dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Rarita v pražské záchranné stanici: Samička, která má ráda bahno, vyrazila na koupaliště
Želva bahenní v pražské záchranné stanici. Foto: LHMP

Rarita v pražské záchranné stanici: Samička, která má ráda bahno, vyrazila na koupaliště

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy hostí vzácnou návštěvu. Do péče ošetřovatelů se dostala želva bahenní, s níž se ve volné přírodě dnes již takřka nesetkáte. Želví samičku její nálezkyně objevila na koupališti v Bělé pod Bezdězem, na místě, odkud se želva vlastními silami nemohla dostat. Odvezla ji s sebou do Prahy a předala do pražské stanice.

Želva bahenní dorůstá až 25 centimetrů a může se dožít i více než 100 let. V Česku se však řadí mezi kriticky ohrožené druhy a její výskyt je zaznamenáván pouze zcela ojediněle. Přestože byla do přírody několikrát vysazena uměle, její stav se nezvýšil. Několik původních jedinců snad obývá pouze nejjižnější oblast Moravy u soutoku Moravy a Dyje.

Nalezená želva má sice handicap na jedné noze, ale ten jí nijak zásadně nebrání v pohybu. „Naším cílem je její návrat zpět do volné přírody, a proto společně se zoology hledáme vhodnou lokalitu pro tento chráněný a kriticky ohrožený druh. Zatím je ve hře i cesta právě na jižní Moravu,“ uvedla mluvčí Lesů hl. m. (LHMP) Prahy Petra Fišerová.

Loni přijala záchranná stanice LHMP celkem 2513 zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů, přičemž 18 procent všech přijatých živočichů patřilo mezi zvláště chráněné druhy. Stanice již ošetřovala například vzácnou vydru říční, sovu pálenou, křečka polního, ledňáčka říčního, sokola stěhovavého či dudka chocholatého.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru