Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ředitelské volno před vánočními prázdninami vyhlásí některé základní školy v Praze
Ilustrační foto: archiv

Ředitelské volno před vánočními prázdninami vyhlásí některé základní školy v Praze

Ředitelé některých základních škol (ZŠ) v Praze se rozhodli vyhlášením takzvaného ředitelského volna prodloužit vánoční prázdniny. Mnohým školákům tak začnou prázdniny 20. prosince, o tři dny dříve oproti řádnému termínu prázdnin. Vyplývá to z informací, které ČTK sdělili mluvčí pražských městských částí a ředitelé ZŠ.

Ministerstvo školství i přes některé výzvy prodloužit vánoční prázdniny ve školách nemíní. Na neprodlužování vánočních prázdnin se už dříve dohodli končící ministr Robert Plaga (za ANO) a jeho pravděpodobný nástupce Petr Gazdík (STAN). V pondělí ale liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) opět navrhl, aby děti šly do školy naposledy v pátek 17. prosince.

Delší volno budou mít například žáci navštěvující většinu ZŠ v Praze 8. Osmá pražská městská část zřizuje podle svého mluvčího Martina Šalka 15 základních škol, většina z nich bude od pondělí 20. prosince zavřená.

Rodiče žáků, navštěvujících třídy prvního stupně, mohou své děti poslat do školních družin, které budou fungovat i ve dny ředitelského volna. Školní jídelny a kuchyně ale v provozu nebudou, jak mluvčí upozornil.

Učit se tak nebude například v ZŠ Bohumila Hrabala. Ředitelka školy Irena Trojanová tam za důvod vyhlášení ředitelského volna označila vysokou nemocnost pedagogů a složitou covidovou situaci.

Naopak v ZŠ Glowackého bude volno kvůli rekonstrukci v budově, jak sdělila ředitelka školy Simona Škaloudová.

Naopak ředitelé základních škol v Praze 6 s výjimkou ZŠ Jana Amose Komenského mimořádné ředitelské volno před Vánoci udělovat nebudou. Volno budou mít žáci školy v Břevnově, tam ho ale ředitelka školy Ivana Koubková vyhlásila kvůli dříve plánovaným stavebním pracím ve škole, jak informovala.

Podle vedoucí oddělení komunikace Prahy 6 Terezy Schejbalové je nyní ve školách, které šestá městská část zřizuje, 999 žáků v karanténě. Celkem navštěvuje školy zřizované radnicí asi 9000 dětí.

„Ve školách děti pravidelně každé pondělí testujeme, proto v ředitelském volnu nespatřujeme žádnou přidanou hodnotu. V aktuálním týdnu jsme zaznamenali výrazně méně pozitivních žáků než v minulém. I s ohledem na četné karantény v posledních týdnech považujeme za přínosnější, aby se děti co nejdéle účastnily výuky," uvedla radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).

Rekonstrukce bude důvodem také pro volno ve školách v Praze 12. V souvislosti s koronavirem se žádná z devíti škol, které zřizuje dvanáctá městská část, před vánočními prázdninami zavírat nebude.

Ředitelé škol se k vyhlášení ředitelského volna neuchylují mimo jiné proto, že možnosti vyhlásit pět dnů ředitelského volna za školní rok už využili, jak vysvětlil radní pro školství Petr Prchal (TOP 09).

Vedení škol by proto podle něj spíše uvítalo, pokud by vánoční prázdniny prodloužila ministerstva školství a zdravotnictví. Postup, kdy se neučí jen v některých školách, označil radní Prahy 12 pro řešení koronavirové krize za nesystémový. Mluvčí radnice Eva Burianová dodala, že aktuálně je v devíti ZŠ celkem 15 tříd v karanténě kvůli covidu-19.

Ředitelské volno před vánočními prázdninami nebude vyhlašovat ani žádná ze ZŠ, které zřizuje Praha 13. Epidemiologická situace v nich není natolik kritická, aby bylo vyhlášení ředitelského volna nezbytně potřebné, uvedla mluvčí radnice Lucie Steinerová s odkazem na ředitele škol.

Mluvčí doplnila, že na některých školách se v poslední době snižuje i počet žáků, kteří musí být v souvislosti s covidem-19 v karanténě nebo v izolaci. Školy zřizované Prahou 13 navštěvuje celkem 5565 školáků, nyní je podle Steinerové v karanténě nebo izolaci 120 z nich.

V Praze 2 podle mluvčí Andrey Zoulové vyhlásí volno jedna ZŠ. Děti navštěvující ostatní školy budou mít prázdniny až v řádném termínu. Podle informací na webu radnice zřizuje Praha 2 celkem deset základních škol.

Kvůli spíše klesajícímu počtu žáků škol v Praze 5 v karanténě nebude ředitelům doporučovat vyhlášení volna ani starostka páté městské části Renáta Zajíčková (za ODS).

Ze 13 ZŠ, které zřizuje Praha 10, budou mít delší prázdniny jen žáci ze dvou zařízení, informoval ČTK mluvčí městské části Jan Hamrník. ZŠ Solidarita a ZŠ v Hostýnské ulici podle něj volno vyhlašují z organizačních důvodů.

Končící ministr školství Plaga (za ANO) a jeho pravděpodobný nástupce Gazdík (STAN) se minulý týden dohodli, že se nebudou prodlužovat vánoční prázdniny, začnou tedy den před Štědrým dnem.

Nastupující vládní koalice chtěla kvůli covidu výuku na školách o tři dny zkrátit. Gazdík nakonec akceptoval, že volno na konci roku zůstane podle plánu, protože není možné nechávat rodiče i děti v nejistotě a rozhodovat o věcech na poslední chvíli. Objevily se ale znovu návrhy, aby děti šly do školy naposledy v pátek 17. prosince a na stejný den se posunulo testování školáků.


Autor: ČTK

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

Včera v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

Včera v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Pražské služby mají v karanténě 92 z 1700 zaměstnanců

25. ledna 2022 v 18:47

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) zaznamenala v uplynulém týdnu 26 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19, což je více než o týden dříve. K dnešnímu dni mají PSAS v karanténě 92 z celkem 1700 zaměstnanců. Chod firmy ani svoz odpadu nejsou ohroženy. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS...

Očkovací centrum v OD Kotva nabízí očkování proti nemoci covid-19 i dětem od 12 let

25. ledna 2022 v 17:53

S potomkem starším 12 let může zákonný zástupce přijít do očkovacího centra v OD Kotva bez předchozí registrace denně od 9 do 20 hodin. K vakcinaci stačí platná karta zdravotního pojištění očkovaného, kterým se dítě prokáže u registrace.

Nová kampaň chce zvýšit zájem o posilující dávky očkování

25. ledna 2022 ve 14:33

Hlavní město spouští další vlnu kampaně k očkování. Reaguje tak na zmenšující se zájem o posilující dávky a také na skutečnost, že je již zpřístupněno očkování třetí dávkou i pro děti starší 12 let. Praha zároveň upozorňuje na nutnost pravidelného testování a zodpovědného chování ke snížení šíření...

Další články
Nahoru