
Rámařství Brůžek je součástí historie Starého Města, za sto let ho navštívila řada osobností
18. července 2019 13:28
Formy na ozdoby rámů z pozlacovačské masy jsou vzácným dědictvím po dědečkovi Josefu Brůžkovi, který svůj výuční list převzal už 10. srpna roku 1907. Na jeho práci a na práci svého otce od konce 60. let navazuje vnuk Viktor, který už vychovává další pokračovatelku rodinné tradice, svoji dceru a Josefovu pravnučku Terezu.
„Rámařstvím Brůžek prošla za sto let řada věhlasných uměleckých osobností – Jan Zrzavý, Josef Lada, Zdeněk Burian nebo Jiří Slavíček. Ti všichni tam chodili za poctivým řemeslem i na kus řeči, stejně jako jejich dnešní následovníci a milovníci výtvarného umění,“ ocenil 1. místostarosta Prahy 1 a častý zákazník Petr Hejma (My, co tady žijeme, STAN), do jehož kompetence spadá podpora obchodu a služeb v první městské části.
I rámařskou živnost negativně poznamenali komunisti. „První rodinnou provozovnu jsme měli do roku 1963 v Husově 3. Když jsme pak museli odejít, tak jsme se přestěhovali na dnešní adresu, paradoxně do domu, který koupil děda a který nám komunisti v roce 1956 sebrali,“ popsal Viktor Brůžek, jehož rámařství je nyní možná jediné v Praze 1, a to před lety bylo jen na Starém Městě velké množství uměleckých rámařů.
„Tehdy si ale i studenti dávali jako dárek hezky zarámované obrázky. Dnes už často ani malíři nerámují,“ povzdechli si Viktor a Tereza, kteří ale nemají o práci nouzi a mezi jejichž zákazníky jsou kromě samotných malířů také galeristi a významné osobnosti milující krásné obrazy v krásných rámech.