Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ředitel Bulovky: Směna s Prahou umožní nemocnici investice i získávání dotací
Část areálu Nemocnice Na Bulovce z ptačí perspektivy. Foto: bulovka.cz

Ředitel Bulovky: Směna s Prahou umožní nemocnici investice i získávání dotací

Směna pozemků a budov mezi státem a Prahou umožní Fakultní nemocnici Bulovka investovat do dalších budov, které si dosud od hlavního města pronajímala. Bude na ně moci získávat i dotace. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel nemocnice Jan Kvaček. Zastupitelé Prahy směnu v hodnotě asi 1,7 miliardy schválili ve čtvrtek. Město získá mimo jiné kasárny v Karlíně nebo budovu v Hybernské ulici.

Původně byla Bulovka stavěná podle Kvačka jako městská nemocnice, za minulého režimu se stala státní. „Všechno, co tu bylo postaveno za první republiky nebo dokončené ještě za protektorátu, je městské, a co je postavené později, je státní," vysvětlil.

Polovina podlahové plochy budov tak patřila dosud státu, veškeré pozemky a druhá polovina plochy budov městu. „Nakonec jsme se shodli na tom, že většina areálu má být předána státu a že to je dobře, protože Praha do toho nikdy investovat nechtěla," uvedl. V plánu sice podle něj byla generální rekonstrukce budovy chirurgie, po změně ve vedení hlavního města na ni ale nedošlo.

Na městské budovy nemohla nemocnice ani čerpat dotace. Sídlí v nich podle Kvačka například interní oddělení, budova chirurgie nebo infekční klinika, která je unikátním pracovištěm celostátního významu.

„Příští rok se chystá velká národní dotace na infekční oddělení a kliniky. Vzhledem k tomu, že my jsme ta jediná národní, tak bychom z toho měli mít velké množství peněz. Ale kdyby ta budova nebyla naše, tak bychom to nemohli čerpat," doplnil.

Naplánovaný je podle něj také rozvoj dalších oddělení, například interního nebo neurologie. Nemocnice chtěla vybudovat školku, dotaci na její zřízení ale nemohla získat právě proto, že pozemky nebyly v jejím vlastnictví.

Už v roce 2020 Kvaček mluvil o plánech na investice za 4,5 miliardy korun. Tehdy předpokládal, že nový pavilon, kam se přestěhuje urgentní příjem, chirurgie, operační obory nebo ORL, se letos začne stavět.

O směně, která by Bulovce další rozvoj umožnila, jednalo její vedení a zástupci ministerstva zdravotnictví několik let. Dohodu podle Kvačka oddalovaly i změny ve vedení města po komunálních volbách a dlouhé skládání vládnoucí koalice. Objekty se staly také předmětem vyjednávání mezi Prahou a vládou v souvislosti s nápadem tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) na stavbu úřednické čtvrti v Letňanech.

Dohodu brzdil spor o výměnu pozemků na Bohdalci, která byla z nynějšího seznamu nemovitostí nakonec dočasně vyřazena a bude se o ní dál jednat. V budoucnu bude podle čtvrtečního vyjádření pražského radního Adama Zábranského (Piráti) město se státem jednat o směně dalších majetků, mimo jiné o Faustově domě či zámku Veleslavín.


Autor: ČTK

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru