dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Řadu premiér plánují pražská divadla, mají i finanční starosti
Novou sezonu otevře Divadlo Na Jezerce Hřebejkovou tragikomedií Na dotek. Foto: archiv DNJ

Řadu premiér plánují pražská divadla, mají i finanční starosti

Pořadem Barování dnes na piazzetě Národního divadla (ND) otevře sezona všech divadel v České republice. Pražská divadla představí nové herce i řadu premiér. Některé soubory jsou však v ohrožení kvůli nedostatku peněz.

„Kromě devíti premiér přichází činohra se třemi večery v každé z budov Národního divadla, kde se diváci mohou setkat se svými herci a zároveň si projít prostory a najít tam nějaké skryté poklady z historie," řekl ČTK nový šéf Činohry ND Daniel Špinar. Národní divadlo připravilo na listopad tři večery s názvy Zábor, Šaráda a Výprava, které umožní návštěvníkům nahlédnout na jeho soubor z dosud nevídané perspektivy.

Činohra ND do ní vkročí 10. září hudební revue s názvem V rytmu swingu buší srdce mé v režii Ondřeje Havelky. V historické budově ND dále uvedou slavnou hru Vítězslava Nezvala Manon Lescaut a Shakespearův Sen čarovné noci (Sen noci svatojánské). Obě inscenace divadlo uvede příští rok.
Ve Stavovském divadle soubor činohry nabídne Ibsenovu Hedu Gablerovou. Premiéry se uskuteční 19. a. 20. listopadu. Lenka Lagronová píše novou hru Jako břitva (Němcová), ve které přibližuje osud slavné spisovatelky. Premiéry se uskuteční 31. března a 1. dubna. Režisér Kirill Serebrennikov představí hru Valerije Pečejkina Kafka. Premiéry jsou naplánovány na 23. a. 24. června 2016.

Ředitel činohry Špinar bude na Nové scéně režírovat text německé dramatičky Anji Hillingové Spolu/sami o osamělosti a setkávání v dnešním světě. Česká premiéra je plánována na 12. listopadu.

Novou hru Caryl Churchillové Láska a informace připraví režisérka Petra Tejnorová s českou premiérou 5. února příštího roku. Titul Experiment myší ráj na Nové scéně představí režisér Jiří Havelka poprvé 26. května 2016.

Do angažmá v ND Špinar pozval Pavla Battěka, Patrika Děrgela nebo Terezu Vilišovou. Z Vinohrad přicházejí i herečky Lucie Polišenská a Lucie Juřičková, Pavlína Štorková přišla z hradeckého Klicperova divadla.

Černou gangsterskou grotesku, drama z pankrácké věznice, zpověď prokletého básníka, vzpomínky z protialkoholní léčebny a temný příběh o křehkém dospívání nabídne v nové sezoně svým divákům pražské Švandovo divadlo. Soubor posílí od září dva nováčci – Eva Josefíková z kladenského divadla a Jacob Erftemeijer. Sezonu zahájí Jacksonova černá groteska Zabít Johnnyho Glendenninga v režii Daniela Hrbka 17. října.

Poslední uvedení Cesty kolem světa

U Švandů uvítají nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU. Pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi, jimiž budou například hudební publicista Jiří Černý a moderátorka Daniela Drtinová. Další novinkou v repertoáru bude koncem ledna 2016 text Iana McEwana Betonová zahrada v režii uměleckého šéfa Doda Gombára.

Svou 14. sezónu otevře Divadlo Na Jezerce Hřebejkovou tragikomedií Na dotek, a připíše si tak na své konto 3001. představení. Posledního uvedení se dočká Cesta kolem světa z dílny herečky a režisérky Terezy Němcové. Poslední příležitost ke zhlédnutí této komedie divadlo avizuje 1. října.

„Nastudujeme pro diváky čtyři nové premiéry, z toho dvě uvedeme v Česku jako první," sdělil principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Režisér Radek Balaš chystá na jaro kanadskou hru Marka Leiren-Younga, Shylock, kde se v roli herce Jona představí poprvé Na Jezerce slovenský herec Milan Kňažko,“ dodal.

Sezona začíná i na menších scénách

Divadlo LETÍ oslaví své 10. výročí v týdnu mezi 20. září až 25. září v novém domově, ve Vile na Štvanici. Nabídne všechny současné inscenace i narozeninový večírek s bohatým programem, který začne 25. září po představení inscenace Small Town Boy.

V ohrožení je kvůli nedostatku peněz pražské Divadlo Komedie, jehož zástupci ze sdružení Company koncem sezony upozornili na nedostatečné a nekontinuální financování, bez možnosti dlouhodobě plánovat. Na jeho provoz vyhráli v roce 2011 výběrové řízení.

Scénu před nimi ze stejného důvodu opustil režisér Dušan David Pařízek, jehož inscenace Směšná temnota, kterou uvedl ve vídeňském Burgtheatru, právě zvítězila v prestižní německé anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015. Pařízkovi nástupci zatím pobírají dvanáctimilionovou dotaci, a i kdyby získali grant na rok 2016, o kterém se bude teprve rozhodovat, budou ho mít k dispozici až na jaře.

Podobně ohroženo kvůli penězům je i pražské Divadlo na Fidlovačce, které má zatím prostředky jen do konce roku. Ředitelka Eliška Balzerová v březnu oznámila, že opustí k 1. lednu 2016 tuto funkci. Za důvod označila neudělení grantu na činnost souboru působícího na této scéně.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru