dnes
Sobota - jasno
25°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
22°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
21°C
Realista David Černohorský: V Praze je minimálně 50 mostů v havarijním stavu, začíná to být nebezpečné
Realista David Černohorský je číslo 29 na kandidátní listině ODS ve volbách do pražského zastupitelstva, které se uskuteční 5. a 6. řína. Foto: archiv

Realista David Černohorský: V Praze je minimálně 50 mostů v havarijním stavu, začíná to být nebezpečné

„Praha potřebuje změnu. Minimálně 50 mostů je v havarijním stavu a začíná to být opravdu nebezpečné a ve zdlouhavém stavebním řízení je uvízlých 40 tisíc bytů a je nutné s tím co nejdříve něco udělat,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot pražský lídr Realistů a ekonom David Černohorský, který vystudoval fakultu mezinárodních vztahů na VŠE, spoluzakládal konzervativní Institut 2080 i politickou stranu Realisté a v současnosti se živí politickým marketingem.

Proč jako Realisté kandidujete na pražský magistrát kandidátce ODS a ne samostatně?
To je jednoduché, jsem totiž spolu s kolegy ve straně přesvědčený, že je potřeba, aby se konzervativní strany spojovaly a netříštily síly. Proto jsem rád, že jsme udělali společnou kandidátku s ODS a Svobodnými.

Jak je na tom vaše strana po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny?
Po volbách to byl těžký pád na pusu, i když mnozí z nás očekávali horší výsledek, stále jsme doufali v něco lepšího. Život ale není o tom, kolikrát spadnete, ale kolikrát se opět postavíte a se vztyčenou hlavou kráčíte dále. Edison sestrojil žárovku až po 10 tisících neúspěšných pokusech, kdyby to vzdal po jednom neúspěchu, možná jsme dodnes večer zapalovali svíčky.

Co mě strašně potěšilo je, že jsme ukázali, že jsme strana, která má ve svém středu lidi s charakterem, kteří skutečně mají vůli jít dál. A i díky prezidentskému kandidátovi Jirkovi Hynkovi, jsme hned dva měsíce po volbách do sněmovny ukázali, že máme na víc. I díky tomu nyní stojíme před komunálními volbami a máme šanci získat po celé republice několik zastupitelských míst a také jsme postavili tři kandidáty do Senátu.

Navíc máme již uzavřenou dohodu se Svobodnými, že budeme společně kandidovat do Evropského parlamentu. Realisté rozhodně nejsou mrtví, právě naopak se teprve postupně probouzí.

cernohorsky-1

Ing. David Černohorský

Zpět k volbám na pražský magistrát, máte nějaký speciální recept pro Prahu?
Mimo klasických věcí, které se dočtete v našem společném programu na fungujicipraha.cz, máme 5 specifických priorit navíc. Heslovitě: Redukce městských částí, metro ze Zličína na letiště, jedno noční metro, rychlejší zavádění moderních technologií (lítačka) a architektonická soutěž na Letnou. Redukce městských částí znamená, že chceme snížit jejich počet z 57 na 10. Je to totiž 57 starostů a jejich platů a několik tisíc zastupitelů a jejich platů, plus zbytečná byrokracie navrch. To Praha rozhodně nepotřebuje a jsme pro návrat do roku 1993, kdy všechno bez problémů fungovalo i s menším počtem městských částí. Navíc to odpovídá i dělení obvodních soudů. Chápu, že jde o opatření mezi politiky nepopulární, protože bude méně koryt, ale jeho prosazování se nebojíme.

Proč vést metro na letiště zrovna ze Zličína?
Jednoduše proto, že je to pravděpodobně nejlevnější varianta. Nebude totiž potřeba metro razit skrz skálu, ale může jít normálně po povrchu. Navíc lze cestou udělat řádově dvě stanice, na které budou jezdit autobusy ze spádových obcí a současně tam budou zřízena i P+R parkoviště, čímž ulevíme Praze od počtu Středočechů parkujících kolem centra a Středočechům zase pomůžeme najít jednoduše místo.

Co znamená heslo jedno noční metro a není fráze zavádění nových technologií už hodně zprofanovaná ostatními politiky?
Každý se rád občas baví a pak, když uvízne v noci v centru, musí se domů dostávat složitě tramvajemi a autobusy. Proto chceme návrat jednoho nočního metra, které by kolem třetí hodiny raní projíždělo centrem. O nových technologiích všichni politici sice často mluví, ale praxe je taková, že se nezavádějí. Když se podívám na Estonsko, je to, jako kdybychom v České republice žili v digitálním středověku.

Co se týče Prahy, tak si dlouhodobě říkám, proč už dávno nemáme lítačku zavedenou do mobilu. Už i jihočeský Písek ji má, ale Praha stále nic. Teď nedávno to konečně slavnostně ohlásili. Doporučuji všem, aby si stáhli aplikaci lítačka. Zjistí, že je prakticky nemožné si to nastavit. Takže místo aby nám technologie vše zjednodušila, a když zapomeneme kartičku, mohli jsme revizorovi ukázat jen kód na mobilu, tak musíme strávit hodiny s nastavováním a ruku na srdce, komu se do toho chce. A tak je to se vším. Když už se něco zavede, je to pomalu složitější než předtím.

Abych ale jen nekritizoval, tak musím říct, že jsem například velmi spokojený s tím, jak u nás v Praze 6 funguje obecní úřad. Vše jde velmi rychle a je otevřeno i v době, kdy člověk není v práci a nemusí si tak brát kvůli nějakému výpisu z Czechpointu nebo vyřízení nového dokladu dovolenou a toho si opravdu cením. Takže nějaké první vlaštovky tu máme, ale nenacházíme je příliš na magistrátu, spíše na těch lokálních úrovních.

Co myslíte tou architektonickou soutěží na Letnou?
V Praze se už dlouho nepostavila žádná hodnotná umělecká stavba, tak jak je tomu na západě běžné a současně je potřeba někde umístit slovanskou epopej, protože to Praha slíbila a sliby se mají plnit. Stejně tak nikdo pořádně neví, co by se mělo stát s Letnou a s bývalým Stalinovým pomníkem, kde je teď metronom. Proto navrhujeme vypsání architektonické soutěže na úpravu celé Letné a na místě Stalinova pomníku vytvoření galerie, v které bude uložena Slovanská epopej. Praha tak splní svůj slib a současně konečně vystaví něco umělecky hodnotného.

To je vše, co pro Prahu máte, nezdá se Vám to málo a co například dopravní problémy?
Toto je jen pět priorit navíc, které máme mimo společného programu s ODS a Svobodnými. Tam samozřejmě jsou věci, které Praha nezbytně potřebuje, jako je například dostavba vnějšího i vnitřního pražského okruhu. A samozřejmě zásadní věcí k řešení je otázka drahého a nedostupného bydlení. Narozdíl od různých aktivistů a levicových stran nechceme, aby Praha byty stavila, protože víme, že je to strašně neefektivní, ale chceme zjednodušit stavební řízení a stavby na brownlfieldech, aby mohli stavět soukromí investoři. Samozřejmě každý větší bytový komplex by měl být doplněn i občanskou vybaveností jako jsou nové školy, školky, či parky. To je pak vždy na individuálním vyjednávání mezi Prahou, případně městskou částí a investorem.

Každopádně je potřeba s tím po čtyřleté blokaci Trojkoalice a stranou Zelených v čele s radní Kolínskou konečně pohnout. V současnosti ve stavebním řízení čeká 40 tisíc bytů, stavební řízení v České republice navíc trvá déle než například v Iránském Teheránu, což je tristní situace a je potřeba s tím co nejdříve něco udělat. A to nemluvím o tom, že dle odborníků je v Praze minimálně 50 mostů v havarijním stavu a dalších 100 na hraně. To už začíná být opravdu nebezpečné a jediný, kdo na současnou situaci doplácí, jsou obyvatelé Prahy a to je špatně.

Kandidujete až z 29. místa, myslíte, že máte šanci?
Nikdy neříkej nikdy. Pokud náš dobrý program podpoří občané Prahy a dají mě i kolegovi Danovi Svobodovi, který je na 39. místě, svůj křížek, můžeme se na kandidátce posunout a třeba dostaneme šanci zasednout na pražském magistrátu. Pokud se to stane, tak slibuji, že své práci budu věnovat maximum úsilí a času. Celý život působím v soukromé sféře, takže 12 hodin práce denně pro mě není neobvyklá situace. Hlavně bych chtěl všechny vyzvat, aby šli 5. a 6. října k volbám. Rozhodne se o budoucnosti našeho hlavního města a to není málo. Další čtyři roky stagnace už by mohlo být opravdu devastující.


Sejdou se zastupitelé Prahy 4

24. června 2020 v 07:22

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se bude konat dnes od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Čtvrteční jednání pražského zastupitelstva se odkládá

17. června 2020 ve 22:33

Jednání pražského zastupitelstva svolané na čtvrtek 18. června se neuskuteční z právních důvodů. Není možné na začátku jednání schválit změnu jednacího řádu kvůli vyššímu počtu členů vedení města v karanténě, a zároveň kvůli ochraně zbylých zastupitelů vyššího věku, kteří jsou koronavirem ohroženi...

Další články
Nahoru