dnes
Neděle - jasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Rarita v pražské záchranné stanici: Samička, která má ráda bahno, vyrazila na koupaliště
Želva bahenní v pražské záchranné stanici. Foto: LHMP

Rarita v pražské záchranné stanici: Samička, která má ráda bahno, vyrazila na koupaliště

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy hostí vzácnou návštěvu. Do péče ošetřovatelů se dostala želva bahenní, s níž se ve volné přírodě dnes již takřka nesetkáte. Želví samičku její nálezkyně objevila na koupališti v Bělé pod Bezdězem, na místě, odkud se želva vlastními silami nemohla dostat. Odvezla ji s sebou do Prahy a předala do pražské stanice.

Želva bahenní dorůstá až 25 centimetrů a může se dožít i více než 100 let. V Česku se však řadí mezi kriticky ohrožené druhy a její výskyt je zaznamenáván pouze zcela ojediněle. Přestože byla do přírody několikrát vysazena uměle, její stav se nezvýšil. Několik původních jedinců snad obývá pouze nejjižnější oblast Moravy u soutoku Moravy a Dyje.

Nalezená želva má sice handicap na jedné noze, ale ten jí nijak zásadně nebrání v pohybu. „Naším cílem je její návrat zpět do volné přírody, a proto společně se zoology hledáme vhodnou lokalitu pro tento chráněný a kriticky ohrožený druh. Zatím je ve hře i cesta právě na jižní Moravu,“ uvedla mluvčí Lesů hl. m. (LHMP) Prahy Petra Fišerová.

Loni přijala záchranná stanice LHMP celkem 2513 zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů, přičemž 18 procent všech přijatých živočichů patřilo mezi zvláště chráněné druhy. Stanice již ošetřovala například vzácnou vydru říční, sovu pálenou, křečka polního, ledňáčka říčního, sokola stěhovavého či dudka chocholatého.


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru