Dnes Sobota - prehanky-dest 4°C
Zítra Neděle - snih 2°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout
Senioři v tvůrčí dílně. Foto: archiv SenSen

Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout

V čem se změnilo postavení seniorů? Jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života? Jak se dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům? Na tyto a další otázky odpovídá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků. Rozhovor vznikl ještě před tím, než Česko ovládly problémy s šířením nákazy koronaviru. Odpovědi tak lze možná ještě intenzivněji vnímat jako jisté poselství pro mezigenerační porozumění, jehož potřeba je nyní silnější než kdy dřív. 

Stáří je téma, kterému se většina lidí snaží vyhnout. Jak se vám v této oblasti daří šířit osvětu?
A daří se nám to? Moc se o to snažíme, ale pořád nejsem přesvědčena, že se ve společnosti dostatečně mění pohled na seniory. Je to věčné téma, přesvědčovat společnost, že to nejsou jenom nabručené báby a dědkové, kteří potřebují pomoc, ale že to jsou inspirující úžasní lidé, kteří toho mají hodně ve svých hlavách a je potřeba to využívat. Tomu se snažíme pomáhat.

jirku-nadace-charta-77

Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Foto: Michael Kratochvíl

Jak se vám podařilo rozšířit komunitu kolem SenSen, a kdo ji tvoří?
SenSen je platforma, která nabízí prostor všem, kdo o to stojí. Všimněte si, že vedle vás ve městě, v obci žijí úžasní lidé, nestrkejte je někam do klubu důchodců, kde budou štrikovat dečky. Využijte je, nabídněte jim prostor. Stejně jako jsme s Kontem Bariéry ukázali veřejnosti vozíčkáře a pomohli jim zařadit se do společnosti, chtěla jsem to samé pro seniory. Nešlo mi o lidi, o které je třeba pečovat, na to máme sociální systém.

Šlo mi o ty, kteří jsou ještě plní síly, ale důchodový věk je vyřadí ze společnosti a strčí je do kouta. Řekla jsem si, pojďme ukázat, že tito lidé mají ještě co nabídnout. A našli jsme takových seniorů po republice strašně moc. Já jsem často překvapená a zahanbená, když vidím komunitu, kterou se nám podařilo probudit, jaká je to síla a inspirace pro celou společnost. Cítíme podporu i na Facebooku, kde se komunita propojuje, a máme zde jen pozitivní ohlasy, děláte to dobře, dělejte to dál…

V čem si myslíte, že se změnilo postavení seniorů a jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života?
Nedávno jsem byla na obědě s Honzou Kačerem, kterému je třiaosmdesát. Bavili jsme se o tom, jestli jsme si dokázali představit, že budeme takhle staří. No vůbec ne! A jak dřív vypadali lidi ve třiaosmdesáti? Dneska Kačer přijede z Bratislavy, kde točil film, zítra jede na besedu do Přelouče.

Lidé jsou v jiné kondici a je to potřeba brát na vědomí, že mají ještě zdravou hlavu, a když mají ještě zdravé nohy a tělo, je to skvělé a je třeba to použít. Řada lidí třeba ve vedení měst a obcí už si to naštěstí uvědomuje. A ozvat se už umí i samotní senioři. Občas se směju, že už nás kluby SenSen, které jsme pomáhali před osmi lety zakládat, už vůbec nepotřebují, že si všechno dohodnou a obstarají samy.

Někteří zástupci mladé generace vnímají seniory jako nerudné a nesnášenlivé lidi. Jak se podle vás dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům?
Nám jde hlavně o to nezapomínat, propojovat generace skrze vzpomínky, paměti. Máme Národní kroniku, web, kde mohou lidé sdílet svoje vzpomínky, projekt Dopis vnoučeti, ve kterém senioři píší svým potomkům o tom, co je v životě důležité. Pro moje starší vnoučata, kterým je 21 a 17, je třeba radost, když si sedneme a vyprávím jim jen o tom, co dělali a říkali, když byli malí. Co bylo v obchodech, jak se žilo. Tohle chceme se SenSenem probouzet. Sdílejte vzpomínky, není pravda, že to nikoho nezajímá. Zajímá!

