Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory
Raudnitzův dům je pozdně klasicistní venkovský dům s hospodářským křídlem a dvěma nádvořími. Vstupní portál je lemován toskánský sloupy. Fasády jsou z poloviny 19. století. Foto(3x): Jan Puci

Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory

Památkově chráněný Raudnitzův dům v Hlubočepech nechala Praha 5, která ho vlastní, zrekonstruovat a vybudovat v něm 25 bytů. Dva pro učitele, jeden pro správce a zbytek pro seniory. Byty mají dispozice 1+ kk a 2+kk, k nastěhování budou pravděpodobně od příštího měsíce. Klientům bude k dispozici pečovatelská služba, místo ožije i komunitním a wellness centrum, které bude provozovat Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 5. Náklady na rekonstrukci byly 162 milionů korun. Při pátečním slavnostním otevření domu to sdělili zástupci městské části.

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepech, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu. Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5. 

raudnitzuv-dum-3 „Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). 

Podle něj budou mít nájemníci možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, kadeřnictví, v přízemí domu bude ordinace praktického lékaře. 

Otevřeno zde bude i komunitní centrum, které nabídne aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro veřejnost. „Jsou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ pokračoval Lachnit. 

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se v městské části nabídka bydlení pro seniory výhledově ještě zvýší. „V sousedství Raudnitzova domu vybudujeme na místě bývalého zdravotnického střediska novostavbu se zhruba třiceti byty, začít stavět by se mohlo do dvou let. A ještě letos začne vznikat dům na místě KC Poštovka v Motole. Tam se počítá také se desítkami bytů pro seniory,“ uvedla Zajíčková. 

raudnitzuv-dum-2 Podle místostarosty Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáše Homoly (STAN) byly celkové náklady na přeměnu Raudnitzova domu 162 milionů korun včetně DPH. „I když u památkově chráněného objektu je těžké dosáhnout udržitelné parametry v podobě efektivního vytápění nebo zateplení, tak jsem rád, že pod nádvoří byly umístěny nádrže, do kterých je sváděna dešťová vody, která bude používaná na splachování,“ sdělil Homola. 

Náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček (za TOP 09), který se rovněž zúčastnil pátečního slavnostního otevření zrekonstruované budovy, ocenil, že se Praha 5 budováním domů pro seniory chová prozíravě.    

„Jsem rád, že existují kompetentní městské části, které vnímají tu službu jako komplexní. Je to proces, kdy je potřeba postarat o seniory a zároveň tak získat byt pro mladší generaci,“ řekl.


Autor: Jan Puci

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Dnes v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Dnes v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Dnes v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Dnes v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Dnes v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Další články
Nahoru