Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ředitelství pražských hasičů se v budoucnu přesune do nové stanice v Holešovicích
Nová stanice hasičů v Holešovicích. Foto: HZS Praha

Ředitelství pražských hasičů se v budoucnu přesune do nové stanice v Holešovicích

Krajské ředitelství pražských hasičů se v budoucnu přesune ze Sokolské ulice do Argentinské ulice v Praze 7, kde letos začne stavba nové administrativní budovy u dokončené hasičské zbrojnice. Novinářům to dnes řekl ředitel pražského hasičského sboru Luděk Prudil při příležitosti otevření nové zbrojnice. Dokončena byla loni v září, stavba vyšla na 367 milionů korun. V areálu by se letos měla začít stavět také výjezdová stanice záchranářů.

Nová zbrojnice nahradila původní dřevěnou budovu, která vznikla jako provizorní řešení v roce 1942. Stavba začala v roce 2019, loni na podzim byla budova zkolaudována a následně ji sbor opatřil vybavením. „Stanice již normálně funguje, 5. ledna jsme začali zkušební provoz," uvedl dnes Prudil.

V jedné směně bude na stanici sloužit 26 hasičů, kteří obslouží oblast s asi 220 000 obyvateli. Průměrně podle Prudila hasiči ročně z Argentinské řeší asi 1600 událostí.

Ředitel dodal, že stanice bude nově sloužit i jako základna pro organizaci týmů pro mezinárodní záchranné operace, nebo bude naopak v případě potřeby přijímat týmy ze zahraničí. Sídlit zde budou také hasičtí potápěči.

Dnešního otevření se zúčastnil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který ocenil činnost hasičského sboru v době pandemie. „Je to jedno z nejvytíženějších hasičských pracovišť v celé republice a to zázemí si určitě zasloužíte," řekl.

Hasiči mají s pozemky, které sboru věnovalo hlavní město, i další plány. „V letošním roce zde bude zahájena výstavba výjezdové základny zdravotnické záchranné služby a my jako hasičský záchranný sbor zde v letošním roce zahájíme výstavbu administrativního objektu, který by měl být základem pro budoucí nové krajské ředitelství," řekl Prudil.

Ředitelství nyní sídlí v Sokolské ulici, kde také dosud byla pražská centrální hasičská stanice. Ta se nyní přesunula právě do nové budovy v Praze 7, kde nově operuje i velící důstojník, což je nejvyšší hasičský důstojník ve směně.

Stanice v Sokolské podle Prudila zůstane, pouze nebude mít charakteristiku centrální stanice. Dodal, že díky přesunu některých aktivit do Argentinské začne v Sokolské působit lékař zdravotnické záchranné služby, který bude mít výrazně kratší dojezd do centra metropole.

V Praze je přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru. Sbor plánuje také stavbu nové výjezdové stanice v Březiněvsi a v Běchovicích. V metropoli působí rovněž 36 jednotek dobrovolných hasičů.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru