dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražská politika

Referendu o hazardu v Praze 1 brání i málo volebních místností

Referendu o hazardu v Praze 1 v době komunálních voleb brání podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) i nedostatek volebních místností, řekl ČTK. Obě hlasování mají být podle nařízení ministerstva vnitra v oddělených prostorách s různými volebními komisemi.

Podle iniciátorů referenda jde ale o technickou záležitost, kterou by bylo možné vyřešit, kdyby k tomu byla vůle. „Ve třech volebních okrscích, na Hradě, v Senátu a Poslanecké sněmovně, nemáme víc než jednu místnost,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Lomecký.

V jiném termínu referenda je podle něj možné stanovit méně okrsků a použít jiné místnosti. Ministerstvo vnitra totiž nedoporučuje hlasování v komunálních volbách a v referendu v jedné volební místnosti.

„S ohledem na zvláštní úpravu průběhu hlasování včetně zjišťování jeho výsledku jak v zákoně o místním referendu, tak v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí, se domníváme, že není vhodné používat jednu volební a hlasovací místnost, popřípadě společnou hlasovací nebo volební schránku,“ píše se v jeho stanovisku. Iniciátor petice za vyhlášení referenda Ondřej Černoš se domnívá, že jde jen o technikálii. „Nic nebrání tomu, aby volební místnost byla třeba o dům vedle. Je to oblíbený způsob obstrukce při podobných referendech,“ řekl ČTK k postoji starosty.

Zastánci referenda o úplném zákazu hazardu v Praze 1 viní starostu z účelového posunutí termínu zastupitelstva tak, aby nestihlo stanovit termín referenda na stejné dny jako komunální volby.


Další články
Nahoru