Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Realista David Černohorský: V Praze je minimálně 50 mostů v havarijním stavu, začíná to být nebezpečné
Realista David Černohorský je číslo 29 na kandidátní listině ODS ve volbách do pražského zastupitelstva, které se uskuteční 5. a 6. řína. Foto: archiv

Realista David Černohorský: V Praze je minimálně 50 mostů v havarijním stavu, začíná to být nebezpečné

„Praha potřebuje změnu. Minimálně 50 mostů je v havarijním stavu a začíná to být opravdu nebezpečné a ve zdlouhavém stavebním řízení je uvízlých 40 tisíc bytů a je nutné s tím co nejdříve něco udělat,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot pražský lídr Realistů a ekonom David Černohorský, který vystudoval fakultu mezinárodních vztahů na VŠE, spoluzakládal konzervativní Institut 2080 i politickou stranu Realisté a v současnosti se živí politickým marketingem.

Proč jako Realisté kandidujete na pražský magistrát kandidátce ODS a ne samostatně?
To je jednoduché, jsem totiž spolu s kolegy ve straně přesvědčený, že je potřeba, aby se konzervativní strany spojovaly a netříštily síly. Proto jsem rád, že jsme udělali společnou kandidátku s ODS a Svobodnými.

Jak je na tom vaše strana po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny?
Po volbách to byl těžký pád na pusu, i když mnozí z nás očekávali horší výsledek, stále jsme doufali v něco lepšího. Život ale není o tom, kolikrát spadnete, ale kolikrát se opět postavíte a se vztyčenou hlavou kráčíte dále. Edison sestrojil žárovku až po 10 tisících neúspěšných pokusech, kdyby to vzdal po jednom neúspěchu, možná jsme dodnes večer zapalovali svíčky.

Co mě strašně potěšilo je, že jsme ukázali, že jsme strana, která má ve svém středu lidi s charakterem, kteří skutečně mají vůli jít dál. A i díky prezidentskému kandidátovi Jirkovi Hynkovi, jsme hned dva měsíce po volbách do sněmovny ukázali, že máme na víc. I díky tomu nyní stojíme před komunálními volbami a máme šanci získat po celé republice několik zastupitelských míst a také jsme postavili tři kandidáty do Senátu.

Navíc máme již uzavřenou dohodu se Svobodnými, že budeme společně kandidovat do Evropského parlamentu. Realisté rozhodně nejsou mrtví, právě naopak se teprve postupně probouzí.

cernohorsky-1

Ing. David Černohorský

Zpět k volbám na pražský magistrát, máte nějaký speciální recept pro Prahu?
Mimo klasických věcí, které se dočtete v našem společném programu na fungujicipraha.cz, máme 5 specifických priorit navíc. Heslovitě: Redukce městských částí, metro ze Zličína na letiště, jedno noční metro, rychlejší zavádění moderních technologií (lítačka) a architektonická soutěž na Letnou. Redukce městských částí znamená, že chceme snížit jejich počet z 57 na 10. Je to totiž 57 starostů a jejich platů a několik tisíc zastupitelů a jejich platů, plus zbytečná byrokracie navrch. To Praha rozhodně nepotřebuje a jsme pro návrat do roku 1993, kdy všechno bez problémů fungovalo i s menším počtem městských částí. Navíc to odpovídá i dělení obvodních soudů. Chápu, že jde o opatření mezi politiky nepopulární, protože bude méně koryt, ale jeho prosazování se nebojíme.

Proč vést metro na letiště zrovna ze Zličína?
Jednoduše proto, že je to pravděpodobně nejlevnější varianta. Nebude totiž potřeba metro razit skrz skálu, ale může jít normálně po povrchu. Navíc lze cestou udělat řádově dvě stanice, na které budou jezdit autobusy ze spádových obcí a současně tam budou zřízena i P+R parkoviště, čímž ulevíme Praze od počtu Středočechů parkujících kolem centra a Středočechům zase pomůžeme najít jednoduše místo.

Co znamená heslo jedno noční metro a není fráze zavádění nových technologií už hodně zprofanovaná ostatními politiky?
Každý se rád občas baví a pak, když uvízne v noci v centru, musí se domů dostávat složitě tramvajemi a autobusy. Proto chceme návrat jednoho nočního metra, které by kolem třetí hodiny raní projíždělo centrem. O nových technologiích všichni politici sice často mluví, ale praxe je taková, že se nezavádějí. Když se podívám na Estonsko, je to, jako kdybychom v České republice žili v digitálním středověku.

Co se týče Prahy, tak si dlouhodobě říkám, proč už dávno nemáme lítačku zavedenou do mobilu. Už i jihočeský Písek ji má, ale Praha stále nic. Teď nedávno to konečně slavnostně ohlásili. Doporučuji všem, aby si stáhli aplikaci lítačka. Zjistí, že je prakticky nemožné si to nastavit. Takže místo aby nám technologie vše zjednodušila, a když zapomeneme kartičku, mohli jsme revizorovi ukázat jen kód na mobilu, tak musíme strávit hodiny s nastavováním a ruku na srdce, komu se do toho chce. A tak je to se vším. Když už se něco zavede, je to pomalu složitější než předtím.

Abych ale jen nekritizoval, tak musím říct, že jsem například velmi spokojený s tím, jak u nás v Praze 6 funguje obecní úřad. Vše jde velmi rychle a je otevřeno i v době, kdy člověk není v práci a nemusí si tak brát kvůli nějakému výpisu z Czechpointu nebo vyřízení nového dokladu dovolenou a toho si opravdu cením. Takže nějaké první vlaštovky tu máme, ale nenacházíme je příliš na magistrátu, spíše na těch lokálních úrovních.

Co myslíte tou architektonickou soutěží na Letnou?
V Praze se už dlouho nepostavila žádná hodnotná umělecká stavba, tak jak je tomu na západě běžné a současně je potřeba někde umístit slovanskou epopej, protože to Praha slíbila a sliby se mají plnit. Stejně tak nikdo pořádně neví, co by se mělo stát s Letnou a s bývalým Stalinovým pomníkem, kde je teď metronom. Proto navrhujeme vypsání architektonické soutěže na úpravu celé Letné a na místě Stalinova pomníku vytvoření galerie, v které bude uložena Slovanská epopej. Praha tak splní svůj slib a současně konečně vystaví něco umělecky hodnotného.

To je vše, co pro Prahu máte, nezdá se Vám to málo a co například dopravní problémy?
Toto je jen pět priorit navíc, které máme mimo společného programu s ODS a Svobodnými. Tam samozřejmě jsou věci, které Praha nezbytně potřebuje, jako je například dostavba vnějšího i vnitřního pražského okruhu. A samozřejmě zásadní věcí k řešení je otázka drahého a nedostupného bydlení. Narozdíl od různých aktivistů a levicových stran nechceme, aby Praha byty stavila, protože víme, že je to strašně neefektivní, ale chceme zjednodušit stavební řízení a stavby na brownlfieldech, aby mohli stavět soukromí investoři. Samozřejmě každý větší bytový komplex by měl být doplněn i občanskou vybaveností jako jsou nové školy, školky, či parky. To je pak vždy na individuálním vyjednávání mezi Prahou, případně městskou částí a investorem.

Každopádně je potřeba s tím po čtyřleté blokaci Trojkoalice a stranou Zelených v čele s radní Kolínskou konečně pohnout. V současnosti ve stavebním řízení čeká 40 tisíc bytů, stavební řízení v České republice navíc trvá déle než například v Iránském Teheránu, což je tristní situace a je potřeba s tím co nejdříve něco udělat. A to nemluvím o tom, že dle odborníků je v Praze minimálně 50 mostů v havarijním stavu a dalších 100 na hraně. To už začíná být opravdu nebezpečné a jediný, kdo na současnou situaci doplácí, jsou obyvatelé Prahy a to je špatně.

Kandidujete až z 29. místa, myslíte, že máte šanci?
Nikdy neříkej nikdy. Pokud náš dobrý program podpoří občané Prahy a dají mě i kolegovi Danovi Svobodovi, který je na 39. místě, svůj křížek, můžeme se na kandidátce posunout a třeba dostaneme šanci zasednout na pražském magistrátu. Pokud se to stane, tak slibuji, že své práci budu věnovat maximum úsilí a času. Celý život působím v soukromé sféře, takže 12 hodin práce denně pro mě není neobvyklá situace. Hlavně bych chtěl všechny vyzvat, aby šli 5. a 6. října k volbám. Rozhodne se o budoucnosti našeho hlavního města a to není málo. Další čtyři roky stagnace už by mohlo být opravdu devastující.


Autor: red

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru