Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Radnice udělila Čestná občanství a Ceny městské části Praha 11
Mezi oceněnými byly osobnosti spojené s městskou částí. Foto: Praha 11

Radnice udělila Čestná občanství a Ceny městské části Praha 11

Ve čtvrtek 30. září udělilo vedení městské části Prahy 11 čtyřem občanům čestné občanství a dvěma Cenu městské části. Mezi oceněnými byly tradičně osobnosti, které jsou spojené s městskou částí a významnou měrou se podílely na její reprezentaci či rozvoji.

Slavnostní ceremoniál se odehrál v obřadní síni Chodovské tvrze. V průběhu slavnostní akce vystoupil žák 5. ročníku ZUŠ Křtinská Adam Znamirovský s klavírními skladbami Ludviga v. Beethovena a Sergeje Rachmaninova. Na závěr zazněly písně Čechy krásné, Čechy mé a Země tvá v podání Erika Bezdíčka a Václava Vedrala.

„Bylo celkem šest oceněných, mezi nimi někteří bohužel už i in memoriam, ale městská část má povinnost ocenit všechny, kteří reprezentují městskou část nebo Prahu nebo dokonce i třeba Českou republiku. Zpoždění bylo jeden rok, důvodem byl covid a koronavirová situace, že jsme se nemohli dříve sejít,“ uvedl Jiří Dohnal, starosta MČ Praha 11.

Za odvahu, osobní statečnost a pevné životní postoje bylo uděleno čestné občanství in memoriam panu Dr. Stanislavu Zámečníkovi, který se zapojil do odbojového hnutí a spolu se skupinou československých letců se pokusil proniknout do Francie. Byl ale zatčen a předán gestapu. Deset měsíců strávil ve věznicích gestapa a v únoru 1941 byl deportován do koncentračního tábora Dachau. Zde pracoval na ošetřovně a riskoval svůj život, když zajišťoval léky pro umírající spoluvězně. Navíc zde získal hluboký pohled na kruté lékařské experimenty SS a zneužití lékařské vědy na vězních. Po osvobození působil jako historik, jehož hlavním posláním bylo udržet vzpomínku na koncentrační tábor v Dachau a na ty, kteří zde byli zavražděni. Od roku 1965 byl členem Mezinárodního výboru bývalých vězňů koncentračního tábora v Dachau. Posmrtně byl vyznamenán Cenou města Dachau za občanskou odvahu.

Za vzornou a příkladnou reprezentaci v oblasti sportu, konkrétně v šachových hrách, udělila městská část Praha 11 čestné občanství in memoriam paní Květě Eretové. Paní Květa Eretová se desetkrát stala československou mistryní, desetkrát byla stříbrná a třikrát bronzová. Dvakrát hrála turnaj kandidátek mistrovství světa a byla členkou československého týmu, který vybojoval na šachové olympiádě v Lublinu 1969 bronzové medaile. V roce 1957 získala titul mezinárodní mistryně, v roce 1986 titul velmistryně. V roce 2016 byla Šachovým svazem ČR uvedena do šachové síně slávy. Až do konce svého života byla velice aktivní a vitální dáma. Na Jižním Městě žila od roku 1979, poslední roky v Domově s pečovatelskou službou v Šalounově ulici, kde vedla šachové kroužky různých věkových kategorií.

