dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Radnice se brání fámám: sběrný dvůr neprodáváme, překladiště v něm nevznikne
Starosta městské části Praha 12 Petr Prchal (vlevo) při návštěvě modřanského sběrného dvora. Foto: archiv

Radnice se brání fámám: sběrný dvůr neprodáváme, překladiště v něm nevznikne

Na některých místech v Praze 12 se objevil leták s informacemi týkajícími se sběrného dvora umístěného vedle konečné tramvaje při ulici generála Šišky. Tvrdí se v něm, že radnice se chystá prodat sběrný dvůr Pražským službám, které tam chtějí vybudovat překladiště na směsný komunální odpad. Je to fáma, podáme trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, zní z radnice „dvanáctky“.

Praha 12, jako jedna z pouze tří městských částí v metropoli, provozuje sběrný dvůr ve vlastní režii. Všechny ostatní dvory na území Prahy patří magistrátu. Již po řadu let vede městská část jednání s hlavním městem Prahou o převzetí modřanského sběrného dvora, aby se zbavila mnohamilionové finanční zátěže, kterou pro ni tento dvůr představuje.

"Jednání se neustále vyvíjejí s tím, že provoz a funkce dvora, ať již v režii městské části nebo magistrátu, zůstanou stále zachovány ve stejném rozsahu jako dosud. Tak by tomu bylo i v případě libovolného provozovatele, kterého by vysoutěžil magistrát,“ uvedl starosta Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09).

Pokud by sběrný dvůr provozoval někdo jiný než městská část, Prchal se domnívá, že by byl smluvně vázán k zajištění všech služeb za stejných podmínek a v plném rozsahu, jak jsou poskytovány nyní. Do dvora mohou nyní odkládat odpady lidé osobně po předložení dokladu s trvalým pobytem v hlavním městě Praze.

Co se týká překládání odpadů, o kterých se v letácích píše, to probíhá na pronajatých plochách sběrného dvora už po řadu let. Kapacita území i špatná dopravní obslužnost neumožňuje výrazné navýšení této činnosti proti dnešnímu stavu, i kdyby projevil někdo podobný zájem.

„Každopádně není možné, aby provozovatel prováděl jakoukoliv činnost, kterou by mu neumožnila příslušná smlouva. Jednání probíhají a budou probíhat nadále s cílem zachovat služby ke spokojenosti občanů Prahy 12 tak, jak jsou zvyklí,“ pokračoval Petr Prchal.

„Nutným předpokladem je právě přenesení nemalé finanční zátěže na standardního provozovatele sběrných dvorů, kterým je v Praze Magistrát hlavního města Prahy. Rada městské části nikdy nesouhlasila, ani v budoucnosti nebude souhlasit s tím, že by v prostorách sběrného dvora vzniklo překladiště odpadu,“ dodal.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru