Recenze: Hororová čítanka potěší dětské i dospělé požírače hrůzy
29. prosince 2019 17:38
Obal knihy Hororová čítanka, I. díl
„Děti jsou požírači hororů zhruba tak od školky do páté třídy. Jakmile se ozdobí první podprsenkou nebo prvním knírkem, ztratí o staré dobré kostřičky zájem. A najdou si další nemístnou zábavu,“ píše v doslovu knihy její autor Jan Nejedlý (ročník 1971), jenž má čtyřicítku hororových hříček na svědomí.
Nutno dodat, že Nejedlý měl spolupachatele v podobě výtvarníka Jaromíra Plachého (ročník 1986), jenž knihu ilustroval ve stylu kreslených postaviček Tima Burtona a jeho Mrtvé nevěsty.
Hororová čítanka není první společné dílo autorské dvojice Nejedlý-Plachý (připomeňme například tituly Mistr sportu skáče z dortu či Tři naháči na tryskáči). Sám Nejedlý v minulosti publikoval například parodii na bulvár Bitva o Celebritánii a v knize Nová pražská strašidla úspěšně navázal na dílo Švandrlíka a Neprakty Pražská strašidla ze šedesátých let minulého století.
V Hororové čítance Nejedlý obohatil již tradiční folklórní náměty (ostatně v závěru sám uvádí v použité literatuře Petra Janečka a jeho dnes již legendární Černou sanitku coby inspiraci) o své vlastní, nové a autorské příběhy, přičemž vše dokonale promíchal v tavícím tyglíku a výsledný mix opravdu stojí za to. Čtení knihy proto bude přínosem jak pro děti, tak pro dospělé.
V knize jsou ilustrace Jaromíra Plachého
Nebýt úvodů typu: „Tento příběh je velice příšerný. Dávejte, děti, pozor, abyste při čtení neomdlely,“ respektive intermezz před pointou: „Ale víte co, děti, vás už to asi nebaví, tak to skončíme a budeme si vyprávět něco jiného,“ jedná se mnohdy o dost krvavé a brutální příběhy, plné vraždících maniaků, které by klidně mohlo vydat nakladatelství pro dospělé. Například texty Nechoď mi na oči!, Mahna, mahna! či Kch, kch, sss…(dle zvuků, jimiž šílená uprchlá trestankyně v noci zavraždila děvčátko, zatímco jeho sestřička vše slyšela) by se slušně vyjímaly i v Nejedlého Nových pražských strašidlech.
A pak jsou tu také texty vyloženě pro děti, texty velmi krátké, v podstatě anekdotické jako třeba Strašidelný panelák: „Pojďte, děti, za mnou do strašidelného paneláku. V prvním patře tma, ve druhém patře tma, ve třetím patře tma, ve čtvrtém patře tma, v pátém patře tma, v šestém patře tma, v sedmém patře tma, v osmém patře tma, v devátém patře muž, drží v ruce nůž – a krájí si chleba!“