Jaký měla kampaň Dopis vnoučeti úspěch?
Je to trochu podobné jako s Národní kronikou. Hodně lidem se myšlenka sdílení vzpomínek líbí, ale už si nenajdou čas si sednout a taky je sepsat, a to je škoda. Dopisů vnoučeti teď máme zhruba stovku – napsat a poslat nám ho může každý, komu už bylo 60 let. Důležité ale je, že se nám vzkazy daří i doručovat. Na podzim jsme měli plnou Knihovnu Václava Havla, kam společně přišli besedovat senioři a studenti dvou pražských gymnázií, teď podobná setkání pořádáme v regionech.

Od roku 2013 vyhlašujete cenu Senior roku. Co vás k tomu vedlo?
Cena Senior roku je takovou ozdobou SenSenu. Třešničkou na dortu té každodenní práce klubů v celé republice. Sbíráme nominace na ocenění z celé republiky. Nutíme lidi, aby se zamysleli: Je třeba vedle mě v ulici senzační senior? A chceme to i po představitelích měst a obcí, aby se rozhlédli kolem sebe a nominovali výjimečného seniora, který dělá nezištně něco navíc, zajímá se o druhé. A když se pak v Pražské křižovatce objeví na vyhlášení Ceny Senior roku čtyři sta úžasně aktivních lidí v seniorském věku, je to ta nejlepší reklama. Loni jsme třeba vzali do Zlaté síně SenSenu pana profesora Pavla Pafka. Když tolik senzačních seniorů na jednom místě viděl, ptal se mě: „Boženko, kde jste ty lidi vzali?“ A já jsme mu na to řekla: „Pane profesore, těch je plná republika.“

Vybavujete si nějaký příběh seniora, kterému komunita kolem SenSenu zlepšila kvalitu života?
Takové zprávy dostáváme každý den, poděkování za inspiraci, nebo že se nám něco povedlo. Mně by jinak práce nebavila. Mám taky ráda Národní kroniku. Nadchne mě, když se mi ozve ředitel pražského nakladatelství a řekne: „Hele já jsem si přečetl u vás vzpomínku, to bude moje teta, co s ní není rodina 30 let ve styku. Nedali byste mi na ní spojení?“ A my takhle propojíme rodinu, která se pozná podle indicií z jedné vzpomínky. To je úžasné. Spojujeme i ty, kteří se dlouho neviděli, a to je dobře.

Čím vás senioři inspirují?
Sama jsem v seniorském věku a myslím, že do skupiny senzačních seniorů patřím. Inspiraci ale hledám stále. Nebudu asi skákat padákem, ale nad každým dobrým počinem se zamyslím a říkám si, nezkusíš to také?  Mám tu jasnou poučku, že každý den se pořád něco nového učím. Opravdu!

Máte nějaké tipy, jak zůstat i v důchodovém věku aktivní?
O všechno se zajímat. Nenechávat si svoje znalosti a zkušenosti pro sebe, ale předávat je dál. Pomáhat druhým. Dělat to, co člověka baví. Je to bohužel ale také o zdraví – dokud je člověk zdravý, není starý. Jakmile onemocní, spadne do skupiny těch, kteří potřebují cizí pomoc. Ale máme v SenSenu i spoustu seniorů, kteří se i díky tomu, že se odmítli vzdát aktivního života, oblíbených činností a kontaktu s přáteli, s těžkou nemocí dokázali poprat.


Praha 15 naočkovala klienty v pobytových sociálních službách

Dnes v 11:10

Patnácté městské části se ve spolupráci s CSOP podařilo prostřednictvím výjezdového mobilního týmu v první etapě naočkovat klienty v pobytových sociálních službách.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

Včera ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

20. ledna 2021 ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

20. ledna 2021 v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Anděl Vincek pro devět dobrovolníků

20. ledna 2021 v 09:55

Osobnosti, které se angažují v rámci dobrovolnické činnosti spolků či neziskových organizací na území Prahy 3 ocenila radnice.

Seniorská informační linka Prahy 15

19. ledna 2021 ve 12:24

Praha 15 provozuje informační linku pro seniory na čísle: 702 171 742. Radnice je zárovň připravena zajistit osobám se zhoršenou pohyblivostí dopravu na očkovací místo.

V Praze 7 již bylo naočkováno 1100 seniorů nad 80 let

19. ledna 2021 v 07:07

Sedmá městská část od minulého týdne pomáhá seniorům starším 80 let zajistit včasné očkování. Prostřednictvím praktických lékařů se v Praze 7 podařilo naočkovat již zhruba 1100 seniorů. 

Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

18. ledna 2021 ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

17. ledna 2021 v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Další články
Nahoru