Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít
Medvěd lední. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít

Příští rok by mohla v Zoo Praha začít výstavba rozsáhlého expoziční celku zvaného Arktida, ve kterém by našli útočiště především lední medvědi. Už se podařilo získat územní rozhodnutí, připravuje se dokumentace pro stavební povolení. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Lední medvědi přebývají v nevyhovujícím výběhu z třicátých let minulého století.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Nová expozice podle návrhu společnosti G.L.architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých budou i bazény se slavnou vodou. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně. Návštěvníkům má být k dispozici občerstvení specializované na pokrmy z mořských ryb. O výtvarnou podobu expozice se postará výtvarník Petr Sís.

Arktida je ve stadiu příprav. Záměr projektu už pražští radní schválili, o výstavbě bude rozhodovat vedení hlavního města, které vzejde ze zářijových voleb.

„Máme už území rozhodnutí, sbírá se dokumentace ke stavebnímu povolení. To bychom chtěli získat ještě letos. Pokud nově zvolená politická reprezentace začlení stavbu do rozpočtu, mohlo by se příští rok začít stavět. Když dostanu možnost nadále pokračovat ve vedení Prahy, budu se o Arktidu zasazovat,“ řekl Hlubuček.

Výstavba by podle něj měla trvat dva roky, k tomu je potřeba přičíst ještě rok na výsadbu a uchycení zeleně a na úpravy okolí. První návštěvníci by se tak mohli Arktidou projít nejdříve v roce 2026. V blízkosti expozice by měl vzniknou nový vstup do zahrady, který bude sloužit lidem přicházejícím od přívozu či stanic projektované tramvaje a lanovky.

Náklady na výstavbu nového domova pro arktická zvířata byly původně zhruba půl miliardy korun, s výrazným zdražením stavebních materiálů a prací se dá předpokládat, že to nakonec bude víc.

„Pokud by Arktida nevznikla, byl bych první, kdo by navrhnul ukončení chovu ledních medvědů v pražské zoo. Současné podmínky nejsou dlouhodobě akceptovatelné,“ řekl Bobek. Lední medvědi jsou přitom ikonickými zvířaty Zoo Praha, podle ředitele by byla velká škoda, kdyby chov skončil.

Prvním medvědem, kterého se podařilo odchovat až do dospělého věku, se v Praze stala samička Polárka, narozená v roce 1947. Byla velmi populární, stala se jedním ze symbolů zahrady. Pražské mrazírny využily její popularity a začaly v roce 1949 do obchodů dodávat mražený smetanový krém, kelímkovou Polárku, s dodnes typickým symbolem ledního medvěda.

Předlohou se stala medvědice Polárka. Vyobrazení se později dostalo do loga Mochovských mrazíren. Napodobeniny loga s Polárkou jsou dodnes používány na různé výrobky.


Autor: Jan Puci

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru