Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít
Medvěd lední. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít

Příští rok by mohla v Zoo Praha začít výstavba rozsáhlého expoziční celku zvaného Arktida, ve kterém by našli útočiště především lední medvědi. Už se podařilo získat územní rozhodnutí, připravuje se dokumentace pro stavební povolení. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Lední medvědi přebývají v nevyhovujícím výběhu z třicátých let minulého století.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Nová expozice podle návrhu společnosti G.L.architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých budou i bazény se slavnou vodou. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně. Návštěvníkům má být k dispozici občerstvení specializované na pokrmy z mořských ryb. O výtvarnou podobu expozice se postará výtvarník Petr Sís.

Arktida je ve stadiu příprav. Záměr projektu už pražští radní schválili, o výstavbě bude rozhodovat vedení hlavního města, které vzejde ze zářijových voleb.

„Máme už území rozhodnutí, sbírá se dokumentace ke stavebnímu povolení. To bychom chtěli získat ještě letos. Pokud nově zvolená politická reprezentace začlení stavbu do rozpočtu, mohlo by se příští rok začít stavět. Když dostanu možnost nadále pokračovat ve vedení Prahy, budu se o Arktidu zasazovat,“ řekl Hlubuček.

Výstavba by podle něj měla trvat dva roky, k tomu je potřeba přičíst ještě rok na výsadbu a uchycení zeleně a na úpravy okolí. První návštěvníci by se tak mohli Arktidou projít nejdříve v roce 2026. V blízkosti expozice by měl vzniknou nový vstup do zahrady, který bude sloužit lidem přicházejícím od přívozu či stanic projektované tramvaje a lanovky.

Náklady na výstavbu nového domova pro arktická zvířata byly původně zhruba půl miliardy korun, s výrazným zdražením stavebních materiálů a prací se dá předpokládat, že to nakonec bude víc.

„Pokud by Arktida nevznikla, byl bych první, kdo by navrhnul ukončení chovu ledních medvědů v pražské zoo. Současné podmínky nejsou dlouhodobě akceptovatelné,“ řekl Bobek. Lední medvědi jsou přitom ikonickými zvířaty Zoo Praha, podle ředitele by byla velká škoda, kdyby chov skončil.

Prvním medvědem, kterého se podařilo odchovat až do dospělého věku, se v Praze stala samička Polárka, narozená v roce 1947. Byla velmi populární, stala se jedním ze symbolů zahrady. Pražské mrazírny využily její popularity a začaly v roce 1949 do obchodů dodávat mražený smetanový krém, kelímkovou Polárku, s dodnes typickým symbolem ledního medvěda.

Předlohou se stala medvědice Polárka. Vyobrazení se později dostalo do loga Mochovských mrazíren. Napodobeniny loga s Polárkou jsou dodnes používány na různé výrobky.


Autor: Jan Puci

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Další články
Nahoru