dnes
Středa - obcasny-dest
15°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
15°C
Radnice v Praze si rozhodnou o koeficientu daně z nemovitosti
Ilustrační foto: archiv

Radnice v Praze si rozhodnou o koeficientu daně z nemovitosti

Praha změní způsob určování výše daně z nemovitosti. Město připravuje vyhlášku, podle které si o výši takzvaného místního koeficientu pro výpočet daně rozhodnou jednotlivé radnice. Vyhláška by mohla platit od roku 2020. ČTK to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). V hlavním městě nyní platí pro výpočet daně z nemovitosti místní koeficient jedna z pěti možných stupňů a platí na celém území města bez rozdílu.

„Celý výnos daně z nemovitosti v plné výši míří automaticky do rozpočtů městské části. Proto by o ní také městské části měly rozhodovat. Ony nejlépe vědí, co je u nich zapotřebí. Změnu dlouhodobě požadují starostové bez ohledu na politickou příslušnost. Finální rozhodnutí, zda se vyhláška změní a jakým způsobem, bude záležet na výstupech z připomínkového řízení," řekl Vyhnánek.

Město svým rozhodnutím chce podle Vyhnánka vyjít vstříc starostům městských částí. V hlavním městě Praze je nyní místní koeficient stanoven na celostátně nejnižší možnou úroveň jedna. Praha v souladu s požadavkem starostů navrhuje zvýšení na úroveň dvě z pětibodové stupnice. „Praha tímto návrhem následuje řadu dalších měst v České republice, která místní koeficient zavedla již dříve," uvedl náměstek.

Radnice by si podle návrhu vyhlášky stanovily také výši velikostního koeficientu. Ten jako jediný může být stanoven pro části města rozdílně. „Je (koeficient) zodpovědný za konečnou sazbu daně z rezidenčních nemovitostí, a to tak, že vypočtená daň je násobena místním koeficientem. V předkládaném návrhu vyhlášky je v základní variantě velikostní koeficient stanoven na hodnotu 2,5," řekl Vyhnánek. Radnice se budou moci rozhodnout, zda přijmou navrženou hodnotu, nebo zda ji zvýší, nebo sníží na hodnotu dva. V případě zvýšení ji mohou stanovit na maximálně pětku.

Komerční koeficient, který ovlivňuje výši daně u komerčních nemovitostí, zůstane podle návrhu vyhlášky na hodnotě 1,5. S ohledem na navrhované zavedení místního koeficientu dojde u tohoto druhu nemovitostí ke zvýšení daně zhruba na dvojnásobek.

Magistrát návrh změny dnes rozeslal starostům městských částí. Ti se k jejímu znění a podobě mohou vyjadřovat do 30. června. Následně ji projedná vedení města a nakonec ji musí schválit ještě pražští zastupitelé.

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí místního koeficientu letos podle údajů Generálního finančního ředitelství využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Loni využilo navýšení místního koeficientu o dvě obce méně. Koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru