dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Raritní zásahy hasičů: Noha v topení, požár kvůli moči, sundávání prstýnků, seniorku děsil kocour
Úspěšná záchrana kobyly. Foto: Milan Pacík / HZS Praha

Raritní zásahy hasičů: Noha v topení, požár kvůli moči, sundávání prstýnků, seniorku děsil kocour

Pražští hasiči měli během roku 2016 i řadu kuriózních zásahů. Zahraňovali koně, dítě zaklíněné v domečku, sundávali jednomu pacientovi čtyři prstýnky. 

Leden

3. 1. 

Třebonice – vyproštění hlavičky dítěte z dřevěného domečku pomocí pilky. Ke zranění nedošlo.

28. 1.

Suchdol – Hasiči se snažili postavit na nohy kobylu, která ležela ve výběhu. Za účasti veterináře a pomocí techniky se jim to podařilo. Z lešení postavili kozu na podepření koně a zapůjčili majiteli koně dvě hadice na zavěšení koně. Záchrana byla úspěšná.

28.1.

Točná – dron na stromě. Jednalo se o zaklíněný dron na stromě, na pomoc vyjeli hasiči z Modřan. Na žádost majitele se pokusili dron z nepřístupného terénu vyprostit, v 19:39 byl zásah ukončený s tím, že prostředky hasičů nelze dát dolů. Majitel si musel zajistit sundání jinak.

Únor

16. 2.

Hasiči zachránili za pomoci výškové a lezecké techniky promrzlého mladého muže z pilíře Palackého mostu.

Březen

3. 3.

Smíchov – volají popeláři, že jim hoří kuka vůz. Hasiči z centrály vyjíždějí na pomoc a zjišťují, že požár způsobila rozemletá akumulační baterie, vytékající kyselinu zředili vodou a spláchli z vozovky. Aku baterii ochladili a firma Pražské služby si poté zajistila převoz baterie do nebezpečného odpadu.

Vinohrady – na žádost lékaře z nemocnice Královské Vinohrady vyjíždějí hasiči sundat pacientovi čtyři prstýnky. To udělají za dozoru lékaře malou bruskou, kterou k tomuto účelu používají.

Duben

8. 4.

Chodov – na hasičskou stanici dorazila hlídka městské policie s mužem, který měl na jedné ruce pouta. Pomocí kleští byla pouta sundána.

13. 4.

Praha 1 – Jednotka hasičů byla vyslána k výskytu kouře v obytném domě. Průzkumem na místě bylo zjištěno, že zakouření způsobilo spálení vyvařovaných dudlíků v jednom z bytů. Požár příslušníci jednotky likvidovali vodou z místního zdroje a zakouřené prostory odvětrali.

Květen

28. 5.

Vinoř – hasiči dostali zprávu, že muž je uvězněný v jímce po kolena a stále se propadá. Na místo případu byly vyslány tři jednotky. Při příjezdu na místo případu hasiči zjistili, že se jedná o muže, sevřeného v zakružené studni tekutými písky v hloubce pět metrů. Muž byl při vědomí, se zasahujícími komunikoval. Po laně se do studny spustil hasič s loupatkou, aby se pokusil uvolnit uvězněnému muži nohy. Nakonec byl použit k záchraně i ejektor k odčerpání vody a písku. Ejektorem se písek s vodou odčerpával a zároveň proudem vody byl písek namělňován v oblasti skřípnuté nohy, až se podařilo muže vyprostit. 

Červen

29. 6.

Praha 9 – hasiči byli vysláni k požáru ve výtahové šachtě šestipodlažního obytného domu. Požár zasáhl vypínač osvětlení, stop tlačítko, kabeláž a očadil šachtu na ploše 1 m2. Po uhašení se zjistilo, že příčinou bylo dlouhodobé působení moči na elektroinstalaci výtahu, čímž došlo k oxidaci kontaktů a následnému požáru.  

Červenec

3.7.

Praha 4 – hasiči byli vysláni k požáru trafostanice. Po otevření dvířek rozvodné skříně však zjistili, že jedná o žhnutí svíjejícího se tělíčka užovky obojkové, která se zde nejspíš chtěla ukrýt před chladem a vlhkem, ale namotala se přitom mezi jednotlivé fáze v rozvodné skříni.

12. 7.

Záběhlice – profesionální hasiči z Chodova vyprošťovali z topení nohu tříleté holčičky. Za svou statečnost při záchraně dostala Dráčka Záchranáčka. Dítě bylo vyproštěno po pěti minutách a předáno do péče záchranky,

 25. 7.

Nusle – hasiči z centrály zachraňovali kachňata, která spadla při přechodu silnice do kanálu. Jeden z hasičů při záchraně skončil hlavou v kanálu, zatímco další dva ho drželi za nohy. Dvě kachňata se vydala úzkou rourou kanálem na cesty, dvě kachňata byla zachráněna a ponechána kachně na trávníku, aby se o ně jako správná matka postarala.

Září

15. 9.

Kobylisy - v Kurkově ulici slezl ze střechy muž na balkon v 9. patře a seděl na balkoně na zábradlí. Jednalo se o zloděje nebo sebevraha? Na místo byly vysláni hasiči, záchranáři i policisté. Nakonec se zjistilo, že šlo o planý poplach. Jednalo se totiž o práce na laně.

27. 9.

Sportovní člun se potopil do Vltavy, koukala z něj pod vodou jen špička přídě. Potopení člunu pravděpodobně způsobila jízda jiných plavidel, respektivě přívalové vlny, které se přes nízkou záď člunu převalovaly a plnily ho vodou. Na místo vyjeli potápěči z Modřan a hasiči ze Strašnic s jeřábem. Průzkumem zjistili, že na vytažení člunu se jeřáb využít nedá, neboť těžká technika se k místu zásahu nedostane. Hasiči člun vyzvedli pomocí dvou vzduchových vaků.

29. 9.  

Praha 10 – hasiči vyprostili dítě zaklíněné za topením

Listopad

01. 11.

Košíře – na operační středisko hasičů volala 80letá paní, že ji doma pokousala vlastní kočka. Seniorka se před zvířetem schovala na balkon a chtěla pomoc od hasičů. Ti se pomocí nastavovacího žebříku dostali do bytu balkonem, velitel zásahu si na místo vyžádal odchytovou službu. Kocoura pak odchytili do přepravky a odvezli.

Prosinec

9. 12.

Na Václavském náměstí zůstalo zaklíněné auto zaklíněné mezi telefonní budkou a stromem.


Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

Včera v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru