dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C

Reakce magistrátu na rozhodnutí ÚOHS o uložení pokuty ve výši 1 milion korun

ÚOHS ve svém rozhodnutí neuznal argumentaci zadavatele (Hlavního města Prahy), že na základě uzavřené licenční smlouvy nemohl zadat předmětnou zakázku jinému dodavateli než dosavadnímu poskytovateli služeb, jelikož zadavatel se odvolával na právní prostředí, které vytvořil sám vlastním jednáním.

Uzavřením původní smlouvy o dílo a akceptací nevýhodných licenčních podmínek se totiž zadavatel sám aktivně podílel na vytváření omezení, od nichž následně odvozoval použití jednacího řízení bez uveřejnění. Nejednalo se tedy o objektivní důvody, k nimž by došlo nezávisle na vůli zadavatele, jelikož zadavateli byl znám dlouhodobý záměr realizace projektu.

Současná Rada hlavního města Prahy musí konstatovat, že pod pojmem zadavatel – tedy Hlavní město Praha – má asi na mysli radu bývalého primátora Pavla Béma. Ano, jsme si vědomi toho, že jsou u Opencard uzavřeny naprosto nevýhodné licenční smlouvy. V zásadě lze říci, že u většiny informačních systémů z doby primátora Pavla Béma jsou nastaveny podobně nevýhodné smlouvy.

Jsme ale rádi, že ÚOHS v zásadě svým rozhodnutím potvrdil, že jsou tyto smlouvy vendor lock-in, to znamená, že zadavatel nemohl zadat předmětnou zakázku jinému dodavateli než dosavadnímu poskytovateli služeb, ale ÚOHS vadí to, že si Praha (pod vedením Pavla Béma) toto omezení způsobila svým vlastním jednáním.

Z výše uvedeného logicky vyplývá, že se Policie ČR při svém obvinění, které vycházelo z mylného předpokladu, že stávající rada měla vypsat otevřenou zakázku na provoz systému, ke kterému nemá autorská práva nikdo jiný než firma Haguess (nyní EMS), mýlila. Radní jsou obvinění zcela neoprávněně.

Současná rada postupovala zcela s péčí řádného hospodáře a rozhodla se nezahodit investici 1,2 mld. korun, s nutností přechodu na papírové kupony, čímž by jistě nepotěšila občany, ale rozhodla se zachovat na dobu dvou let provoz současného systému. Následně vypsala záměr realizace otevřené veřejné zakázky na poradce pro soutěžní dialog na pořízení nového systému pro výběr elektronického jízdného.

Rada tímto svým krokem před dvěma lety odvrátila vznik větší škody, kterou by představovala zmařená investice ve výši 1,2 miliardy korun.

Eva Vorlíčková byla radní od 24. 11. 2011 a soutěž byla dokončena 4/2012. Radní Eva Vorlíčková neměla možnost v této době připravit jiné řešení, než prodloužit stávající smlouvy a zachovat v provozu stávající systém.

Proti udělení pokuty ze strany ÚOHS se Rada HMP z výše uvedených skutečností odvolá.

Toto rozhodnutí ale zároveň vznáší velké otazníky nad možností Hlavního města Prahy nyní prodloužit fungování systému Opencard po 15. 6. 2014 v rámci dalšího JŘBU s majiteli autorských práv – společností EMS.

Autorem textu je Magistrát hl. m. Prahy


Dnes v 17 hodin: Podvečerní Běžecká škola Prahy 6

Dnes ve 12:54

Běžecký trénink po práci pod odborným vedením v Praze 6 u sochy Jana Roháče z Dubé. Ať začínáte nebo běháte či dokonce závodíte pravidelně, je dobré, aby na vás občas někdo dohlédl a poradil.

Vánoční Lemarket představí rekordní počet prodejců i hostinu pro gurmány

Dnes ve 12:04

Tři dny plné lokálních tvůrců a autorských značek ve dvou patrech pražské Galerie Mánes přinese již tradiční vánoční Lemarket. Během druhého prosincového víkendu se na tomto moderním tržišti představí více než sto prodejců, což je nejvíce od vzniku akce. 

Růst cen benzinu i nafty v Praze se zastavil

Dnes v 11:34

Nafta v uplynulém týdnu zlevnila o tři haléře na průměrných 30,35 koruny za litr, benzin Natural 95 stál ve středu v metropoli v průměru 31,28 Kč/l, což bylo o dva haléře méně než před týdnem. V předchozích dvou týdnech se ceny zvyšovaly o desítky haléřů.

Adventní dny na Žižkově

Dnes v 11:28

Radnice Prahy 3 připravila adventní program pro dětské i dospělé návštěvníky. Těšit se můžete na rozsvícení vánočního stromu na náměstí Jiřího z Poděbrad, živý betlém nebo celou řadu koncertů a vystoupení.

Festival sportu Pro dvojku

Dnes v 10:51

Sport na vlastní kůži si mohou děti i dospělí vyzkoušet na přehlídce sportovních aktivit městské části Praha 2.

Praha 2 zve na Adventní zastavení u Ludmily

Dnes v 10:25

Na Vánočních trzích na náměstí Míru budou 3. prosince ve 12 hodin přítomným rozlévat vinohradští radní skvělou bramboračku.

Plavání s městskou částí Praha 1

Dnes v 09:54

Plavci od těch nejmenších až po ty nejzkušenější si v sobotu 25. listopadu mohou v bazénu Tyršova domu užít vodu, vyzkoušet svoje síly a změřit se s ostatními milovníky plavání. Od 14 hodin pořádá radnice Prahy 1 Plavání s městskou částí.

Praha pomáhá v integraci dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem

Včera ve 20:27

Školy a školky na území hlavního města mohou žádat o další podporu z Operačního programu Praha – pól růstu České republiky (OP PPR) v rámci vyhlášené výzvy na podporu mateřských, základních a středních škol, především ve vztahu k vytváření inkluzívního prostředí a k začleňování dětí, žáků a...

Záhady lidského srdce. Jak poznat, když volá o pomoc? Přednáška pro veřejnost zdarma

Včera v 19:48

V kině Atlas se 30. listopadu od 14:30 koná přednáška a beseda s MUDr. Petrem Malcem věnovaná lidskému srdci a tomu, jak poznat, když volá o pomoc. Přijďte se dozvědět víc a ptát se na to, co vás zajímá. Akce je zdarma.

Pražský radní chodí do několika škol

Včera v 17:59

Třídy základních pražských škol, jejichž žáci se zúčastnili výtvarné soutěže „Městská policie očima dětí“ k 25. výročí Městské policie hlavního města Prahy, začínají tento týden své vyučování za přítomnosti nečekané návštěvy. Pražský radní Libor Hadrava plní svůj slib a na jejich půdě předává...

Další krátké zprávy
Nahoru