Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory
Raudnitzův dům je pozdně klasicistní venkovský dům s hospodářským křídlem a dvěma nádvořími. Vstupní portál je lemován toskánský sloupy. Fasády jsou z poloviny 19. století. Foto(3x): Jan Puci

Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory

Památkově chráněný Raudnitzův dům v Hlubočepech nechala Praha 5, která ho vlastní, zrekonstruovat a vybudovat v něm 25 bytů. Dva pro učitele, jeden pro správce a zbytek pro seniory. Byty mají dispozice 1+ kk a 2+kk, k nastěhování budou pravděpodobně od příštího měsíce. Klientům bude k dispozici pečovatelská služba, místo ožije i komunitním a wellness centrum, které bude provozovat Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 5. Náklady na rekonstrukci byly 162 milionů korun. Při pátečním slavnostním otevření domu to sdělili zástupci městské části.

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepech, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu. Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5. 

raudnitzuv-dum-3 „Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). 

Podle něj budou mít nájemníci možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, kadeřnictví, v přízemí domu bude ordinace praktického lékaře. 

Otevřeno zde bude i komunitní centrum, které nabídne aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro veřejnost. „Jsou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ pokračoval Lachnit. 

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se v městské části nabídka bydlení pro seniory výhledově ještě zvýší. „V sousedství Raudnitzova domu vybudujeme na místě bývalého zdravotnického střediska novostavbu se zhruba třiceti byty, začít stavět by se mohlo do dvou let. A ještě letos začne vznikat dům na místě KC Poštovka v Motole. Tam se počítá také se desítkami bytů pro seniory,“ uvedla Zajíčková. 

raudnitzuv-dum-2 Podle místostarosty Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáše Homoly (STAN) byly celkové náklady na přeměnu Raudnitzova domu 162 milionů korun včetně DPH. „I když u památkově chráněného objektu je těžké dosáhnout udržitelné parametry v podobě efektivního vytápění nebo zateplení, tak jsem rád, že pod nádvoří byly umístěny nádrže, do kterých je sváděna dešťová vody, která bude používaná na splachování,“ sdělil Homola. 

Náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček (za TOP 09), který se rovněž zúčastnil pátečního slavnostního otevření zrekonstruované budovy, ocenil, že se Praha 5 budováním domů pro seniory chová prozíravě.    

„Jsem rád, že existují kompetentní městské části, které vnímají tu službu jako komplexní. Je to proces, kdy je potřeba postarat o seniory a zároveň tak získat byt pro mladší generaci,“ řekl.


Autor: Jan Puci

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

15. května 2022 v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Další články
Nahoru