlasujících, která by však zároveň představovala alespoň 25 procent všech osob oprávněných hlasovat v místním referendu.

Otázky pro místní referendum vyhlášené zastupitelstvem Prahy 7

  1. „Souhlasíte s tím, aby orgány Městské části Praha 7 činily v rámci samostatné působnosti městské části úkony pro to, aby na území MČ Praha 7 došlo k redukci na maximálně 20 provozoven provozujících loterie a sázkové hry uvedené v § 2 písm. e), g), i), j), l), m) a n) a § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, tj. zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů, lokálních i centrálních loterijních systémů a jiných obdobných přístrojů na celém území MČ Praha 7?“

  2. „Souhlasíte s tím, aby Městská část Praha 7 vyzvala Zastupitelstvo hlavního města Prahy k vyhlášení nulové tolerance provozování loterií a sázkových her uvedených v § 2 písm. e), g), i), j), l), m) a n) a § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, tj. zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů, lokálních i centrálních loterijních systémů a jiných obdobných přístrojů na celém území MČ Praha 7?“


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru