dnes
Úterý - jasno
4°C
zítra
Středa - jasno
7°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
10°C
Recenze: Finské komedie útočí! Za nahého kohouta před důchodkyní by si Björkmann zasloužil Oscara
V roli zkrachovance Pekky exceluje Hannu-Pekka Björkmann. Foto(3x): sfklub.cz

Recenze: Finské komedie útočí! Za nahého kohouta před důchodkyní by si Björkmann zasloužil Oscara

Letošní festival Severská filmová zima 2020 v kině Lucerna začal opravdu hustokrutě! Odstartovala jej ve čtvrtek dva roky stará finská komedie Role člověka, adaptace stejnojmenné knihy Kariho Hotakainena, která vyšla i v češtině. Spisovatel se také podílel na scénáři filmu, jenž režíroval Juha Lehtola.

Role člověka je existenciální tragikomedie, které dominuje vynikající herec Hannu-Pekka Björkmann v roli Pekky, obtloustlého proplešatělého padesátníka s prořídlým knírkem, který podnikal v IT, byl dokonce ředitelem velké firmy, ale zkrachoval, což úspěšně tají už pět let před svými příbuznými a protlouká se jak může, tedy nevalně.

role-cloveka-nahled Rodině sice tvrdí, že má partnerku Tuiru, doopravdy však žije či spíše živoří sám v buňce bývalého nákupního centra v demolici, vydává se za kamaráda zemřelých, aby se zdarma najedl na pohřebních hostinách, sem tam vyláká peníze od důvěřivého seniora v kostele atp.

Jeho sestra s vysokoškolským titulem zase pracuje v rychlém občerstvení a žije s černošskou přítelkyní, zatímco rodičům lže, že má chlapa. Další sestra žije pouze pro svou pracovní kariéru bez muže, takže její dvanáctiletá dcera si matky příliš neužije.

Nikdo ze sourozenců se nemá k tomu, aby navštívil staré rodiče na venkově, ba ani aby jim zvedl telefon. Když se pak starouškové náhle objeví ve městě, aby po dlouhé době viděli své potomky, začnou se dít věci!

Zruinovaný Pekka nehodlá přiznat svou porážku, a proto srší gejzíry nápadů, jak vše zaonačit,  aby se nepřišlo na jeho skutečnou situaci a aby dopřál rodičům hostinu v luxusní restauraci. Film nemá hluchá místa, bránice diváka je po celou dobu silně namáhána.

Za pasáž, v níž nahý Pekka předvádí bohaté důchodkyni kohouta za 100 euro by si Hannu-Pekka Björkmann zasloužil Oscara. Dojde sice na jeden vážný katarzní moment, krizi zaviněnou Pekkovou přetvářkou, a divák je na okamžik zaskočen.

Naštěstí na rozdíl od korejského filmu Parazit, kdy se skvělá komedie v půlce poněkud zbytečně zvrhne do drásavého krvelačného dramatu, Roli člověka se nic takového nestane a Pekka opět roztočí kolotoč neuvěřitelných gagů završený happy endem.

Další projekce filmu Role člověka v rámci festivalu Severská filmová zima:
Hodonín, Kino v Domě kultury 16. 2. od 19:30
Ostrava, Minikino – 17. 2. od 17.00
Jeseník, Ennea Café – 18. 2. od 19:00

Rovněž druhý snímek festivalu natočili Finové a opět se jedná o komedii respektive komediální drama s názvem Nicota v režii Aleksi Salmenperä. Hlavním hrdinou je spisovatel Eero Kaila (Tommi Korpela), který prožívá tvůrčí krizi, jež shodou okolností trvá už pět let, tedy od té doby, co žije s úspěšnou herečkou Pihlou Sucksdorff (Laura Birn).

