Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ředitel Bulovky: Směna s Prahou umožní nemocnici investice i získávání dotací
Část areálu Nemocnice Na Bulovce z ptačí perspektivy. Foto: bulovka.cz

Ředitel Bulovky: Směna s Prahou umožní nemocnici investice i získávání dotací

Směna pozemků a budov mezi státem a Prahou umožní Fakultní nemocnici Bulovka investovat do dalších budov, které si dosud od hlavního města pronajímala. Bude na ně moci získávat i dotace. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel nemocnice Jan Kvaček. Zastupitelé Prahy směnu v hodnotě asi 1,7 miliardy schválili ve čtvrtek. Město získá mimo jiné kasárny v Karlíně nebo budovu v Hybernské ulici.

Původně byla Bulovka stavěná podle Kvačka jako městská nemocnice, za minulého režimu se stala státní. „Všechno, co tu bylo postaveno za první republiky nebo dokončené ještě za protektorátu, je městské, a co je postavené později, je státní," vysvětlil.

Polovina podlahové plochy budov tak patřila dosud státu, veškeré pozemky a druhá polovina plochy budov městu. „Nakonec jsme se shodli na tom, že většina areálu má být předána státu a že to je dobře, protože Praha do toho nikdy investovat nechtěla," uvedl. V plánu sice podle něj byla generální rekonstrukce budovy chirurgie, po změně ve vedení hlavního města na ni ale nedošlo.

Na městské budovy nemohla nemocnice ani čerpat dotace. Sídlí v nich podle Kvačka například interní oddělení, budova chirurgie nebo infekční klinika, která je unikátním pracovištěm celostátního významu.

„Příští rok se chystá velká národní dotace na infekční oddělení a kliniky. Vzhledem k tomu, že my jsme ta jediná národní, tak bychom z toho měli mít velké množství peněz. Ale kdyby ta budova nebyla naše, tak bychom to nemohli čerpat," doplnil.

Naplánovaný je podle něj také rozvoj dalších oddělení, například interního nebo neurologie. Nemocnice chtěla vybudovat školku, dotaci na její zřízení ale nemohla získat právě proto, že pozemky nebyly v jejím vlastnictví.

Už v roce 2020 Kvaček mluvil o plánech na investice za 4,5 miliardy korun. Tehdy předpokládal, že nový pavilon, kam se přestěhuje urgentní příjem, chirurgie, operační obory nebo ORL, se letos začne stavět.

O směně, která by Bulovce další rozvoj umožnila, jednalo její vedení a zástupci ministerstva zdravotnictví několik let. Dohodu podle Kvačka oddalovaly i změny ve vedení města po komunálních volbách a dlouhé skládání vládnoucí koalice. Objekty se staly také předmětem vyjednávání mezi Prahou a vládou v souvislosti s nápadem tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) na stavbu úřednické čtvrti v Letňanech.

Dohodu brzdil spor o výměnu pozemků na Bohdalci, která byla z nynějšího seznamu nemovitostí nakonec dočasně vyřazena a bude se o ní dál jednat. V budoucnu bude podle čtvrtečního vyjádření pražského radního Adama Zábranského (Piráti) město se státem jednat o směně dalších majetků, mimo jiné o Faustově domě či zámku Veleslavín.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru