Dnes Čtvrtek - skorojasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 12°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Rebelové vyrazí piknikovat na Pražský hrad, opět zvou prezidenta Zemana. Chtějí s ním mluvit o Ovčáčkovi
Pohled na Pražský hrad a Malou Stranu z promenády Raoula Wallenberga. Foto: JP

Rebelové vyrazí piknikovat na Pražský hrad, opět zvou prezidenta Zemana. Chtějí s ním mluvit o Ovčáčkovi

Aktivisté české větve mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) uspořádají ve čtvrtek 30. července od 19 do 22 hodin na prvním nádvoří Pražského hradu za Matyášovou bránou v pořadí už druhý klimatický piknik. 

Stejně jako na obdobnou akci v červnu zvou prezidenta Miloše Zemana, kterému chtějí vyvrátit tvrzení jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Posledně hlava státu nedorazila. Rebelové chtějí prezidentovi vysvětlit, že nejsou extrémisté, za něž je označil Ovčáček.

„Někteří se podivují, že extremisty z Extincion Rebellion finančně podporují i bohatci. Není to překvapivé. Klimatismus znamená konec svobody a demokracie, uvržení člověka do novodobého otroctví. Výhodné pro ideologické fanatiky i nadnárodní kapitál,“ napsal loni v říjnu na svůj twitterový účet Ovčáček. 
 

Na pikniku 26. června bylo zhruba 80 lidí. „Tentokrát chceme číslo účastníků zdvojnásobit. Ačkoliv po zkušenosti z prvního pikniku nepředpokládáme, že by si na nás pan prezident nebo jeho mluvčí udělali čas, chceme využít autoritu prezidentského úřadu a symbolický rozměr Pražského hradu ke zvýšení povědomí o klimatické krizi v České republice,“ uvedl organizátoři.

„Svým piknikem na Hradě chceme především poukázat na pomalost a nečinnost vlády v otázce řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku, především v podobě roky trvajícího sucha,“ dodali.

Touto formou se podle svých slov snaží oslovit nejen veřejnost, ale i „nejvyššího ústavního nečinitele,“ aby přiměl vládu k asertivnějšímu řešení otázek sucha a boje s příčinami změn klimatu.


Autor: Karel Netolický

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru