
Ředitel Bulovky: Směna s Prahou umožní nemocnici investice i získávání dotací
29. dubna 2023 14:28
Původně byla Bulovka stavěná podle Kvačka jako městská nemocnice, za minulého režimu se stala státní. „Všechno, co tu bylo postaveno za první republiky nebo dokončené ještě za protektorátu, je městské, a co je postavené později, je státní," vysvětlil.
Polovina podlahové plochy budov tak patřila dosud státu, veškeré pozemky a druhá polovina plochy budov městu. „Nakonec jsme se shodli na tom, že většina areálu má být předána státu a že to je dobře, protože Praha do toho nikdy investovat nechtěla," uvedl. V plánu sice podle něj byla generální rekonstrukce budovy chirurgie, po změně ve vedení hlavního města na ni ale nedošlo.
Na městské budovy nemohla nemocnice ani čerpat dotace. Sídlí v nich podle Kvačka například interní oddělení, budova chirurgie nebo infekční klinika, která je unikátním pracovištěm celostátního významu.
„Příští rok se chystá velká národní dotace na infekční oddělení a kliniky. Vzhledem k tomu, že my jsme ta jediná národní, tak bychom z toho měli mít velké množství peněz. Ale kdyby ta budova nebyla naše, tak bychom to nemohli čerpat," doplnil.
Naplánovaný je podle něj také rozvoj dalších oddělení, například interního nebo neurologie. Nemocnice chtěla vybudovat školku, dotaci na její zřízení ale nemohla získat právě proto, že pozemky nebyly v jejím vlastnictví.
Už v roce 2020 Kvaček mluvil o plánech na investice za 4,5 miliardy korun. Tehdy předpokládal, že nový pavilon, kam se přestěhuje urgentní příjem, chirurgie, operační obory nebo ORL, se letos začne stavět.
O směně, která by Bulovce další rozvoj umožnila, jednalo její vedení a zástupci ministerstva zdravotnictví několik let. Dohodu podle Kvačka oddalovaly i změny ve vedení města po komunálních volbách a dlouhé skládání vládnoucí koalice. Objekty se staly také předmětem vyjednávání mezi Prahou a vládou v souvislosti s nápadem tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) na stavbu úřednické čtvrti v Letňanech.
Dohodu brzdil spor o výměnu pozemků na Bohdalci, která byla z nynějšího seznamu nemovitostí nakonec dočasně vyřazena a bude se o ní dál jednat. V budoucnu bude podle čtvrtečního vyjádření pražského radního Adama Zábranského (Piráti) město se státem jednat o směně dalších majetků, mimo jiné o Faustově domě či zámku Veleslavín.