Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Radostný den se vrátí před kongresové centrum na Vyšehradě, na opravu sochy přispívá veřejnost
Socha Radostný den na snímku z roku 1993. Foto: vysehradskej.cz

Radostný den se vrátí před kongresové centrum na Vyšehradě, na opravu sochy přispívá veřejnost

Vyšehradská socha „Radostný den“ se s pomocí veřejnosti navrátí na piedestal na severní terasu u metra Vyšehrad. Bronzová socha na žulovém podstavci zobrazující radost matky s dcerou ze života byla odhalena v roce 1981, když se otvíral tehdejší Palác kultury, dnešní Kongresové centrum Praha (KCP).

V první polovině devadesátých let byla socha odstraněna. Kongresové centrum se proto u příležitosti oslav 40 let své existence rozhodlo oblíbenou sochu zrestaurovat a na prostranství ji vrátit.

Na pokrytí nákladů spojených s obnovou sochy otevřelo centrum veřejnou sbírku. Do ní se může posláním finančního daru na transparentní účet 198120214050/0100 zapojit každý, kdo chce mít na Vyšehradě opět „Radostný den“.

„Lidé nás často prosí, abychom sochu Radostný den vrátili na osiřelý podstavec. Ačkoliv chceme lokálním patriotům už dlouho vyhovět, chybějí nám prostředky na její opravu. Doufáme proto, že se nám je díky veřejné sbírce podaří shromáždit a socha tak získá potřebnou péči,“ upřesňuje účel sbírky Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP.

Cílem vyhlášené sbírky je vybrat 250 000 korun. Je to částka potřebná k renovaci bronzové sochy a také k opravě žulového podstavce, který je její součástí a stojí na severní terase Kongresového centra.

Příspěvek, který pomůže sochu navrátit na její původní místo, mohou lidé posílat na transparentní účet s číslem 198120214050/0100. Pokud se potřebná částka stihne vybrat do konce roku 2021, měl by být dostatek času na to, aby se „Radostný den“ navrátil na Vyšehrad 41 let po jeho prvním odhalení, tedy v dubnu 2022. K dnenšímu dni se vybralo zatím bezmála patnáct tisíc korun. 

Sochař, který oslnil i Nagasaki

Na soše Radostný den pracoval významný a celosvětově uznávaný akademický sochař Jan Hána, profesor a rektor Akademie výtvarných umění, na přelomu 70. a 80. let 20. století. Tato socha ženy s šeříkovou ratolestí a dcerkou po boku zapadala svým ztvárněním do hlavního proudu jeho tvorby, v níž se zaměřoval na figurální sochy a plastiky žen a zasazoval je do duchu socialistického realismu.

Sochu s podobným tématem autor mimo jiné vytvořil i pro Mírový park v Nagasaki, jejíž věrná kopie stojí na vrcholu Černé Hory v Krkonoších.

Benefiční procházka 

„Sochu Radostný den i další zapomenuté sochařské skvosty si mohou lidé prohlédnout během benefiční vyšehradské procházky, kterou pro milovníky umění i lokální patrioty organizujeme v pondělí 13. září od 17 hodin,“ říká Lenka Žlebková.

Vycházku za opomíjenými poklady povede ředitel NKP Vyšehrad Petr Kučera. Sraz je pro zájemce před Bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a vstupné činí 200 korun. Celá částka poputuje na transparentní účet sbírky jako příspěvek na návrat Radostného dne na Vyšehrad. 


Autor: red

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru