Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 16°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Právo

Reforma rozvodů: Ministerstvo počítá s možností nesporných rozvodů u notářů v rámci budoucích úprav

Ministerstvo spravedlnosti představilo novelu zjednodušující rozvodové řízení, která částečně uleví rozvádějícím se rodičům nezletilých dětí. Ostatní páry, tedy bezdětné manžele, či manžele, kteří již vůči svým dětem nemají vyživovací povinnost, ale žádné zjednodušení nečeká. Ačkoli i jejich rozvod je smluvený, k soudu se dostavit musí. To soudy i nadále zbytečně zatíží administrativně a finančně. Ministerstvo ale prostřednictvím náměstka A. Stanislava nevyloučilo, že se při dalších úpravách nesporné rozvody stanou předmětem jednání.

Poslankyně E. Decroix (ODS) chce reformou pomoci dohodnutým rozvádějícím se párům, aby nemusely absolvovat dvě soudní řízení – tedy opatrovnické a rozvodové, ale jen opatrovnické. V jeho rámci by totiž za určitých podmínek nově proběhlo i řízení o rozvodu. Stále je tu ale velké množství lidí, kteří se na rozvodu dohodnou, ale zrušení samostatného opatrovnického řízení se jich netýká (děti buď nemají, nebo jsou již dospělé) a k soudu budou stejně muset jít. Rozvádějících se párů, které se na všem dokáží dohodnout, je přitom každý měsíc více než tisícovka.

„Ministerská novela sice pomůže lidem s dětmi, zapomíná ale na ty, kterých se otázka péče o dítě už netýká. Těch je velké množství a problematické je to, že tito lidé stále k soudu budou muset jít. A to úplně zbytečně, protože nemají spor a na všem se dohodli – soud příčinu rozvratu nově už nebude zjišťovat a jejich rozvod pouze administrativně potvrdí. Kvůli tomu se ale musí svolat jednání a vzniknou náklady na soudce, jeho asistenta, jednací místnost, energie atd. A při tom obrovském množství rozvodů je to nejen velký finanční náklad, ale i zátěž pro soudy, které se v tu dobu nemohou věnovat sporné agendě. Jednání navíc vždy proběhne formálně, v jednací síni,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Odebráním nesporné rozvodové agendy se již podařilo významně ulevit soudům v četných evropských zemích, např. ve Francii, Řecku, Španělsku, Lotyšsku či Estonsku. V těchto zemích řeší nesporné rozvody notáři a poplatky hradí rozvádějící se manželé. Náklady na nesporný rozvod u českého soudu tvoří finanční náklad, na který se skládají všichni daňoví poplatníci.  


Autor: TZ, red

Jak má vypadat projektová dokumentace pro povolení stavby? Ukáže zřejmě až praxe po 1. červenci

28. června 2024 ve 13:26

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazí do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě...

Dluhová poradna Prahy 14 je do odvolání zrušena

28. května 2024 v 09:42

Ze zdravotních důvodů na straně poskytovatele byla zrušena dluhová poradna, kterou mohli lidé každé sudé pondělí využívat v prostorách ÚMČ Praha 14.

Bezplatná právní poradna Prahy 15 opět otevřena

24. dubna 2024 v 08:21

Praze 15 se podařilo získat dotaci v rámci programu prevence kriminality, jehož součástí je také podpora právní služby seniorům a matkám samoživitelkám.

Praha 14: Občanská poradna se rozšiřuje o služby Remedium

9. března 2024 v 07:44

Nabídka bezplatného právního poradenství, které MČ dlouhodobě zajišťuje, se rozšiřuje o služby Občanské poradny Remedium. Na konzultace není třeba se objednávat. Zájemcům bude poskytnuta právní pomoc v oblasti výkladu zákonů a prováděcích předpisů, uzavírání smluv či podání k soudům a státním...

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Další články
Nahoru