dnes
Neděle - oblacno
10°C
zítra
Pondělí - skorojasno
4°C
pozítří
Úterý - prehanky-snih
5°C
Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout
Senioři v tvůrčí dílně. Foto: archiv SenSen

Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout

V čem se změnilo postavení seniorů? Jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života? Jak se dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům? Na tyto a další otázky odpovídá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků. Rozhovor vznikl ještě před tím, než Česko ovládly problémy s šířením nákazy koronaviru. Odpovědi tak lze možná ještě intenzivněji vnímat jako jisté poselství pro mezigenerační porozumění, jehož potřeba je nyní silnější než kdy dřív. 

Stáří je téma, kterému se většina lidí snaží vyhnout. Jak se vám v této oblasti daří šířit osvětu?
A daří se nám to? Moc se o to snažíme, ale pořád nejsem přesvědčena, že se ve společnosti dostatečně mění pohled na seniory. Je to věčné téma, přesvědčovat společnost, že to nejsou jenom nabručené báby a dědkové, kteří potřebují pomoc, ale že to jsou inspirující úžasní lidé, kteří toho mají hodně ve svých hlavách a je potřeba to využívat. Tomu se snažíme pomáhat.

jirku-nadace-charta-77

Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Foto: Michael Kratochvíl

Jak se vám podařilo rozšířit komunitu kolem SenSen, a kdo ji tvoří?
SenSen je platforma, která nabízí prostor všem, kdo o to stojí. Všimněte si, že vedle vás ve městě, v obci žijí úžasní lidé, nestrkejte je někam do klubu důchodců, kde budou štrikovat dečky. Využijte je, nabídněte jim prostor. Stejně jako jsme s Kontem Bariéry ukázali veřejnosti vozíčkáře a pomohli jim zařadit se do společnosti, chtěla jsem to samé pro seniory. Nešlo mi o lidi, o které je třeba pečovat, na to máme sociální systém.

Šlo mi o ty, kteří jsou ještě plní síly, ale důchodový věk je vyřadí ze společnosti a strčí je do kouta. Řekla jsem si, pojďme ukázat, že tito lidé mají ještě co nabídnout. A našli jsme takových seniorů po republice strašně moc. Já jsem často překvapená a zahanbená, když vidím komunitu, kterou se nám podařilo probudit, jaká je to síla a inspirace pro celou společnost. Cítíme podporu i na Facebooku, kde se komunita propojuje, a máme zde jen pozitivní ohlasy, děláte to dobře, dělejte to dál…

V čem si myslíte, že se změnilo postavení seniorů a jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života?
Nedávno jsem byla na obědě s Honzou Kačerem, kterému je třiaosmdesát. Bavili jsme se o tom, jestli jsme si dokázali představit, že budeme takhle staří. No vůbec ne! A jak dřív vypadali lidi ve třiaosmdesáti? Dneska Kačer přijede z Bratislavy, kde točil film, zítra jede na besedu do Přelouče.

Lidé jsou v jiné kondici a je to potřeba brát na vědomí, že mají ještě zdravou hlavu, a když mají ještě zdravé nohy a tělo, je to skvělé a je třeba to použít. Řada lidí třeba ve vedení měst a obcí už si to naštěstí uvědomuje. A ozvat se už umí i samotní senioři. Občas se směju, že už nás kluby SenSen, které jsme pomáhali před osmi lety zakládat, už vůbec nepotřebují, že si všechno dohodnou a obstarají samy.

Někteří zástupci mladé generace vnímají seniory jako nerudné a nesnášenlivé lidi. Jak se podle vás dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům?
Nám jde hlavně o to nezapomínat, propojovat generace skrze vzpomínky, paměti. Máme Národní kroniku, web, kde mohou lidé sdílet svoje vzpomínky, projekt Dopis vnoučeti, ve kterém senioři píší svým potomkům o tom, co je v životě důležité. Pro moje starší vnoučata, kterým je 21 a 17, je třeba radost, když si sedneme a vyprávím jim jen o tom, co dělali a říkali, když byli malí. Co bylo v obchodech, jak se žilo. Tohle chceme se SenSenem probouzet. Sdílejte vzpomínky, není pravda, že to nikoho nezajímá. Zajímá!

Jaký měla kampaň Dopis vnoučeti úspěch?
Je to trochu podobné jako s Národní kronikou. Hodně lidem se myšlenka sdílení vzpomínek líbí, ale už si nenajdou čas si sednout a taky je sepsat, a to je škoda. Dopisů vnoučeti teď máme zhruba stovku – napsat a poslat nám ho může každý, komu už bylo 60 let. Důležité ale je, že se nám vzkazy daří i doručovat. Na podzim jsme měli plnou Knihovnu Václava Havla, kam společně přišli besedovat senioři a studenti dvou pražských gymnázií, teď podobná setkání pořádáme v regionech.

