Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout
Senioři v tvůrčí dílně. Foto: archiv SenSen

Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout

V čem se změnilo postavení seniorů? Jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života? Jak se dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům? Na tyto a další otázky odpovídá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků. Rozhovor vznikl ještě před tím, než Česko ovládly problémy s šířením nákazy koronaviru. Odpovědi tak lze možná ještě intenzivněji vnímat jako jisté poselství pro mezigenerační porozumění, jehož potřeba je nyní silnější než kdy dřív. 

Stáří je téma, kterému se většina lidí snaží vyhnout. Jak se vám v této oblasti daří šířit osvětu?
A daří se nám to? Moc se o to snažíme, ale pořád nejsem přesvědčena, že se ve společnosti dostatečně mění pohled na seniory. Je to věčné téma, přesvědčovat společnost, že to nejsou jenom nabručené báby a dědkové, kteří potřebují pomoc, ale že to jsou inspirující úžasní lidé, kteří toho mají hodně ve svých hlavách a je potřeba to využívat. Tomu se snažíme pomáhat.

jirku-nadace-charta-77

Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Foto: Michael Kratochvíl

Jak se vám podařilo rozšířit komunitu kolem SenSen, a kdo ji tvoří?
SenSen je platforma, která nabízí prostor všem, kdo o to stojí. Všimněte si, že vedle vás ve městě, v obci žijí úžasní lidé, nestrkejte je někam do klubu důchodců, kde budou štrikovat dečky. Využijte je, nabídněte jim prostor. Stejně jako jsme s Kontem Bariéry ukázali veřejnosti vozíčkáře a pomohli jim zařadit se do společnosti, chtěla jsem to samé pro seniory. Nešlo mi o lidi, o které je třeba pečovat, na to máme sociální systém.

Šlo mi o ty, kteří jsou ještě plní síly, ale důchodový věk je vyřadí ze společnosti a strčí je do kouta. Řekla jsem si, pojďme ukázat, že tito lidé mají ještě co nabídnout. A našli jsme takových seniorů po republice strašně moc. Já jsem často překvapená a zahanbená, když vidím komunitu, kterou se nám podařilo probudit, jaká je to síla a inspirace pro celou společnost. Cítíme podporu i na Facebooku, kde se komunita propojuje, a máme zde jen pozitivní ohlasy, děláte to dobře, dělejte to dál…

V čem si myslíte, že se změnilo postavení seniorů a jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života?
Nedávno jsem byla na obědě s Honzou Kačerem, kterému je třiaosmdesát. Bavili jsme se o tom, jestli jsme si dokázali představit, že budeme takhle staří. No vůbec ne! A jak dřív vypadali lidi ve třiaosmdesáti? Dneska Kačer přijede z Bratislavy, kde točil film, zítra jede na besedu do Přelouče.

Lidé jsou v jiné kondici a je to potřeba brát na vědomí, že mají ještě zdravou hlavu, a když mají ještě zdravé nohy a tělo, je to skvělé a je třeba to použít. Řada lidí třeba ve vedení měst a obcí už si to naštěstí uvědomuje. A ozvat se už umí i samotní senioři. Občas se směju, že už nás kluby SenSen, které jsme pomáhali před osmi lety zakládat, už vůbec nepotřebují, že si všechno dohodnou a obstarají samy.

Někteří zástupci mladé generace vnímají seniory jako nerudné a nesnášenlivé lidi. Jak se podle vás dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům?
Nám jde hlavně o to nezapomínat, propojovat generace skrze vzpomínky, paměti. Máme Národní kroniku, web, kde mohou lidé sdílet svoje vzpomínky, projekt Dopis vnoučeti, ve kterém senioři píší svým potomkům o tom, co je v životě důležité. Pro moje starší vnoučata, kterým je 21 a 17, je třeba radost, když si sedneme a vyprávím jim jen o tom, co dělali a říkali, když byli malí. Co bylo v obchodech, jak se žilo. Tohle chceme se SenSenem probouzet. Sdílejte vzpomínky, není pravda, že to nikoho nezajímá. Zajímá!

Jaký měla kampaň Dopis vnoučeti úspěch?
Je to trochu podobné jako s Národní kronikou. Hodně lidem se myšlenka sdílení vzpomínek líbí, ale už si nenajdou čas si sednout a taky je sepsat, a to je škoda. Dopisů vnoučeti teď máme zhruba stovku – napsat a poslat nám ho může každý, komu už bylo 60 let. Důležité ale je, že se nám vzkazy daří i doručovat. Na podzim jsme měli plnou Knihovnu Václava Havla, kam společně přišli besedovat senioři a studenti dvou pražských gymnázií, teď podobná setkání pořádáme v regionech.

Od roku 2013 vyhlašujete cenu Senior roku. Co vás k tomu vedlo?
Cena Senior roku je takovou ozdobou SenSenu. Třešničkou na dortu té každodenní práce klubů v celé republice. Sbíráme nominace na ocenění z celé republiky. Nutíme lidi, aby se zamysleli: Je třeba vedle mě v ulici senzační senior? A chceme to i po představitelích měst a obcí, aby se rozhlédli kolem sebe a nominovali výjimečného seniora, který dělá nezištně něco navíc, zajímá se o druhé. A když se pak v Pražské křižovatce objeví na vyhlášení Ceny Senior roku čtyři sta úžasně aktivních lidí v seniorském věku, je to ta nejlepší reklama. Loni jsme třeba vzali do Zlaté síně SenSenu pana profesora Pavla Pafka. Když tolik senzačních seniorů na jednom místě viděl, ptal se mě: „Boženko, kde jste ty lidi vzali?“ A já jsme mu na to řekla: „Pane profesore, těch je plná republika.“

Vybavujete si nějaký příběh seniora, kterému komunita kolem SenSenu zlepšila kvalitu života?
Takové zprávy dostáváme každý den, poděkování za inspiraci, nebo že se nám něco povedlo. Mně by jinak práce nebavila. Mám taky ráda Národní kroniku. Nadchne mě, když se mi ozve ředitel pražského nakladatelství a řekne: „Hele já jsem si přečetl u vás vzpomínku, to bude moje teta, co s ní není rodina 30 let ve styku. Nedali byste mi na ní spojení?“ A my takhle propojíme rodinu, která se pozná podle indicií z jedné vzpomínky. To je úžasné. Spojujeme i ty, kteří se dlouho neviděli, a to je dobře.

