Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Radostný den se vrátí před kongresové centrum na Vyšehradě, na opravu sochy přispívá veřejnost
Socha Radostný den na snímku z roku 1993. Foto: vysehradskej.cz

Radostný den se vrátí před kongresové centrum na Vyšehradě, na opravu sochy přispívá veřejnost

Vyšehradská socha „Radostný den“ se s pomocí veřejnosti navrátí na piedestal na severní terasu u metra Vyšehrad. Bronzová socha na žulovém podstavci zobrazující radost matky s dcerou ze života byla odhalena v roce 1981, když se otvíral tehdejší Palác kultury, dnešní Kongresové centrum Praha (KCP).

V první polovině devadesátých let byla socha odstraněna. Kongresové centrum se proto u příležitosti oslav 40 let své existence rozhodlo oblíbenou sochu zrestaurovat a na prostranství ji vrátit.

Na pokrytí nákladů spojených s obnovou sochy otevřelo centrum veřejnou sbírku. Do ní se může posláním finančního daru na transparentní účet 198120214050/0100 zapojit každý, kdo chce mít na Vyšehradě opět „Radostný den“.

„Lidé nás často prosí, abychom sochu Radostný den vrátili na osiřelý podstavec. Ačkoliv chceme lokálním patriotům už dlouho vyhovět, chybějí nám prostředky na její opravu. Doufáme proto, že se nám je díky veřejné sbírce podaří shromáždit a socha tak získá potřebnou péči,“ upřesňuje účel sbírky Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP.

Cílem vyhlášené sbírky je vybrat 250 000 korun. Je to částka potřebná k renovaci bronzové sochy a také k opravě žulového podstavce, který je její součástí a stojí na severní terase Kongresového centra.

Příspěvek, který pomůže sochu navrátit na její původní místo, mohou lidé posílat na transparentní účet s číslem 198120214050/0100. Pokud se potřebná částka stihne vybrat do konce roku 2021, měl by být dostatek času na to, aby se „Radostný den“ navrátil na Vyšehrad 41 let po jeho prvním odhalení, tedy v dubnu 2022. K dnenšímu dni se vybralo zatím bezmála patnáct tisíc korun. 

Sochař, který oslnil i Nagasaki

Na soše Radostný den pracoval významný a celosvětově uznávaný akademický sochař Jan Hána, profesor a rektor Akademie výtvarných umění, na přelomu 70. a 80. let 20. století. Tato socha ženy s šeříkovou ratolestí a dcerkou po boku zapadala svým ztvárněním do hlavního proudu jeho tvorby, v níž se zaměřoval na figurální sochy a plastiky žen a zasazoval je do duchu socialistického realismu.

Sochu s podobným tématem autor mimo jiné vytvořil i pro Mírový park v Nagasaki, jejíž věrná kopie stojí na vrcholu Černé Hory v Krkonoších.

Benefiční procházka 

„Sochu Radostný den i další zapomenuté sochařské skvosty si mohou lidé prohlédnout během benefiční vyšehradské procházky, kterou pro milovníky umění i lokální patrioty organizujeme v pondělí 13. září od 17 hodin,“ říká Lenka Žlebková.

Vycházku za opomíjenými poklady povede ředitel NKP Vyšehrad Petr Kučera. Sraz je pro zájemce před Bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a vstupné činí 200 korun. Celá částka poputuje na transparentní účet sbírky jako příspěvek na návrat Radostného dne na Vyšehrad. 


Autor: red

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Další články
Nahoru