Praha 11 udělila čestné občanství panu profesorovi Erazimu Kohákovi in memoriam za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv a angažovanosti v oblasti ekologie. Pan profesor Erazim Kohák byl český filozof, vysokoškolský pedagog, publicista a spisovatel, často se zabývající ekologickými tématy. Rodiče za války patřili k nekomunistickému, protinacistickému hnutí a byli vězněni gestapem, po roce 1948 rodina emigrovala do USA. Zde Erazim Kohák absolvoval studium filosofie a religionistiky a dosáhl titulu doktora filosofie na Universite Yale a titulu profesora na Boston University. Po sametové revoluci se ihned vrátil do vlasti a střídavě vyučoval na Karlově univerzitě a na Univerzitě v Bostonu. V roce 1995 se vrátil do vlasti natrvalo. Se svou manželkou Dorothy Grey žil dlouhá léta na Roztylech na Jižním Městě. Jižní Město pražské, jak nazýval tuto část, si se svojí ženou zamilovali a stalo se jejich druhým domovem. Pan profesor Kohák se snažil dlouhodobě prosazovat ekologické smýšlení. Byl členem Hnutí Duha, členem předsednictva společnosti pro trvale udržitelný rozvoj na zemi, členem čestné rady Dětí Země nebo Koalice za záchranu železnice. Vydal mnoho knih v angličtině i češtině. 28. října 2013 mu prezident Miloš Zeman propůjčil Řád Tomáše Garriqua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Za příkladnou a obětavou práci v policejním sboru bylo uděleno čestné občanství in memoriam panu Mgr. Janu Barchánkovi, který sloužil na Obvodním ředitelství městské policie Praha 11. Při studiu na vysokých školách získal vědomosti, které uplatňoval při řízení výkonu služby strážníků specialistů okrskářů. Povolání strážníka, kterému zasvětil svůj život, pro něj nebylo jen povoláním, ale i posláním. Celou profesní kariéru věnoval práci pro městskou část Praha 11 – Jižní Město. Zde se díky svému umu a dovednostem vypracoval od zařazení strážníka specialisty okrskáře až na zástupce ředitele. Vždy byl ochotný pomáhat svým kolegům při řešení mnohdy nelehkých situací.

Cenu městské části Praha 11 za úspěšnou práci v oblasti rozvoje a plánování Jižního Města obdržel pan profesor Karel Maier. Pan profesor je český vědec, architekt, urbanista, územní plánovač, pedagog na fakultě architektury ČVUT v Praze a na fakultě životního prostředí ČZU v Praze, je dlouholetý vedoucí Ústavu prostorového plánování na ČVUT v Praze. Působí jako národní zástupce České republiky v AESOP – Association of European Scholls of Planning a zahraniční člen ARL – Akademie für Raumplanung und Landesforschung. Vedl vlastní ateliér na fakultě ČVUT. V roce 2004 byl jmenován prvním profesorem urbanismu a územního plánování po roce 1990 a je držitelem Medaile ČVUT – I. stupně – zlaté, kterou rektor uděluje za významné zásluhy o rozvoj ČVUT. Společně s Ing. arch. Preiningerem v roce 2005 vypracovali Studii posouzení rozvojových projektů oblasti Hájů. Profesor Karel Maier se specializuje na udržitelný rozvoj měst a krajiny a byl významnou oporou při rozhodování v Komisi územního rozvoje Prahy 11, kde svou přirozenou autoritou a praktickým přístupem pomáhal v posuzování nových strategických záměrů a plánování rozvoje Jižního Města.

Cenu městské části Praha 11 získala za vzornou reprezentaci v oblasti sportu a úspěšnou práci s dětmi paní Markéta Šteglová, sportovkyně – florbalistka, která se tomuto sportu věnuje více jak čtvrtstoletí, z toho posledních 12 let působí na Jižní Městě, kde působí ve florbalovém klubu Tigers Jižní Město. Ve své kariéře dosáhla mnoha vrcholných úspěchů a titulů. Mezi hlavními je třeba zmínit 9 titulů mistryně republiky z pozice trenérky a předsedkyně klubu. Dalších 5 titulů přidala ještě jako hráčka. Je držitelkou zatím jediné florbalové medaile z ženského Mistrovství světa z roku 2011, kdy se svým týmem dosáhla na bronz. Prostřednictvím florbalového klubu Tigers Jižní Město přivedla ke sportu mnoho dívek z Jižního Města a i s nimi slavila spoustu mládežnických úspěchů. Nejde ale jen o úspěch v podobě medailí. Úspěchem je hlavně mnoho malých i velkých sportovkyň, které mohou být součástí party, mít společné zážitky, které zůstanou navždy součástí jejich životů.

Návrhy na udělení čestného občanství či Ceny městské části mohou podávat přímo občané. Pokud někoho takového znáte, kontaktujte Moniku Dvořáčkovou, e-mail: dvorackovam@praha11.cz.

Návrhy vybírá komise, vyjadřují se k nim odborné orgány a v závěru tyto osobnosti schvaluje zastupitelstvo.


Autor: TZ, red

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru