dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - jasno
10°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
14°C
Ředitele hřbitovů nevyberu, než kauzu prošetří výbor, řekl radní Hodek
Pod vedením Martina Červeného byl opraven Malostranský hřbitov. Foto: archiv

Ředitele hřbitovů nevyberu, než kauzu prošetří výbor, řekl radní Hodek

Nového ředitele Správy pražských hřbitovů (SPH) rada nevybere dříve, než kauzu odvolání Martina Červeného prošetří kontrolní výbor. Na včerejším jednání zastupitelstva to řekl pražšký radní pro sociální věci, do jehož gesce pohřebnictví spadá, Daniel Hodek (ČSSD).

Další jednání výboru, na které je Červený pozvaný, je 18. května. Rada Červeného odvolala na konci letošního ledna. Podle radního audit fungování hřbitovů poukázal na vážná pochybení. Zastupitelstvo včera jednalo o petici za jeho návrat.

Zastupitel Jan Čižinský (Trojkoalice/KDU-ČSL) navrhoval pozastavit výběrové řízení na nového ředitele, dokud nebude celá kauza na výboru projednaná. „Nebudu pro tento návrh hlasovat, byť má jistou logiku. Ale hodlám ho ctít," řekl k návrhu Hodek. Výběrová komise podle něj zatím jen otevřela obálky.

Pověřeným ředitelem SPH je dosavadní ředitel technického úseku SPH Karel Kobliha. Na minulém jednání zastupitelstva zazněla i spekulace nad jménem možného nového ředitele, má jím být bývalý ředitel Národní knihovny Tomáš Bém a Kobliha jeho náměstkem.

Na odvolání Červeného ale Hodek trvá. „Neumím si představit, jak by tato organizace návratem tohoto manažera byla schopná fungovat," řekl v diskusi zastupitelů. Již dříve ČTK řekl, že audit poukázal na systémová pochybení v souvislosti s nehospodárným nakládáním s majetkem, nedodržování povinností při zadávání veřejných zakázek, střet zájmů při vyřazování majetku, nedostatečnou kontrola množství likvidovaných odpadů, netransparentní výběr nájemců a stanovení ceny nájmu.

Červený pochybení odmítl. Na post šéfa hřbitovů se nechce vrátit, pokud nebudou výsledky auditu zpochybněny. Nepřihlásil se ani do výběrového řízení. Po svém odvolání v médiích uvedl, že se ho magistrát snažil úkolovat přes prostředníka, kterým byl Pavel Jaroš, místostarosta Prahy 13 z ČSSD.

Údajně mu nosil požadavky na přidělení hrobů pro prominentní osoby, tlačil na podobu veřejných zakázek i odvolání jeho náměstka Vladimíra Vyčichla, který v SPH skončil měsíc po Červeném.

Výbor petice s necelými 700 podpisy se ohradil proti tomu, aby petici vyřizoval právě Hodek, který Červeného odvolání navrhl. Zastupitelé tento návrh většinou hlasů podpořili a petici tak musí vyřídit celá rada. Ta v lednu Červeného hlasy ANO a ČSSD odvolala, Trojkoalice byla proti.

Správa pražských hřbitovů se stará o více než 200 000 hrobů na 29 hřbitovech v metropoli. Červený ve funkci mimo jiné zavedl projekt adopce významných hrobů. Zasloužil se o digitalizaci hřbitovů. Na webu je k dispozici virtuální prohlídka hřbitova na Vyšehradě. Pod jeho vedením byla vypsána architektonická soutěž na dostavbu hřbitova v Hostivaři a byl opraven Malostranský hřbitov.


Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

TOP 09 v Praze 2 má nové vedení, předsedou byl zvolen radní Michal Zuna

7. března 2019 ve 20:02

Regionální sněm TOP 09 Praha 2 zvolil na další 2 roky nové vedení. Novým předsedou se stává Michal Zuna a místopředsedou Michael Grundler. Do regionálního výboru byli zvoleni Jana Cagašová, Tomáš Halva, Radek Janda, Albert Kubišta a Michal Orság.

Výbor pro územní rozvoj a životní prostředí Prahy 11 zve na veřejné jednání

7. března 2019 v 08:00

První jednání Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve čtvrtek 14. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Další články
Nahoru