dnes
Čtvrtek - polojasno
30°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
30°C
pozítří
Sobota - bourky
22°C
Rebelové vyrazí piknikovat na Pražský hrad, opět zvou prezidenta Zemana. Chtějí s ním mluvit o Ovčáčkovi
Pohled na Pražský hrad a Malou Stranu z promenády Raoula Wallenberga. Foto: JP

Rebelové vyrazí piknikovat na Pražský hrad, opět zvou prezidenta Zemana. Chtějí s ním mluvit o Ovčáčkovi

Aktivisté české větve mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) uspořádají ve čtvrtek 30. července od 19 do 22 hodin na prvním nádvoří Pražského hradu za Matyášovou bránou v pořadí už druhý klimatický piknik. 

Stejně jako na obdobnou akci v červnu zvou prezidenta Miloše Zemana, kterému chtějí vyvrátit tvrzení jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Posledně hlava státu nedorazila. Rebelové chtějí prezidentovi vysvětlit, že nejsou extrémisté, za něž je označil Ovčáček.

„Někteří se podivují, že extremisty z Extincion Rebellion finančně podporují i bohatci. Není to překvapivé. Klimatismus znamená konec svobody a demokracie, uvržení člověka do novodobého otroctví. Výhodné pro ideologické fanatiky i nadnárodní kapitál,“ napsal loni v říjnu na svůj twitterový účet Ovčáček. 
 

Na pikniku 26. června bylo zhruba 80 lidí. „Tentokrát chceme číslo účastníků zdvojnásobit. Ačkoliv po zkušenosti z prvního pikniku nepředpokládáme, že by si na nás pan prezident nebo jeho mluvčí udělali čas, chceme využít autoritu prezidentského úřadu a symbolický rozměr Pražského hradu ke zvýšení povědomí o klimatické krizi v České republice,“ uvedl organizátoři.

„Svým piknikem na Hradě chceme především poukázat na pomalost a nečinnost vlády v otázce řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku, především v podobě roky trvajícího sucha,“ dodali.

Touto formou se podle svých slov snaží oslovit nejen veřejnost, ale i „nejvyššího ústavního nečinitele,“ aby přiměl vládu k asertivnějšímu řešení otázek sucha a boje s příčinami změn klimatu.


Autor: Karel Netolický

Tragická nehoda na Pražském okruhu

11. srpna 2020 v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

10. srpna 2020 v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

10. srpna 2020 v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

10. srpna 2020 ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Další články
Nahoru