dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Radnice se bouří proti rozhodnutí města odložit zóny
Praha 6 má o zavedení zón velký zájem. Radnice a podle průzkumu i tamější obyvatelé. Ilustrační foto: autor

Radnice se bouří proti rozhodnutí města odložit zóny

Nečekané rozhodnutí pražských radních odložit rozšíření placených parkovacích zón o dva roky vyvolalo bouřlivou reakci některých radnic. S jejich zavedením totiž počítaly a investovaly do přípravy již spoustu času a peněz. Nejvíce odsoudila krok města Praha 6. Silná kritika zaznívá také z Prahy 5 a osmé městské části. 

Včerejší rozhodnutí Rady hlavního města Prahy ohledně parkovacích zón v metropoli obratem hodnotila radnice Prahy 6 jako nezodpovědné a nepřijatelné chování radních. 

„Nemile nás překvapuje současný postoj Rady tvořené TOP 09 a ODS. Jako zástupce městských částí nás totiž rok a půl utvrzují, že námi předložené a zaplacené systémy budou projednány a schváleny v letošním roce tak, aby zóny byly spuštěny nejpozději začátkem roku 2014,“ informoval mluvčí úřadu Adam Halmoši.

„Bohužel, tento hloupý a nesystémový krok hlavního města Prahy ohrožuje mnohé městské části v dopravě v klidu natolik fatálně, že budeme nuceni hledat jiné řešení bez hlavního města Prahy. Zároveň budeme zvažovat proplacení zmařených investic do přípravy zón po radě hlavního města Prahy,“ pokračoval.

83 % lidí má problémy s parkováním

Dnes vyrukovala radnice „šestky“ s prohlášením, že celkem 57 % obyvatel Prahy 6 si přeje zavedení parkovacích zón v této městské části. Až 73 % obyvatel prý uvádí, že nejvíce potřeba jsou „modré“ zóny pro rezidenty, nejméně potřebné jsou zelené zóny krátkodobého stání. 

V žádné části Prahy 6 není současný systém parkování bez zón vnímán pozitivně a problémy s parkováním hlásí 83 % obyvatel.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění zpracovaného společností PPM Factum pro Prahu 6. Průzkum probíhal dotazníkovým šetřením na reprezentativním vzorku 1513 respondentů od 1. do 19. března letošního roku.

„Úterní rozhodnutí Rady hlavního města je naprosto skandální! Cítíme se být podvedeni, protože nám město v předchozích letech zóny slibovalo, Praha 6 investovala už od roku 2004 přes pět milionů korun do studií na zavedení zón a výsledkem je smetení projektu ze stolu,“ řekla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).

„Šestka je bez zón placeného stání velkým parkovištěm, kam svá auta odkládají řidiči přijíždějící ze středních Čech nebo z ostatních městských částí – Praha 1, Praha 7 – kde by za parkování museli platit a takto na Praze 6 zaparkují pohodlně a zcela zdarma na úkor místních občanů,“ dodala. 

Kousalíkovou podpořil i její předchůdce a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). „Pět let nám neustále někdo slibuje, že ‚příští rok‘ určitě zóny budou. Výsledkem je, že dnes díky radním z TOP 09 léta pečlivě připravovaný materiál spadne ze stolu,“ řekl.

Devastace životního prostředí?

Ke kritice radních se přidal i místostarosta MČ Praha 8 Michal Švarc (TOP 09). „Zpoplatněné parkovací zóny v Karlíně a Dolní Libni měly být již dávno zavedeny. Každodenním důkazem jsou desetitisíce projíždějících a parkujících mimopražských aut v našem obvodě. Využívají uvedené čtvrti jako bezplatná P+R parkoviště,“ uvedl.

„Případné zpoždění o tři roky bude mít devastující účinky na životní prostředí obyvatel těchto oblastí. Rozhodnutí Rady HMP je znehodnocením několikaleté práce úředníků a politiků na dotčených městských částech a zásadní finanční ztrátou při přípravě, čítající jen v případě Prahy 8 bezmála milion,“ dodal.

Starosta Prahy 5: je to skandál

Do projektu zavedení zón placeného stání na Smíchově a podél hlavních příjezdových komunikací v Košířích a Radlicích investovala městská část Praha 5 téměř dva miliony korun. Jak hodnotí starosta Prahy Miroslav Zelený (dříve TOP 09) aktuální rozhodnutí města?

„Je to skandální. Každý občan i návštěvník Prahy 5 ví, jak je těžké zaparkovat na Smíchově, jak moc jsou vytížené naše ulice. Pokud dojde k dalšímu odkladu, hrozí, že se parkování v Praze 5 bude na magistrátu řešit až po volbách. To by znamenalo, že naši občané v centru nezaparkují ještě další 2 až 3 roky. Toto je opět dalším důkazem neschopnosti magistrátu řešit problémy našich občanů,“ uvedl.


Autor: Dalibor Kracík

Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Dnes v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Dnes v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Dnes v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

Včera ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru