Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít
Medvěd lední. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Ředitel zoo: Arktida v Praze je nutná, bez ní by museli lední medvědi odejít

Příští rok by mohla v Zoo Praha začít výstavba rozsáhlého expoziční celku zvaného Arktida, ve kterém by našli útočiště především lední medvědi. Už se podařilo získat územní rozhodnutí, připravuje se dokumentace pro stavební povolení. Informovali o tom ředitel zahrady Miroslav Bobek a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Lední medvědi přebývají v nevyhovujícím výběhu z třicátých let minulého století.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Nová expozice podle návrhu společnosti G.L.architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých budou i bazény se slavnou vodou. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně. Návštěvníkům má být k dispozici občerstvení specializované na pokrmy z mořských ryb. O výtvarnou podobu expozice se postará výtvarník Petr Sís.

Arktida je ve stadiu příprav. Záměr projektu už pražští radní schválili, o výstavbě bude rozhodovat vedení hlavního města, které vzejde ze zářijových voleb.

„Máme už území rozhodnutí, sbírá se dokumentace ke stavebnímu povolení. To bychom chtěli získat ještě letos. Pokud nově zvolená politická reprezentace začlení stavbu do rozpočtu, mohlo by se příští rok začít stavět. Když dostanu možnost nadále pokračovat ve vedení Prahy, budu se o Arktidu zasazovat,“ řekl Hlubuček.

Výstavba by podle něj měla trvat dva roky, k tomu je potřeba přičíst ještě rok na výsadbu a uchycení zeleně a na úpravy okolí. První návštěvníci by se tak mohli Arktidou projít nejdříve v roce 2026. V blízkosti expozice by měl vzniknou nový vstup do zahrady, který bude sloužit lidem přicházejícím od přívozu či stanic projektované tramvaje a lanovky.

Náklady na výstavbu nového domova pro arktická zvířata byly původně zhruba půl miliardy korun, s výrazným zdražením stavebních materiálů a prací se dá předpokládat, že to nakonec bude víc.

„Pokud by Arktida nevznikla, byl bych první, kdo by navrhnul ukončení chovu ledních medvědů v pražské zoo. Současné podmínky nejsou dlouhodobě akceptovatelné,“ řekl Bobek. Lední medvědi jsou přitom ikonickými zvířaty Zoo Praha, podle ředitele by byla velká škoda, kdyby chov skončil.

Prvním medvědem, kterého se podařilo odchovat až do dospělého věku, se v Praze stala samička Polárka, narozená v roce 1947. Byla velmi populární, stala se jedním ze symbolů zahrady. Pražské mrazírny využily její popularity a začaly v roce 1949 do obchodů dodávat mražený smetanový krém, kelímkovou Polárku, s dodnes typickým symbolem ledního medvěda.

Předlohou se stala medvědice Polárka. Vyobrazení se později dostalo do loga Mochovských mrazíren. Napodobeniny loga s Polárkou jsou dodnes používány na různé výrobky.


Autor: Jan Puci

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Další články
Nahoru