Čím vás senioři inspirují?
Sama jsem v seniorském věku a myslím, že do skupiny senzačních seniorů patřím. Inspiraci ale hledám stále. Nebudu asi skákat padákem, ale nad každým dobrým počinem se zamyslím a říkám si, nezkusíš to také?  Mám tu jasnou poučku, že každý den se pořád něco nového učím. Opravdu!

Máte nějaké tipy, jak zůstat i v důchodovém věku aktivní?
O všechno se zajímat. Nenechávat si svoje znalosti a zkušenosti pro sebe, ale předávat je dál. Pomáhat druhým. Dělat to, co člověka baví. Je to bohužel ale také o zdraví – dokud je člověk zdravý, není starý. Jakmile onemocní, spadne do skupiny těch, kteří potřebují cizí pomoc. Ale máme v SenSenu i spoustu seniorů, kteří se i díky tomu, že se odmítli vzdát aktivního života, oblíbených činností a kontaktu s přáteli, s těžkou nemocí dokázali poprat.


Ochranné pomůcky pro seniory z Prahy 9

17. dubna 2021 v 18:26

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 15 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 ve 20:10

Od 14. dubna mají možnost se registrovat k očkování také senioři 65+. Stejně tak, jako radnice Patnáctky pomáhala starším ročníkům, je připravena pomoci seniorům 65+.

Praha 4: Plavenky pro seniory budou platit i o prázdninách

13. dubna 2021 ve 21:32

Plavenky zakoupené v roce 2020 mají prodlouženou platnost až do 31. prosince letošního roku. V současné době ale není jisté, kdy bude bazén v Podolí zpřístupněn veřejnosti.

Praha 2 pomůže seniorům 70+ s tiskem certifikátu

13. dubna 2021 ve 21:18

Pokud jste absolvovali obě dávky vakcíny proti Covid-19, přišel vám do emailu „Certifikát o provedené vakcinaci“ od Ministerstva zdravotnictví, nemáte možnost si dokument vytisknout a potřebujete pomoci, pomůže radnice.

Praha 9: Roušky a respirátory pro seniory

28. března 2021 v 07:22

Radnice deváté městské části začala již při první vlně epidemie, na jaře loňského roku, každé pondělí vydávat zdarma spolu s dezinfekcí i roušky svým seniorům.

Praha 6: Pomoc s cestou na očkování

26. března 2021 v 19:11

Provoz mobilního očkovacího týmu ÚVN bude končit, radnici Prahy 6 se podařilo zřídit dobrovolnickou iniciativu, která může pomoci potřebným.

Praha 4 gratuluje, Eduard Marek oslavil 104. narozeniny

18. března 2021 v 09:17

Praha 4 přeje hodně zdraví a životního optimismu svému čestnému občanu Eduardu Markovi, který v březnu oslavil 104. narozeniny.

Pomoc pro nejpotřebnější občany Prahy 15

17. března 2021 v 09:13

Minulý týden obdržela patnáctá městská část pro nejpotřebnější občany a klienty DPS Janovská a SOJ Parmská od společnosti Wero Energy věcný dar v celkové hodnotě 250 000 korun.

Respirátory vydává Praha 4 na Nuselské radnici

16. března 2021 ve 14:13

Praha 4 rozdala v úterý a ve čtvrtek 9. a 11 března zhruba 1500 respirátorů, které si na třech distribučních místech vyzvedlo asi 500 obyvatel. V dalších dnech bude Praha 4 respirátory rozdávat svým obyvatelům pouze na historické Nuselské radnici – Táborská 500/30.

Klienti Domova Sulická pro lidi se zdravotním postižením se zapojí do Ponožkové výzvy

16. března 2021 ve 12:26

Každoročně se v několika zemích Evropy vyhlašuje na Světový den Downova syndromu 21. března takzvaná ponožková výzva. Lidé si obléknou rozdílné ponožky a fotky sdílejí na facebooku s hastag #PonozkoaVyzva. Projekt je zaměřen na pomoc organizacím, které podporují lidi s Downovým...

Služba Senior Taxi funguje i v Praze 11

15. března 2021 v 11:21

Praha 11 se dnes připojila k dalším městským částem a obcím, které pro své občany provozují službu Senior Taxi. Dotovanou přepravu mohou na Jižním Městě využívat jak senioři starší 75 let, tak handicapovaní.

Praha 2 pokračuje v očkování

12. března 2021 v 10:19

Zájem o očkování organizované přímo městskou částí Praha 2 trvá, pracovníci infolinky Prahy 2 od začátku fungování linky odbavili více než 2,5 tisíce volajících.

Praha 8: Gerontocentrum slouží jako očkovací místo

8. března 2021 v 18:44

Do očkování seniorů proti covid-19 se zapojí Gerontologické centrum Praha 8.

Další články
Nahoru