Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Radnice zvýší nájemné v obecních bytech, víc budou platit i podnikatelé
Obecní byt v dvanácté městské části. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 12

Radnice zvýší nájemné v obecních bytech, víc budou platit i podnikatelé

Radní Prahy 12 schválili navýšení nájemného v obecních bytech a valorizaci ročního nájemného z pronájmu prostor sloužících podnikání. O aktuálním rozhodnutí vedení městské části informoval místostarosta Milan Maruštík (ANO), který má bytovou politiku ve své kompetenci.

K zvýšení nájemného dojde podle místostarosty vzhledem k inflaci a zvyšujícím se nákladům na údržbu, opravy a provoz bytového fondu. Navýšeno nájemné bude od 1. července v bytech svěřených Praze 12, ke kterým jsou uzavřeny smlouvy na dobu neurčitou, o 20 procent ze současné výše nájemného, maximálně však do výše 100 za metr čtvereční a měsíc.

Nájemné u nájemních smluv k bytům uzavřených na dobu určitou bude s účinností od 1. dubna navýšeno u standardních bytů na částku 100 korun za metr čtvereční a měsíc a u bytů se sníženou kvalitou na částku 70 korun za metr čtvereční a měsíc, a to vždy po uplynutí doby sjednaného nájmu prostřednictvím uzavření nové nájemní smlouvy. Uvolněné zrekonstruované byty svěřené Praze 12, ke kterým budou uzavírány nové nájemní smlouvy, budou pronajímány za 140 korun za metr čtvereční a měsíc.

„K úpravě výše nájemného přistupujeme z několika důvodů. Jednak nebylo nájemné v obecních bytech svěřených městské části dlouhodobě zvyšováno. Poslední plošná úprava proběhla v roce 2009. Dále je nutné postupně sjednotit výši nájemného ve srovnatelných bytech, kde se v současné době nájemné liší až o 50 korun na metr čtvereční. Posledním a nejdůležitějším důvodem jsou ekonomické faktory, a to především stále se zvyšující míra inflace a z toho vyplývající narůst nákladů na údržbu, opravy a provoz bytového fondu,“ uvedl Maruštík.

Nájemné se zvedne od začátku dubna i v prostorách sloužících k podnikání, dále také u pozemků a reklamních ploch. Valorizace nájemného dosáhne výše 7,55 procenta. Valorizace se nevztahuje na nepodnikatelské subjekty.

Podle Marušky je městská část připravena nájemcům bytů, kteří by se po zvýšení nájemného ocitli či ocitnou v tíživé životní situaci, poskytnout individuální pomoc při získání příspěvku na bydlení, případně jiného druhu státního příspěvku či pomoci, a to prostřednictvím Navigátora kontaktního místa pro bydlení Úřadu městské části Praha 12.


Autor: Karel Netolický

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru