Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Rebecca Serleová: Za pět let

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho jiného.

V den naplánovaných zásnub se Dannie zdá zvláštní a velmi živý sen. Vidí se v jiném bytě o pět let později – a s úplně jiným mužem.

Po nějakém čase jí Bella představí svůj nový objev, architekta Aarona Gregoryho – Dannie v něm pozná muže ze svého snu… Zároveň se ale stává svědkem toho, jak se Bella poprvé doopravdy zamilovala, a svoje tajemství si tak raději nechává pro sebe. Krátce potom se jí však Bella svěří se zdrcující zprávou, která jim všem nadobro změní život…

Za pět let je nezapomenutelný příběh lásky plný radosti, ale i žalu, příběh o síle věrnosti, přátelství a nevyzpytatelné povaze nelítostného osudu.

za-pet-let

Ukázka z knihy:
Kde to, sakra, jsem?
    Uslyším ho dřív, než ho uvidím. „Jsi vzhůru?“ zavolá.
    Ztuhnu. Měla bych se schovat? Utéct? Na druhé straně bytu, tam, odkud vychází hlas, spatřím velké ocelové dveře. Když vystřelím, mohlo by se mi podařit je otevřít dřív, než…
    Vyjde zpoza rohu. Tam musí být kuchyně. Na sobě má formální černé kalhoty a modro-černou proužkovanou košili, nahoře rozepnutou.
    Vytřeštím oči. Chci zakřičet; mohla bych.
    Ten dobře oblečený neznámý muž ke mně přijde a já skočím na druhou stranu postele, k oknu.
    „Ahoj,“ řekne. „Jsi v pořádku?“
    „Ne!“ odseknu. „Ne, nejsem.“
    Povzdechne si. Zdá se, že ho moje odpověď nepřekvapuje. „Usnula jsi.“ Rukou si přejede po čele sem a tam. Všimnu si klikaté jizvy, která se mu táhne přes levé oko.
„Co tady děláš?“ Zalezla jsem tak daleko do rohu, že se prakticky tisknu na okno.
    „No tak,“ vzdychne.
    „Znáš mě?“
    Jedním kolenem se opře o postel. „Dannie,“ vydechne. „Vážně se mě na to ptáš?“
    Zná moje jméno. Způsob, jakým ho vysloví, mě zarazí. Nadechnu se. Vyslovuje ho tak, jako by ho už dřív říkal.
    „Já nevím,“ odpovím. „Já nevím, kde jsem.“
    „Byl to pěkný večer,“ ozve se. „Nebo ne?“
    Podívám se na svoje šaty. Poprvé si uvědomím, že jsou to šaty, které opravdu mám. Koupila jsem je s mámou a Bellou při našem nákupním výletu před třemi lety. Bella má stejné v bílé.
    „Jo,“ kývnu bez přemýšlení. Jako bych věděla. Jako bych u toho byla. Co se to děje?
    A pak zahlédnu televizi. Celou dobu byla puštěná, zvuk ztlumený. Visí na zdi proti posteli a běží v ní zprávy. Na obrazovce je malá grafika s datem a časem: 15. prosinec 2025. Muž v modrém obleku žvaní o počasí, za ním se houpe sněhový mrak. Snažím se dýchat.
    „Co?“ zeptá se. „Chceš, abych to vypnul?“
    Zavrtím hlavou. Ta odpověď je automatická a já ho sleduju, jak kráčí ke konferenčnímu stolku a popadne dálkové ovládání. Při chůzi si vytáhne košili z kalhot.
    „Povětrnostní varování pro východní pobřeží – míří k nám sněhová bouře. Očekáváme, že přes noc napadne až patnáct centimetrů sněhu a další bude přibývat v úterý.“
    2025. To není možné; jistěže ne. Pět let…
    To musí být nějaký vtip.

Rebecca Serleová je americká autorka, která kromě románů píše i televizní scénáře. Vystudovala kreativní psaní na univerzitě v New Yorku, stihla vydat šest úspěšných knih a podílela se na televizní adaptaci své Young Adult série Famous in Love. Miluje filmy Nancy Meyersové, župany a poskytování nevyžádaných milostných rad. Žije střídavě v New Yorku a v Los Angeles.
Více se o autorce dozvíte na https://www.rebeccaserle.com/

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/428443-za-pet-let.html


Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru