dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Radnice se bouří proti rozhodnutí města odložit zóny
Praha 6 má o zavedení zón velký zájem. Radnice a podle průzkumu i tamější obyvatelé. Ilustrační foto: autor

Radnice se bouří proti rozhodnutí města odložit zóny

Nečekané rozhodnutí pražských radních odložit rozšíření placených parkovacích zón o dva roky vyvolalo bouřlivou reakci některých radnic. S jejich zavedením totiž počítaly a investovaly do přípravy již spoustu času a peněz. Nejvíce odsoudila krok města Praha 6. Silná kritika zaznívá také z Prahy 5 a osmé městské části. 

Včerejší rozhodnutí Rady hlavního města Prahy ohledně parkovacích zón v metropoli obratem hodnotila radnice Prahy 6 jako nezodpovědné a nepřijatelné chování radních. 

„Nemile nás překvapuje současný postoj Rady tvořené TOP 09 a ODS. Jako zástupce městských částí nás totiž rok a půl utvrzují, že námi předložené a zaplacené systémy budou projednány a schváleny v letošním roce tak, aby zóny byly spuštěny nejpozději začátkem roku 2014,“ informoval mluvčí úřadu Adam Halmoši.

„Bohužel, tento hloupý a nesystémový krok hlavního města Prahy ohrožuje mnohé městské části v dopravě v klidu natolik fatálně, že budeme nuceni hledat jiné řešení bez hlavního města Prahy. Zároveň budeme zvažovat proplacení zmařených investic do přípravy zón po radě hlavního města Prahy,“ pokračoval.

83 % lidí má problémy s parkováním

Dnes vyrukovala radnice „šestky“ s prohlášením, že celkem 57 % obyvatel Prahy 6 si přeje zavedení parkovacích zón v této městské části. Až 73 % obyvatel prý uvádí, že nejvíce potřeba jsou „modré“ zóny pro rezidenty, nejméně potřebné jsou zelené zóny krátkodobého stání. 

V žádné části Prahy 6 není současný systém parkování bez zón vnímán pozitivně a problémy s parkováním hlásí 83 % obyvatel.

Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění zpracovaného společností PPM Factum pro Prahu 6. Průzkum probíhal dotazníkovým šetřením na reprezentativním vzorku 1513 respondentů od 1. do 19. března letošního roku.

„Úterní rozhodnutí Rady hlavního města je naprosto skandální! Cítíme se být podvedeni, protože nám město v předchozích letech zóny slibovalo, Praha 6 investovala už od roku 2004 přes pět milionů korun do studií na zavedení zón a výsledkem je smetení projektu ze stolu,“ řekla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).

„Šestka je bez zón placeného stání velkým parkovištěm, kam svá auta odkládají řidiči přijíždějící ze středních Čech nebo z ostatních městských částí – Praha 1, Praha 7 – kde by za parkování museli platit a takto na Praze 6 zaparkují pohodlně a zcela zdarma na úkor místních občanů,“ dodala. 

Kousalíkovou podpořil i její předchůdce a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). „Pět let nám neustále někdo slibuje, že ‚příští rok‘ určitě zóny budou. Výsledkem je, že dnes díky radním z TOP 09 léta pečlivě připravovaný materiál spadne ze stolu,“ řekl.

Devastace životního prostředí?

Ke kritice radních se přidal i místostarosta MČ Praha 8 Michal Švarc (TOP 09). „Zpoplatněné parkovací zóny v Karlíně a Dolní Libni měly být již dávno zavedeny. Každodenním důkazem jsou desetitisíce projíždějících a parkujících mimopražských aut v našem obvodě. Využívají uvedené čtvrti jako bezplatná P+R parkoviště,“ uvedl.

„Případné zpoždění o tři roky bude mít devastující účinky na životní prostředí obyvatel těchto oblastí. Rozhodnutí Rady HMP je znehodnocením několikaleté práce úředníků a politiků na dotčených městských částech a zásadní finanční ztrátou při přípravě, čítající jen v případě Prahy 8 bezmála milion,“ dodal.

Starosta Prahy 5: je to skandál

Do projektu zavedení zón placeného stání na Smíchově a podél hlavních příjezdových komunikací v Košířích a Radlicích investovala městská část Praha 5 téměř dva miliony korun. Jak hodnotí starosta Prahy Miroslav Zelený (dříve TOP 09) aktuální rozhodnutí města?

„Je to skandální. Každý občan i návštěvník Prahy 5 ví, jak je těžké zaparkovat na Smíchově, jak moc jsou vytížené naše ulice. Pokud dojde k dalšímu odkladu, hrozí, že se parkování v Praze 5 bude na magistrátu řešit až po volbách. To by znamenalo, že naši občané v centru nezaparkují ještě další 2 až 3 roky. Toto je opět dalším důkazem neschopnosti magistrátu řešit problémy našich občanů,“ uvedl.


Autor: Dalibor Kracík

Kolínská vtipkuje: Začneme v deset. V deset dopoledne

17. května 2018 v 09:47

Jednání pražského zastupitelstva mělo začít dnes ráno v 9 hodin. Od včerejška se v médiích spekuluje, že by se mohla rozpadnout koalice ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice, protože by byly odvolány radní Trojkoalice Jana Plamínková a Petra Kolínská.

ODS Praha 5 míří na 21. pražský festival dračích lodí

11. května 2018 ve 21:37

Závody na otevřené prodloužené ozdobené kanoi s dračí hlavou o délce 12,5 metru získávají na stále větší popularitě. Letos se na nejstarší pražský festival dračích lodí ve Žlutých lázních, který startuje již zítra, chystá i tým ODS z Prahy 5, který si říká...

TOP 09 a STAN v Praze 3 podepíší volební memorandum v anglickém doubledeckeru

11. května 2018 v 18:25

K podpisu memoranda stran TOP 09 a STAN (TopSTAN) v Praze 3 o spolupráci pro podzimní komunální volby dojde v pravém anglickém doubledeckeru v pondělí 15. května mezi 16. a 17. hodinou před základní školou Duhová na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Hrušňová alej. Setkání se zástupci radnice Prahy 15

2. května 2018 ve 12:51

Chcete-li sdělit svůj názor k připravenému projektu v lokalitě hrušňová alej, přijměte pozvání na veřejné setkání se zástupci městské části. Setkání se koná v pondělí 7. května od 17 do 18 hodin v Mantovské ulici.

Další články
Nahoru