Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory
Raudnitzův dům je pozdně klasicistní venkovský dům s hospodářským křídlem a dvěma nádvořími. Vstupní portál je lemován toskánský sloupy. Fasády jsou z poloviny 19. století. Foto(3x): Jan Puci

Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory

Památkově chráněný Raudnitzův dům v Hlubočepech nechala Praha 5, která ho vlastní, zrekonstruovat a vybudovat v něm 25 bytů. Dva pro učitele, jeden pro správce a zbytek pro seniory. Byty mají dispozice 1+ kk a 2+kk, k nastěhování budou pravděpodobně od příštího měsíce. Klientům bude k dispozici pečovatelská služba, místo ožije i komunitním a wellness centrum, které bude provozovat Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 5. Náklady na rekonstrukci byly 162 milionů korun. Při pátečním slavnostním otevření domu to sdělili zástupci městské části.

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepech, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu. Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5. 

raudnitzuv-dum-3 „Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). 

Podle něj budou mít nájemníci možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, kadeřnictví, v přízemí domu bude ordinace praktického lékaře. 

Otevřeno zde bude i komunitní centrum, které nabídne aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro veřejnost. „Jsou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ pokračoval Lachnit. 

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se v městské části nabídka bydlení pro seniory výhledově ještě zvýší. „V sousedství Raudnitzova domu vybudujeme na místě bývalého zdravotnického střediska novostavbu se zhruba třiceti byty, začít stavět by se mohlo do dvou let. A ještě letos začne vznikat dům na místě KC Poštovka v Motole. Tam se počítá také se desítkami bytů pro seniory,“ uvedla Zajíčková. 

raudnitzuv-dum-2 Podle místostarosty Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáše Homoly (STAN) byly celkové náklady na přeměnu Raudnitzova domu 162 milionů korun včetně DPH. „I když u památkově chráněného objektu je těžké dosáhnout udržitelné parametry v podobě efektivního vytápění nebo zateplení, tak jsem rád, že pod nádvoří byly umístěny nádrže, do kterých je sváděna dešťová vody, která bude používaná na splachování,“ sdělil Homola. 

Náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček (za TOP 09), který se rovněž zúčastnil pátečního slavnostního otevření zrekonstruované budovy, ocenil, že se Praha 5 budováním domů pro seniory chová prozíravě.    

„Jsem rád, že existují kompetentní městské části, které vnímají tu službu jako komplexní. Je to proces, kdy je potřeba postarat o seniory a zároveň tak získat byt pro mladší generaci,“ řekl.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Senioři Prahy 2 mohou zahradničit

Včera v 08:40

Senioři z klubu Dvojka pro seniory mají skvělou novinku – nový kroužek zahradničení. Na propůjčené zahrádce a ve skleníku u základní školy Na Smetance se mohou setkávat a společně zahradničit. 

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

12. dubna 2024 v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

Další články
Nahoru