dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Rebelové vyrazí piknikovat na Pražský hrad, opět zvou prezidenta Zemana. Chtějí s ním mluvit o Ovčáčkovi
Pohled na Pražský hrad a Malou Stranu z promenády Raoula Wallenberga. Foto: JP

Rebelové vyrazí piknikovat na Pražský hrad, opět zvou prezidenta Zemana. Chtějí s ním mluvit o Ovčáčkovi

Aktivisté české větve mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) uspořádají ve čtvrtek 30. července od 19 do 22 hodin na prvním nádvoří Pražského hradu za Matyášovou bránou v pořadí už druhý klimatický piknik. 

Stejně jako na obdobnou akci v červnu zvou prezidenta Miloše Zemana, kterému chtějí vyvrátit tvrzení jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Posledně hlava státu nedorazila. Rebelové chtějí prezidentovi vysvětlit, že nejsou extrémisté, za něž je označil Ovčáček.

„Někteří se podivují, že extremisty z Extincion Rebellion finančně podporují i bohatci. Není to překvapivé. Klimatismus znamená konec svobody a demokracie, uvržení člověka do novodobého otroctví. Výhodné pro ideologické fanatiky i nadnárodní kapitál,“ napsal loni v říjnu na svůj twitterový účet Ovčáček. 
 

Na pikniku 26. června bylo zhruba 80 lidí. „Tentokrát chceme číslo účastníků zdvojnásobit. Ačkoliv po zkušenosti z prvního pikniku nepředpokládáme, že by si na nás pan prezident nebo jeho mluvčí udělali čas, chceme využít autoritu prezidentského úřadu a symbolický rozměr Pražského hradu ke zvýšení povědomí o klimatické krizi v České republice,“ uvedl organizátoři.

„Svým piknikem na Hradě chceme především poukázat na pomalost a nečinnost vlády v otázce řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku, především v podobě roky trvajícího sucha,“ dodali.

Touto formou se podle svých slov snaží oslovit nejen veřejnost, ale i „nejvyššího ústavního nečinitele,“ aby přiměl vládu k asertivnějšímu řešení otázek sucha a boje s příčinami změn klimatu.


Autor: Karel Netolický

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

27. října 2020 v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Další články
Nahoru