Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory
Raudnitzův dům je pozdně klasicistní venkovský dům s hospodářským křídlem a dvěma nádvořími. Vstupní portál je lemován toskánský sloupy. Fasády jsou z poloviny 19. století. Foto(3x): Jan Puci

Raudnitzův dům se dočkal rekonstrukce, Praha 5 v něm vybudovala přes dvacet bytů pro seniory

Památkově chráněný Raudnitzův dům v Hlubočepech nechala Praha 5, která ho vlastní, zrekonstruovat a vybudovat v něm 25 bytů. Dva pro učitele, jeden pro správce a zbytek pro seniory. Byty mají dispozice 1+ kk a 2+kk, k nastěhování budou pravděpodobně od příštího měsíce. Klientům bude k dispozici pečovatelská služba, místo ožije i komunitním a wellness centrum, které bude provozovat Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 5. Náklady na rekonstrukci byly 162 milionů korun. Při pátečním slavnostním otevření domu to sdělili zástupci městské části.

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepech, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu. Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5. 

raudnitzuv-dum-3 „Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). 

Podle něj budou mít nájemníci možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, kadeřnictví, v přízemí domu bude ordinace praktického lékaře. 

Otevřeno zde bude i komunitní centrum, které nabídne aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro veřejnost. „Jsou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ pokračoval Lachnit. 

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se v městské části nabídka bydlení pro seniory výhledově ještě zvýší. „V sousedství Raudnitzova domu vybudujeme na místě bývalého zdravotnického střediska novostavbu se zhruba třiceti byty, začít stavět by se mohlo do dvou let. A ještě letos začne vznikat dům na místě KC Poštovka v Motole. Tam se počítá také se desítkami bytů pro seniory,“ uvedla Zajíčková. 

raudnitzuv-dum-2 Podle místostarosty Prahy 5 pro strategický rozvoj a investice Tomáše Homoly (STAN) byly celkové náklady na přeměnu Raudnitzova domu 162 milionů korun včetně DPH. „I když u památkově chráněného objektu je těžké dosáhnout udržitelné parametry v podobě efektivního vytápění nebo zateplení, tak jsem rád, že pod nádvoří byly umístěny nádrže, do kterých je sváděna dešťová vody, která bude používaná na splachování,“ sdělil Homola. 

Náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček (za TOP 09), který se rovněž zúčastnil pátečního slavnostního otevření zrekonstruované budovy, ocenil, že se Praha 5 budováním domů pro seniory chová prozíravě.    

„Jsem rád, že existují kompetentní městské části, které vnímají tu službu jako komplexní. Je to proces, kdy je potřeba postarat o seniory a zároveň tak získat byt pro mladší generaci,“ řekl.


Autor: Jan Puci

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

Dnes v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

Dnes v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Praha 14: Kurzy sebeobrany pro seniory

27. září 2022 v 11:22

V pondělí 3. října začínají na Plechárně kurzy sebeobrany pro seniory. Volná místa stále jsou a kurz je zdarma.

Další články
Nahoru