dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Recenze: Shock ve funerálním románku úspěšně využívá životní neúspěch
Ilustrační foto: Zákupák / Wikimedia Commons

Recenze: Shock ve funerálním románku úspěšně využívá životní neúspěch

Nakladatelství Clinamen vydalo prózu Zahradníkův rok na hřbitově. Pod tímto „lehkým funerálním románkem“, jak zní podtitul díla, je podepsán autor, maskující se pseudonymem Viki Shock. Někdejší pokušitel avantgardních a dekadentních poetik ve své tvorbě posledních let nebývale zcivilněl a – zdá se – konečně nalezl svůj osobitý hlas.

Už v předchozím cyklu fejetonů vetkl do prologu citát: „Nepopisuj anděla / popiš člověka / kolem něhož jsi přešel včera.“ V logice této filozofie se tvůrce stává svérázným kronikářem a dokumentaristou (ponejvíce) svého života, a jelikož nežije všedně, jsou i jeho záznamy nevšední.

viki-obalka-nahled Minul se totiž takřka dokonale s duchem dnešní doby a jejích požadavků na flexibilní a komerčně zdatné budovatele kapitalismu. Zvolna se tedy propadal na kariérním žebříčku, až dopadl téměř na jeho dno – do pracovní pozice hřbitovního dělníka.

Zároveň s tím ovšem začal ve své tvorbě s úspěchem využívat životní neúspěch coby úhel pohledu. Tím pádem objevil také sílu sebeironie a – světě, div se – i druhé lidi. V autorově případě jsou to ponejvíce totální outsideři a životní ztroskotanci, jejichž pohnuté osudy by kupříkladu jako reklamní kreativec či literát na grantovém tvůrčím pobytu v Bruselu neměl šanci poznat.

V podstatě jde o klasický případ, kdy poetu osud vrhl do nepoetického prostředí a on z něj vytěžil kontrapunktické dílo. Naštěstí se nepíší 30. ani 50. léta minulého století, a tak je román Zahradníkův rok na hřbitově veskrze humoristický.

Autorem textu je Jan Nejedlý.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru