Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít
Medvěd lední. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít

Příští rok by mohla v Zoo Praha začít výstavba rozsáhlého expoziční celku zvaného Arktida, ve kterém by našli útočiště především lední medvědi. Už se podařilo získat územní rozhodnutí, připravuje se dokumentace pro stavební povolení. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Lední medvědi přebývají v nevyhovujícím výběhu z třicátých let minulého století.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Nová expozice podle návrhu společnosti G.L.architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých budou i bazény se slavnou vodou. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně. Návštěvníkům má být k dispozici občerstvení specializované na pokrmy z mořských ryb. O výtvarnou podobu expozice se postará výtvarník Petr Sís.

Arktida je ve stadiu příprav. Záměr projektu už pražští radní schválili, o výstavbě bude rozhodovat vedení hlavního města, které vzejde ze zářijových voleb.

„Máme už území rozhodnutí, sbírá se dokumentace ke stavebnímu povolení. To bychom chtěli získat ještě letos. Pokud nově zvolená politická reprezentace začlení stavbu do rozpočtu, mohlo by se příští rok začít stavět. Když dostanu možnost nadále pokračovat ve vedení Prahy, budu se o Arktidu zasazovat,“ řekl Hlubuček.

Výstavba by podle něj měla trvat dva roky, k tomu je potřeba přičíst ještě rok na výsadbu a uchycení zeleně a na úpravy okolí. První návštěvníci by se tak mohli Arktidou projít nejdříve v roce 2026. V blízkosti expozice by měl vzniknou nový vstup do zahrady, který bude sloužit lidem přicházejícím od přívozu či stanic projektované tramvaje a lanovky.

Náklady na výstavbu nového domova pro arktická zvířata byly původně zhruba půl miliardy korun, s výrazným zdražením stavebních materiálů a prací se dá předpokládat, že to nakonec bude víc.

„Pokud by Arktida nevznikla, byl bych první, kdo by navrhnul ukončení chovu ledních medvědů v pražské zoo. Současné podmínky nejsou dlouhodobě akceptovatelné,“ řekl Bobek. Lední medvědi jsou přitom ikonickými zvířaty Zoo Praha, podle ředitele by byla velká škoda, kdyby chov skončil.

Prvním medvědem, kterého se podařilo odchovat až do dospělého věku, se v Praze stala samička Polárka, narozená v roce 1947. Byla velmi populární, stala se jedním ze symbolů zahrady. Pražské mrazírny využily její popularity a začaly v roce 1949 do obchodů dodávat mražený smetanový krém, kelímkovou Polárku, s dodnes typickým symbolem ledního medvěda.

Předlohou se stala medvědice Polárka. Vyobrazení se později dostalo do loga Mochovských mrazíren. Napodobeniny loga s Polárkou jsou dodnes používány na různé výrobky.


Autor: Jan Puci

Praha 11 zve na Jihoměstské posvícení

Dnes v 07:26

V neděli 29. května od 10 hodin se v Komunitním centru Matky Terezy koná Jihoměstské posvícení.

Festival ambasád Food and Culture 2022

Dnes v 06:54

Pátý ročník mezinárodní přehlídky gastronomie a kultury v rámci Trhů na Kulaťáku pod záštitou ambasád v sobotu 4. června od 8 do 20 hodin.

Den dětí v Parku pod Rajskou zahradou

Dnes v 06:44

V sobotu 4. června v Parku pod Rajskou zahradou pořádá Praha 14 Den dětí.

Film Jiřího Sequense Atentát se bude promítat na Karlově náměstí

Dnes v 06:13

V rámci akce pořádané k 80. výročí operace Anthropoid Československou obcí legionářskou a městskou částí Praha 2 se v pátek 17. června koná od 20 hodin na Karlově náměstí veřejná projekce filmu Jiřího Sequense Atentát z roku 1964.

Kdo získá ocenění Osobnost Prahy 9? Návrhy je možné posílat do konce května

Včera v 19:07

Praha 9 od roku 2010 uděluje několik čestných cen. O tom, kdo si je převezme, rozhodují obyvatelé devítky, kteří budoucí laureáty sami navrhují.

Setkání v Praze 9: Změna bývalého areálu na Poděbradské

Včera v 08:27

Další setkání radnice s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9.

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

21. května 2022 v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

20. května 2022 ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

20. května 2022 v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

20. května 2022 v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

19. května 2022 v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Další články
Nahoru