A zatímco jeho přítelkyně Phila jde z filmu do filmu, on není schopen napsat ani čárku a nesmyslnými cestami do ciziny, kde bezcílně bloumá při hledání inspirace, jen utrácí štědrou zálohu nakladatelství za novou knihu, kterou není schopen dodat.  Phila zatím odjede točit film do Británie, kde prožije románek s afroamerickým kolegou, s nímž otěhotní.

nicota-nahled V cizině však nezůstane a vrací se k nepraktickému Eerovi, lépe řečeno on se kajícně vrací k ní s tím, že dítě cizího muže mu nevadí. Vezmou se a on pak dělá chůvu plodu její nevěry, chlapečkovi tmavé pleti, zatímco ona vydělává peníze natáčením dalších filmů. Vše se však ještě pořádně zašmodrchá.  

Mimochodem Nicotu spojují s Rolí člověka kromě stejného roku vzniku 2018 ještě spisovatel Kari Hotakainen (ten zde má krátké kameo, v němž se potká na knižním veletrhu s Eerem a krátce s ním pohovoří) a pak Hannu-Pekka Björkmann v roli úspěšného spisovatele Ilmari Kuutsy, který chrlí jeden tlustý román za druhým, za něž sklízí ceny kritiků jako zemědělci brambory v sezóně.

Kuutsa však žije sám v Laponsku, kde se kromě psaní knih věnuje úspěšně i alkoholismu, což ho nakonec stojí život. Ještě předtím však věnuje Eerovi, jenž ho přijede navštívit, rukopis svého posledního románu, aby zachránil jeho upadající kariéru, kvůli níž musí Eero čelit soudnímu procesu s nakladatelstvím, jemuž nedodal rukopis, zatímco zálohu 100 000 euro dávno marnotratně utratil. I zde dojde k momentu nečekané krize, vypadající hrůzostrašně, která se však nakonec přece jen přetaví v happy end.

Další projekce filmu Nicota v rámci festivalu Severská filmová zima:
Praha, Komorní kino Evald 15.2. od 18:00
Hodonín, Kino v Domě kultury 15. 2. od 19:30
Ostrava, Minikino 17. 2. od 19:30
Libčice nad Vltavou, kino Kotelna 20. 2. od 20:00


Odbor evidence majetku magistrátu obnovuje provoz

Dnes v 08:01

Magistrát hl. m. Prahy včera obnovil provoz odboru evidence majetku, který musel přerušit činnost z důvodu výskytu koronaviru u dvou zaměstnanců. Mimořádná situace se týkala zhruba padesátky zaměstnanců odboru, kteří zůstali v uplynulých dvou týdnech v nařízené karanténě...

Pražský krizový štáb doporučil pro pobyt osob v karanténě stadion Strahov

Včera ve 22:39

Krizový štáb hl. m. Prahy byl na svém pondělním jednání informován o aktuální situaci od Hygienické stanice hl. m. Prahy, od složek integrovaného záchranného systému a z oblasti dopravy. Především se ale věnoval situaci v domovech pro seniory.  

Praha 8: Na účtu pro boj proti koronaviru je více než 160 tisíc korun

Včera v 10:13

Na radnici Prahy 8 se obrátili občané s přáním pomoci v současné epidemiologické situaci formou finančního příspěvku.

Praha 6 objednala a koupila roušky a respirátory

Včera v 07:47

Ochranné pomůcky Praha 6 objednala a koupila v Hongkongu za něco přes 3 miliony korun. Dorazilo 9 tisíc respirátorů a 150 tisíc roušek, které radnice posílá dál, do domovů seniorů v Praze 6 – seniorům a personálu, který se o ohrožené seniory stará, do domů s pečovatelskou službou a pečovatelům,...

Odběry k testům na COVID-19 bude vinohradská nemocnice dělat ve stanu

29. března 2020 ve 21:50

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dnes zahájila zkušební provoz vyšetřovacího stanu pro lidi, kteří mají doporučení k odběru na testování na koronavirus. Plně by stan měl fungovat od úterý.

Další články
Nahoru