dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
13°C
pozítří
Pondělí - jasno
15°C
Ředitele hřbitovů nevyberu, než kauzu prošetří výbor, řekl radní Hodek
Pod vedením Martina Červeného byl opraven Malostranský hřbitov. Foto: archiv

Ředitele hřbitovů nevyberu, než kauzu prošetří výbor, řekl radní Hodek

Nového ředitele Správy pražských hřbitovů (SPH) rada nevybere dříve, než kauzu odvolání Martina Červeného prošetří kontrolní výbor. Na včerejším jednání zastupitelstva to řekl pražšký radní pro sociální věci, do jehož gesce pohřebnictví spadá, Daniel Hodek (ČSSD).

Další jednání výboru, na které je Červený pozvaný, je 18. května. Rada Červeného odvolala na konci letošního ledna. Podle radního audit fungování hřbitovů poukázal na vážná pochybení. Zastupitelstvo včera jednalo o petici za jeho návrat.

Zastupitel Jan Čižinský (Trojkoalice/KDU-ČSL) navrhoval pozastavit výběrové řízení na nového ředitele, dokud nebude celá kauza na výboru projednaná. „Nebudu pro tento návrh hlasovat, byť má jistou logiku. Ale hodlám ho ctít," řekl k návrhu Hodek. Výběrová komise podle něj zatím jen otevřela obálky.

Pověřeným ředitelem SPH je dosavadní ředitel technického úseku SPH Karel Kobliha. Na minulém jednání zastupitelstva zazněla i spekulace nad jménem možného nového ředitele, má jím být bývalý ředitel Národní knihovny Tomáš Bém a Kobliha jeho náměstkem.

Na odvolání Červeného ale Hodek trvá. „Neumím si představit, jak by tato organizace návratem tohoto manažera byla schopná fungovat," řekl v diskusi zastupitelů. Již dříve ČTK řekl, že audit poukázal na systémová pochybení v souvislosti s nehospodárným nakládáním s majetkem, nedodržování povinností při zadávání veřejných zakázek, střet zájmů při vyřazování majetku, nedostatečnou kontrola množství likvidovaných odpadů, netransparentní výběr nájemců a stanovení ceny nájmu.

Červený pochybení odmítl. Na post šéfa hřbitovů se nechce vrátit, pokud nebudou výsledky auditu zpochybněny. Nepřihlásil se ani do výběrového řízení. Po svém odvolání v médiích uvedl, že se ho magistrát snažil úkolovat přes prostředníka, kterým byl Pavel Jaroš, místostarosta Prahy 13 z ČSSD.

Údajně mu nosil požadavky na přidělení hrobů pro prominentní osoby, tlačil na podobu veřejných zakázek i odvolání jeho náměstka Vladimíra Vyčichla, který v SPH skončil měsíc po Červeném.

Výbor petice s necelými 700 podpisy se ohradil proti tomu, aby petici vyřizoval právě Hodek, který Červeného odvolání navrhl. Zastupitelé tento návrh většinou hlasů podpořili a petici tak musí vyřídit celá rada. Ta v lednu Červeného hlasy ANO a ČSSD odvolala, Trojkoalice byla proti.

Správa pražských hřbitovů se stará o více než 200 000 hrobů na 29 hřbitovech v metropoli. Červený ve funkci mimo jiné zavedl projekt adopce významných hrobů. Zasloužil se o digitalizaci hřbitovů. Na webu je k dispozici virtuální prohlídka hřbitova na Vyšehradě. Pod jeho vedením byla vypsána architektonická soutěž na dostavbu hřbitova v Hostivaři a byl opraven Malostranský hřbitov.


TOP 09 v Praze 10 poskytla volební plochy kampani Díky mami, díky tati

Dnes v 08:08

TOP 09 v Praze 10 se rozhodla, že plochy, které si pronajala před komunálními volbami, přenechá Klubu K2. Na billboardech i světelných poutačích u metra tak bude k vidění kampaň „Díky mami, díky tati“.

Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru