Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radnice v Praze bojují se sprejery nátěry nebo rychlým odstraňováním
Ilustrační foto: archiv

Radnice v Praze bojují se sprejery nátěry nebo rychlým odstraňováním

Radnice pražských městských částí bojují se sprejery speciálními nátěry na fasádách, rychlým odstraňováním kreseb nebo legalizací vybraných ploch. Každoročně také přispívají na odstranění nápisů soukromým vlastníkům bytových domů. Za odstranění graffiti vydají ročně částky v řádu desítek tisíc, někdy však i několik milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi radnicemi.

Sprejerům hrozí v případě dopadení obvinění ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Pachateli hrozí rok vězení a v případě škody velkého rozsahu až šest let.

„V boji proti graffiti, respektive tagům, se příliš nedá hovořit o nějakém univerzálně platném receptu. Za nejúčinnější opatření považujeme rychlé odstranění. Přetrvávající graffiti totiž působí na další sprejery jako spolehlivý magnet," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Na novějších fasádách potom Praha 7 používá antigraffiti nátěry. Ty se ale nedají použít na všechny domy, a to zejména ty starší, které mají často specifickou fasádu, jež je pod památkovou ochranou. Pro majitele domů a sdružení vlastníků radnice pořádá semináře o problémech s graffiti.

Radnice Prahy 2 se od roku 2010 zapojila do projektu týkajícího se odstraňování graffiti na soukromých i obecních domech. „V projektu je v současné době zapojeno více než 300 soukromých i obecních domů," uvedl Petr Tomíšek z kanceláře starostky. Na odstranění graffiti v parcích a dětských hřištích zaplatila Praha 2 jen loni více než milion korun.

Majitelům domů pomáhá s odstraňováním graffiti také Praha 3. Ti se mohou hlásit do antigraffiti programu a náklady na čištění fasády jim zaplatí městská část. „Smyslem je potlačení, prevence a náprava vandalismu. Chceme nejen vyčistit fasády domů, ale také demotivovat sprejery," uvedla mluvčí Michaela Luňáčková. V programu má vyčleněno 28 milionů korun. Program s názvem Antigraffiťák má také Praha 8.

Roční náklady na odstraňování graffiti se v Praze 6 pohybují okolo 3,5 milionu. „V současnosti soutěžíme novou firmu (na odstraňování graffiti), takže by se náklady mohly snížit," uvedl mluvčí Ondřej Šrámek.

Praha 4 se proti sprejerům brání tím, že nabízí plochy k legálnímu posprejování. Ty jsou například na železničních přemostěních Vídeňské a Modřanské ulice nebo v podchodech Pobřežní cesta a Přístaviště.

Oficiální plochy má i Praha 3, kde se postihu sprejeři nemusí bát v Prokopově ulici, v Jeronýmově pod cyklostezkou nebo v případě trafostanice u stadionu Viktorie Žižkov. Na prevenci sází Praha 11, kde je téměř dvacítka ploch, na něž mohou lidé legálně sprejovat, a také Praze 9 se osvědčila stěna pro sprejery v ulici Ke Klíčovu.

Žádné legální plochy naopak nemá druhá, šestá ani osmá městská část. Vhodné plochy nevlastní ani Praha 7. „Několik legálních ploch pro graffiti na území Prahy 7 je, nicméně nejsou v naší správě," uvedl Vokuš.

Nemalou částku každý rok za odstranění graffiti zaplatí dopravní podnik (DPP). Například předloni to bylo zhruba 22 milionů korun. Největší škody napáchali vandalové v metru. K dispozici by sprejerům ale měly být stěny u opravovaného vstupu do stanice metra C Vltavská. Dlouhé roky pak jsou legálně také v tramvajovém podjezdu z Těšnova směrem k Hlávkovu mostu.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru