dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné, přišlo málo voličů
Ilustrační foto: freeimages

Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné, přišlo málo voličů

Referendum o hazardu v Praze 7 je neplatné, místo minimálně potřebných 35 procent voličů jich přišlo o omezení nebo zákazu heren hlasovat jen 25,2 procenta (7692). Předpokládá se, že radnice a zastupitelé budou s údaji z referenda i tak „dál pracovat“, například analyzovat, jak hlasovali lidé v jednotlivých okrscích.

Referendum se konalo současně s evropskými volbami, tedy v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne.

Referendum mělo odpovědět na otázky, zda má Praha 7 pokračovat v dosavadní postupné regulaci heren, nebo okamžitě nastolit nulovou toleranci. Zatímco pro postupnou regulaci s nepřekročitelným limitem 20 heren se vyslovilo 10,9 % voličů (3330), pro nulovou toleranci hlasovalo 21,8 % voličů (6666).

Pokud by účast na referendu přesáhla potřebných 35 procent, musela by být splněna ještě další podmínka k tomu, aby bylo hlasování pro radnici závazné. Pro danou odpověď by se musela vyslovit nadpoloviční většina hlasujících, která by současně musela tvořit aspoň čtvrtinu všech voličů v Praze 7 (7636 obyvatel).

„Městská část získala nesmírně cenná data, k nimž bychom se jinak dostávali jen velmi obtížně. Přínosná bude především hlubší analýza hlasování v jednotlivých okrscích, která nám umožní zaměřit svou pozornost na ty lokality, kde naše občany trápí hazard nejvíce. V každém případě regulaci hazardu nadále považujeme za velkou prioritu a budeme pokračovat v dalším snižování počtu heren na našem území,“ uvedl starosta Prahy 7 Marek Ječmének.

Herny zakázala Praha 2, 6 a 12

Radnice sedmé městské části za posledních 8 let snížila počet povolených výherních hracích přístrojů ze 797 na 120, tedy o 85 %. V posledních letech také výrazně klesá počet heren. V roce 2012 bylo zrušeno 25 ze 75 provozoven a s novou vyhláškou hlavního města Prahy se jejich počet snížil o dalších 25. Protože v daném období přibyla pouze jediná nová herna, v současnosti jich zde funguje 26.

Konečné rozhodnutí o hernách je v každém případě na magistrátu. Městská část totiž může omezení hazardu pouze navrhnout. V předchozích případech ale magistrát žádosti radnice vyhověl. V rámci nové magistrátní vyhlášky o regulaci hazardu tak herny zakázala Praha 2, 6 a 12.

Referendum se na začátku roku uskutečnilo v Praze 8. Tamní obyvatelé se sice vyslovili pro nulovou toleranci, kvůli nízké účasti ale není ani tam hlasování závazné.

Výsledky referenda v Praze 7:

1. „Souhlasíte s tím, aby orgány Městské části Praha 7 činily v rámci samostatné působnosti městské části úkony pro to, aby na území MČ Praha 7 došlo k redukci na maximálně 20 provozoven provozujících loterie a sázkové hry uvedené v § 2 písm. e), g), i), j), l), m) a n) a § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, tj. zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů, lokálních i centrálních loterijních systémů a jiných obdobných přístrojů na celém území MČ Praha 7?"

ANO – 3330, NE – 1885

Referendum je kvůli nízké účasti neplatné, výsledek není závazný.

2. „Souhlasíte s tím, aby Městská část Praha 7 vyzvala Zastupitelstvo hlavního města Prahy k vyhlášení nulové tolerance provozování loterií a sázkových her uvedených v § 2 písm. e), g), i), j), l), m) a n) a § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, tj. zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů, lokálních i centrálních loterijních systémů a jiných obdobných přístrojů na celém území MČ Praha 7?"

ANO – 6666, NE – 582

Referendum je kvůli nízké účasti neplatné, výsledek není závazný.


Další články
Nahoru