dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražská politika

Reakce Krnáčové na Stropnického: Nezasahuji do kompetencí radních, toto byla nutná výjimka

„Chci reagovat na účelovou argumentaci náměstka Matěje Stropnického a objasnit, proč jsem byla nucena zasáhnout a odebrala mu kompetenci k Pražským stavebním předpisům,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).   

„Ano, mnou připravené předpisy vycházejí z původních Pražských stavebních předpisů (PSP) přijatých panem Hudečkem. Jedná se o ty předpisy, které v lednu tohoto roku pan náměstek Stropnický vychvaloval a svolal demonstraci před budovu Magistrátu za odvolání ministryně pro místní rozvoj, která pozastavila platnost těchto předpisů,“ uvedla pražská primátorka.
 
„Mým jediným cílem bylo a je uhájit Praze možnost vydávat vlastní stavební předpisy. Předložené a schválené předpisy se od návrhu mého kolegy Stropnického liší zejména v tom, že odbourávají veškeré zásadní nedostatky, na které nás upozornilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úprava se týkala nejklíčovějších paragrafů, kvůli kterým MMR pozastavilo platnost předchozího dokumentu,“ uvedla Krnáčová.

Co ještě sdělila primátorka v reakci na náměstka ?

Ke vzniku dokumentů
 
Návrh textu připravila moje kancelář na základě podkladu, který doposud zpracovala odborná komise a po konzultaci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jednalo se v zásadě jen o legislativně technickou záležitost. Vycházeli jsme z podkladů, které vznikly v rámci dosavadního projednávání možných podob PSP na IPR A IPR znění mnou předložených předpisů kontrolovalo.
 
K regulaci reklamy, plánovacím smlouvám a výškové regulaci
 
Regulace reklamy je identická s návrhem náměstka Stropnického a je rozšířena jen o další formát reklamy, na který náměstek Stropnický zapomněl.

Územně plánovací smlouvy jsou ve stavebním zákoně od roku 2006, není důvod toto duplikovat v nařízení PSP.

Výšková regulace zůstává v PSP zahrnuta v původní podobě, zpřesnění je možné v připomínkovém řízení.
 
K připomínkám ministerstva
 
Není pravda, že se náměstek Stropnický vypořádal se všemi připomínkami ze strany ministerstva. I po opakovaném upozorňování odmítal některé změny do novely předpisů zapracovat. Jednalo se o paragrafy 45 (doplnění proslunění) a 66 (tepelná ochrana).
 
Nebylo mi příjemné řešení, které jsem zvolila. Není mým stylem zasahovat do kompetencí mých kolegů z Rady hl. m. Prahy. Nicméně, tuto výjimku jsem musela udělat, protože situace byla urgentní a neudržitelná. Stropnického návrh nevypořádával připomínky MMR a ÚOHS. A podle mého současného přesvědčení bylo Stropnického cílem, aby Prahou navržené stavební předpisy opět Ministerstvo pro místní rozvoj neschválilo.


Další články
Nahoru