dnes
Středa - oblacno
18°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
22°C
pozítří
Pátek - skorojasno
24°C
Zpravodajství

Radotínská farnost slaví sté výročí. Zve na mozaikářskou dílnu, koncert i výstavu

Sté výročí oslaví radotínská farnost hned několikrát. Od července je na fasádě fary k vidění nová unikátní mozaika Petra Hampla, kterou 27. srpna požehná kardinál Dominik Duka. Chystá se i mozaikářská dílna pro veřejnost či výstava obrazů Libora Noska v Koruně a koncert kytarového mistra Štěpána Raka.

1. září založil arcibiskup Pavel Huyn samostatnou duchovní správu v Radotíně. 27. srpna od 10 hodin se proto v radotínském kostele sv. Petra a Pavla bude konat slavnostní bohoslužba celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou.

Současný pražský arcibiskup zde požehná nové a unikátní mozaice, kterou v červenci osadili na fasádu radotínské fary umělec Petr Hampl s Janem Lhotákem a Františkem Tesařem.

Mozaiku, jejímž hlavním motivem je strom života, objednal radotínský farář P. Zdeněk Skalický. Inspirací byla autorovi mozaika z 12. století, která se nachází v apsidě baziliky Sv. Klementa v Římě.

Na mozaiku byla použita kombinace ručně štípaného kamene a mozaikového skla, které se u nás kdysi tavilo pro potřeby Uměleckých řemesel.

„Použili jsme také italské sklosmaltové mozaikové kostky i české mozaikové sklo z třicátých let, které napodobovalo klasický italský materiál,“ uvádí Petr Hampl. Na Christogram a zlatý kříž nad hlavičkou holubice, který znázorňuje Ducha Svatého, byly použity italské skleněné mozaikové kostky se zatavenou zlatou fólií. „Historický skleněný materiál nám poskytl ze svých zásob František Tesař, protože dnes už se u nás tento druh skla nevyrábí,“ říká Hampl.

Mozaikářská dílna

Návštěvníci se budou moci seznámit 27. srpna cca od 12 hodin, na faře s technikou a zdarma si zhotovit vlastní malé dílko. Workshop se bude konat pod vedením autorů „radotínské mozaiky“ včetně Františka Tesaře.

Výstava v Koruně. Na Vernisáži zahraje kytarový mistr Štěpán Rak

Radotínská farnost připravila výstavu artefaktů a dokumentů spjatých s farností a soubor 17 obrazů Radotína a jeho okolí malíře Libora Noska. Prezentace se uskuteční 4. – 8. září ve velkém sále Kulturního střediska Radotín v domě „U Koruny“.

Na vernisáži, která je nachystaná na šestou hodinu večerní v pondělí 4. září, přislíbil otevírací minikoncert kytarový virtuóz a čestný občan Radotína Štěpán Rak.


Bylo podepsáno memorandum, které se zabývá budoucí podobou veřejných ploch v kampusu Albertov

Včera ve 22:06

V pondělí 24. září podepsala starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) dokument o spolupráci s Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou. Memorandum, nazvané „O společném zájmu v oblasti kampusu Albertov“, zohledňuje požadavky, které vznesla právě Praha 2. 

Další články
Nahoru