Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory
Raudnitzův dům je pozdně klasicistní venkovský dům s hospodářským křídlem a dvěma nádvořími. Vstupní portál je lemován toskánský sloupy. Fasády jsou z poloviny 19. století. Foto(3x): Jan Puci

Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory

Památkově chráněný Raudnitzův dům v Hlubočepech nechala Praha 5, která ho vlastní, zrekonstruovat a vybudovat v něm 25 bytů. Dva pro učitele, jeden pro správce a zbytek pro seniory. Byty mají dispozice 1+ kk a 2+kk, k nastěhování budou pravděpodobně od příštího měsíce. Klientům bude k dispozici pečovatelská služba, místo ožije i komunitním a wellness centrum, které bude provozovat Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 5. Náklady na rekonstrukci byly 162 milionů korun. Při pátečním slavnostním otevření domu to sdělili zástupci městské části.

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepech, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu. Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5. 

raudnitzuv-dum-3 „Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). 

Podle něj budou mít nájemníci možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, kadeřnictví, v přízemí domu bude ordinace praktického lékaře. 

Otevřeno zde bude i komunitní centrum, které nabídne aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro veřejnost. „Jsou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ pokračoval Lachnit. 

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se v městské části nabídka bydlení pro seniory výhledově ještě zvýší. „V sousedství Raudnitzova domu vybudujeme na místě bývalého zdravotnického střediska novostavbu se zhruba třiceti byty, začít stavět by se mohlo do dvou let. A ještě letos začne vznikat dům na místě KC Poštovka v Motole. Tam se počítá také se desítkami bytů pro seniory,“ uvedla Zajíčková. 

raudnitzuv-dum-2 Podle místostarosty Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáše Homoly (STAN) byly celkové náklady na přeměnu Raudnitzova domu 162 milionů korun včetně DPH. „I když u památkově chráněného objektu je těžké dosáhnout udržitelné parametry v podobě efektivního vytápění nebo zateplení, tak jsem rád, že pod nádvoří byly umístěny nádrže, do kterých je sváděna dešťová vody, která bude používaná na splachování,“ sdělil Homola. 

Náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček (za TOP 09), který se rovněž zúčastnil pátečního slavnostního otevření zrekonstruované budovy, ocenil, že se Praha 5 budováním domů pro seniory chová prozíravě.    

„Jsem rád, že existují kompetentní městské části, které vnímají tu službu jako komplexní. Je to proces, kdy je potřeba postarat o seniory a zároveň tak získat byt pro mladší generaci,“ řekl.


Autor: Jan Puci

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

Dnes v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

Dnes v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Další články
Nahoru