Od roku 2013 vyhlašujete cenu Senior roku. Co vás k tomu vedlo?
Cena Senior roku je takovou ozdobou SenSenu. Třešničkou na dortu té každodenní práce klubů v celé republice. Sbíráme nominace na ocenění z celé republiky. Nutíme lidi, aby se zamysleli: Je třeba vedle mě v ulici senzační senior? A chceme to i po představitelích měst a obcí, aby se rozhlédli kolem sebe a nominovali výjimečného seniora, který dělá nezištně něco navíc, zajímá se o druhé. A když se pak v Pražské křižovatce objeví na vyhlášení Ceny Senior roku čtyři sta úžasně aktivních lidí v seniorském věku, je to ta nejlepší reklama. Loni jsme třeba vzali do Zlaté síně SenSenu pana profesora Pavla Pafka. Když tolik senzačních seniorů na jednom místě viděl, ptal se mě: „Boženko, kde jste ty lidi vzali?“ A já jsme mu na to řekla: „Pane profesore, těch je plná republika.“

Vybavujete si nějaký příběh seniora, kterému komunita kolem SenSenu zlepšila kvalitu života?
Takové zprávy dostáváme každý den, poděkování za inspiraci, nebo že se nám něco povedlo. Mně by jinak práce nebavila. Mám taky ráda Národní kroniku. Nadchne mě, když se mi ozve ředitel pražského nakladatelství a řekne: „Hele já jsem si přečetl u vás vzpomínku, to bude moje teta, co s ní není rodina 30 let ve styku. Nedali byste mi na ní spojení?“ A my takhle propojíme rodinu, která se pozná podle indicií z jedné vzpomínky. To je úžasné. Spojujeme i ty, kteří se dlouho neviděli, a to je dobře.

Čím vás senioři inspirují?
Sama jsem v seniorském věku a myslím, že do skupiny senzačních seniorů patřím. Inspiraci ale hledám stále. Nebudu asi skákat padákem, ale nad každým dobrým počinem se zamyslím a říkám si, nezkusíš to také?  Mám tu jasnou poučku, že každý den se pořád něco nového učím. Opravdu!

Máte nějaké tipy, jak zůstat i v důchodovém věku aktivní?
O všechno se zajímat. Nenechávat si svoje znalosti a zkušenosti pro sebe, ale předávat je dál. Pomáhat druhým. Dělat to, co člověka baví. Je to bohužel ale také o zdraví – dokud je člověk zdravý, není starý. Jakmile onemocní, spadne do skupiny těch, kteří potřebují cizí pomoc. Ale máme v SenSenu i spoustu seniorů, kteří se i díky tomu, že se odmítli vzdát aktivního života, oblíbených činností a kontaktu s přáteli, s těžkou nemocí dokázali poprat.


Praha 11 rozváží roušky seniorům

26. března 2020 v 09:48

Praze 11 dobrovolníci nosí látkové roušky, které městská část rozváží je těm nejpotřebnějším – jihoměstským seniorům, kteří si o ně volají koordinátorce.

Praha 9 zítra rozdá jednorázové ústenky seniorům nad 60 let

25. března 2020 ve 20:03

Praze 9 se podařilo získat 1800 kusů jednorázových ústenek. Ve čtvrtek 26. 3. v čase od 9 do 11 hodin každému seniorovi nad 60 let vydá radnice 2 kusy jednorázové ústenky.

Stravování pro seniory v Praze 15

24. března 2020 v 11:03

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 zajišťuje stravování u nových klientů od pondělí do neděle.

Praha 8 odpovídá na nejčastější dotazy

23. března 2020 v 07:58

Radnice Prahy 8 vydala pro občany aktualizované odpovědi na nejčastější dotazy (FAQ) v souvislosti s epidemiologickou situací.

Praha 7: Obědy a nákupy pro seniory. Dovážka je zdarma

22. března 2020 v 07:37

Dodavatel stravování pro Pečovatelském centrum Praha 7 společnost Ekolandia nabízí rozvoz chlazených obědů a nákupů základních potravin a hygienických pomůcek pro seniory s dovážkou zdarma.  

Zítra začnou fungovat centrální linky pomoci v Praze 15

22. března 2020 v 06:21

Od pondělí 23. března od 8 do 12 hodin, každý všední den, se mohou senioři a osoby zdravotně znevýhodněné obrátit o radu a pomoc na telefony: 281 003 707 a 607 004 932.

Praha 1 pokračuje s dezinfikováním domů s pečovatelskou službou

20. března 2020 v 10:25

Radnice Prahy 1 minulou neděli odstartovala preventivní dezinfikování domů Střediska sociálních služeb. Preventivní dezinfekce se bude opakovat, bude-li to aktuální situace vyžadovat a karanténa bude pokračovat. Čistí se také auta, která rozvážejí obědy.

Infolinka pro seniory Prahy 13

20. března 2020 v 07:27

Praha 13 zřídila infolinku pro své seniory a pro osoby se zdravotním omezením.

Praha 11 začala s distribucí plakátů

19. března 2020 ve 21:40

Plakáty informující o pomoci v rámci epidemie koronavirusu jihoměstkým seniorům rozmisťuje městská část napříč Jižním Městem na místa s vyšším pohybem osob tak, aby se informace dostaly i k seniorům, kteří nemají internet.

Praha 8 provozuje infolinky pro seniory

19. března 2020 v 07:22

Praha 8 zahájila provoz telefonních infolinek pro osamělé seniory. Tyto linky mají sloužit k zajištění základních potřeb seniorům, kteří nemají žádnou jinou možnost např. při nákupu základních potravin či vyzvednutí léků v lékárnách.

Senioři nejčastěji volají na magistrátní bezplatnou linku kvůli donášce jídla a léků

18. března 2020 ve 22:36

Pražští senioři se na magistrátní bezplatnou linku nejčastěji obrací kvůli donášce jídla, zajištění teplých obědů, dále s dotazy kde seženou respirátory a roušky, nebo žádají o donášku léků. Novinářům to řekla Terezie Šmídová, manažerka organizace...

Praha 1 zveřejnila přehled opatření v souvislosti s koronavirem

17. března 2020 ve 20:08

V Praze 1 probíhá dezinfekce veřejných prostranství i domů pro seniory, zároveň jsou připravována opatření, která mají zmírnit podnikatelům dopady současných vládních omezení.

Další články
Nahoru