Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít
Medvěd lední. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít

Příští rok by mohla v Zoo Praha začít výstavba rozsáhlého expoziční celku zvaného Arktida, ve kterém by našli útočiště především lední medvědi. Už se podařilo získat územní rozhodnutí, připravuje se dokumentace pro stavební povolení. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Lední medvědi přebývají v nevyhovujícím výběhu z třicátých let minulého století.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Nová expozice podle návrhu společnosti G.L.architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých budou i bazény se slavnou vodou. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně. Návštěvníkům má být k dispozici občerstvení specializované na pokrmy z mořských ryb. O výtvarnou podobu expozice se postará výtvarník Petr Sís.

Arktida je ve stadiu příprav. Záměr projektu už pražští radní schválili, o výstavbě bude rozhodovat vedení hlavního města, které vzejde ze zářijových voleb.

„Máme už území rozhodnutí, sbírá se dokumentace ke stavebnímu povolení. To bychom chtěli získat ještě letos. Pokud nově zvolená politická reprezentace začlení stavbu do rozpočtu, mohlo by se příští rok začít stavět. Když dostanu možnost nadále pokračovat ve vedení Prahy, budu se o Arktidu zasazovat,“ řekl Hlubuček.

Výstavba by podle něj měla trvat dva roky, k tomu je potřeba přičíst ještě rok na výsadbu a uchycení zeleně a na úpravy okolí. První návštěvníci by se tak mohli Arktidou projít nejdříve v roce 2026. V blízkosti expozice by měl vzniknou nový vstup do zahrady, který bude sloužit lidem přicházejícím od přívozu či stanic projektované tramvaje a lanovky.

Náklady na výstavbu nového domova pro arktická zvířata byly původně zhruba půl miliardy korun, s výrazným zdražením stavebních materiálů a prací se dá předpokládat, že to nakonec bude víc.

„Pokud by Arktida nevznikla, byl bych první, kdo by navrhnul ukončení chovu ledních medvědů v pražské zoo. Současné podmínky nejsou dlouhodobě akceptovatelné,“ řekl Bobek. Lední medvědi jsou přitom ikonickými zvířaty Zoo Praha, podle ředitele by byla velká škoda, kdyby chov skončil.

Prvním medvědem, kterého se podařilo odchovat až do dospělého věku, se v Praze stala samička Polárka, narozená v roce 1947. Byla velmi populární, stala se jedním ze symbolů zahrady. Pražské mrazírny využily její popularity a začaly v roce 1949 do obchodů dodávat mražený smetanový krém, kelímkovou Polárku, s dodnes typickým symbolem ledního medvěda.

Předlohou se stala medvědice Polárka. Vyobrazení se později dostalo do loga Mochovských mrazíren. Napodobeniny loga s Polárkou jsou dodnes používány na různé výrobky.


Autor: Jan Puci

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Dnes v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

15. května 2022 v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Další články
Nahoru