dnes
Úterý - polojasno
26°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Rarita v pražské záchranné stanici: Samička, která má ráda bahno, vyrazila na koupaliště
Želva bahenní v pražské záchranné stanici. Foto: LHMP

Rarita v pražské záchranné stanici: Samička, která má ráda bahno, vyrazila na koupaliště

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy hostí vzácnou návštěvu. Do péče ošetřovatelů se dostala želva bahenní, s níž se ve volné přírodě dnes již takřka nesetkáte. Želví samičku její nálezkyně objevila na koupališti v Bělé pod Bezdězem, na místě, odkud se želva vlastními silami nemohla dostat. Odvezla ji s sebou do Prahy a předala do pražské stanice.

Želva bahenní dorůstá až 25 centimetrů a může se dožít i více než 100 let. V Česku se však řadí mezi kriticky ohrožené druhy a její výskyt je zaznamenáván pouze zcela ojediněle. Přestože byla do přírody několikrát vysazena uměle, její stav se nezvýšil. Několik původních jedinců snad obývá pouze nejjižnější oblast Moravy u soutoku Moravy a Dyje.

Nalezená želva má sice handicap na jedné noze, ale ten jí nijak zásadně nebrání v pohybu. „Naším cílem je její návrat zpět do volné přírody, a proto společně se zoology hledáme vhodnou lokalitu pro tento chráněný a kriticky ohrožený druh. Zatím je ve hře i cesta právě na jižní Moravu,“ uvedla mluvčí Lesů hl. m. (LHMP) Prahy Petra Fišerová.

Loni přijala záchranná stanice LHMP celkem 2513 zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů, přičemž 18 procent všech přijatých živočichů patřilo mezi zvláště chráněné druhy. Stanice již ošetřovala například vzácnou vydru říční, sovu pálenou, křečka polního, ledňáčka říčního, sokola stěhovavého či dudka chocholatého.


Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru