Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Radnice se bouří proti návrhu „psí“ vyhlášky, chtějí více míst pro volný pohyb psů
Ilustrační foto: archiv

Radnice se bouří proti návrhu „psí“ vyhlášky, chtějí více míst pro volný pohyb psů

Většina pražských městských částí navrhuje do magistrátní vyhlášky více míst pro volný pohyb míst, než mají dnes. Některé ale s návrhem, který hlavní město předložilo, nesouhlasí jako s celkem. Dalším chybí ošetření povinnosti sbírat psí exkrementy nebo definice „vodítka". ČTK to zjistila od jednotlivých městských částí.

Navrhovaná vyhláška stanovuje místa, kde je volný pohyb psů bez vodítka povolený a kam mají psi vstup zakázaný. Praze 9 podle jejího mluvčího Jiřího Houdka vadí nepřesná definice vodítka. „Vodítkem se rozumí pro účely této vyhlášky prostředek uzpůsobený k vedení psa," píše se v návrhu. Podle Houdka ale pes tak může být uvázaný i třeba na stometrové šňůře.

Držitel psa má podle vyhlášky povinnost mít psa na vodítku, pokud není určeno jinak, mít ho trvale pod kontrolou a zabezpečit, aby neohrozil lidi ani zvířata, nezpůsobil škodu nebo neomezil provoz na silnici. Musí také psu zabránit ve vstupu do kašen, na hřiště a sportoviště, do záhonů nebo na cyklostezky.

Praha 4 v připomínkách k vyhlášce podle jejího mluvčího Jiřího Bigase navrhuje, aby psi mohli s doprovodem cyklostezku přecházet. Požaduje také zákaz vstupu psů na pietní místa a navrhuje vybudování zábran kolem ploch pro volný pohyb psů u silnic. Podle Prahy 15 chybí v nové vyhlášce povinnost držitele důsledně po psovi uklízet exkrementy, to trápí také obyvatele Prahy 11.

Nejvíce nových lokalit pro volný pohyb psů by mělo po schválení vyhlášky přibýt v Praze 10, kde se jejich počet zvýší ze současných 17 na 35. Praze 3 navrhuje úřad devět nových míst, jiná místa, například park Rajská zahrada, ale psům nově zakáže. Rozšířit jejich počet plánuje i Praha 1, 7 nebo 9.

Praha 6: Návrh je moc restriktivní

Některé městské části chystají nová psí hřiště, například Praha 3 v parku Parukářka nebo Praha 12, která hřiště na ploše 1500 metrů čtverečních chce vybudovat v první polovině příštího roku.

S magistrátním návrhem podle mluvčího Jana Klindery nesouhlasí Praha 5. Pokud návrh projde, místa pro volný pohyb psů dodatečně stanoví. Podobně se k návrhu staví také Praha 6. Podle tamních radních je zbytečně restriktivní.

„Neustálé vydávání různých předpisů, vyhlášek společnosti nesvědčí. Základními problémy jsou dělení společnosti a vymahatelnost práva," uvedl radní Prahy 6 Jaromír Vaculík. Nesouhlasí ani Praha 11, která má podle radní pro životní prostředí Šárky Zdeňkové naprostý nedostatek vhodných lokalit.

Problém? Nezodpovědní pejskaři

Zástupci městských částí se shodují, že problémem jsou většinou nezodpovědní majitelé. „Městská část chystá, podobně jako v minulosti, osvětovou kampaň na pomoc správnému chování a výcviku psa ve městě," uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Ke konci letošního června bylo v Praze evidováno 97 404 psů. Nejvíce jich je přihlášených na Praze 4 a 6, kde to je více než 8000 jedinců. Podle magistrátní vyhlášky z roku 2005 musí být každý pes starší šesti měsíců v metropoli zaevidován pomocí mikročipu nebo tetování.

Ty nesou informace o psu i jméno jeho majitele. Právě podle čipu nebo tetování pak mohou strážníci například při zaběhnutí zvíře vrátit majiteli. Častěji Pražané své psi registrují prostřednictvím mikročipů, takto označeno je skoro 80 000 zvířat.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru