dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - dest
10°C
O betonové květináče zdarma ze smíchovských ulic byl enormí zájem, všechny už jsou zamluveny
Květináče ve Strakonické ulici. Foto: archiv

O betonové květináče zdarma ze smíchovských ulic byl enormí zájem, všechny už jsou zamluveny

Praha 5 může od začátku letošního roku volně nakládat s betonovými květináči, které už roky „straší“ ve smíchovských ulicích, ale jejich odstranění doposud bránily podmínky dotace, díky které byly pořízeny. Současné vedení radnice zvažovalo několik variant dalšího vývoje, nakonec se rozhodlo nádoby zájemcům darovat zdarma. Kdo se chce stát majitelem několikatunového kolosu, musí si zajistit jeho odvoz. Všech 239 kusů našlo během jednoho dne svého budoucího majitele.  

Radnice Prahy 5 už roky zvažuje, jak naložit s velkými květináči, které nakoupila za evropské dotace. Stromy a keře v betonových nádobách měly plnit funkci izolační zeleně, zachytávat emise z dopravy a ozeleňovat veřejný prostor. Projekt skončil neúspěchem, veřejnosti se obři, stojící od roku 2012 na chodnících, nelíbili. Úřad s nimi proto prováděl škatulata, aby překáželi co nejméně. Stávali se i terčem vtípků a recesistických akcí.

Necelé dvě desítky nádob se podařilo zapůjčit Kongresovému centru a Psychiatrické léčebně Bohnice. Už čtyři roky je čtrnáct květináčů odloženo na zarostlém škvárovém hřišti v Jinonicích. Radnice v průběhu času plánovala některé betonové vany obkládat dřevem, instalovat k nim lavičky a umisťovat na veřejná prostranství.

Taková realizace se podařila pro areál dětského hřiště v ulici Holečkova, ale obdobné „vylepšování“ dalších kusů se zadrhlo. Jen samotné obložení jedné „betonové rakve“, jak se květináčům také přezdívalo, stálo 35 000 korun. Z veřejných prostranství je odstranit nemohla, protože tomu bránil fakt, že květináče byly vázány pravidly dotačního programu.

V roce 2016 se zhruba šest desítek nádob z programu podařilo vyřadit. A na konci loňského roku zbylých 179. Letos už tak úřad může se všemi nádobami nakládat dle svého uvážení, aniž by se bál, že bude muset vracet dotace. Jen pro připomenutí, všech 245 květináčů stálo dohromady, včetně zeleně, 20,6 milionu korun. Většina této sumy byla uhrazena z evropských fondů, radnice se podílela částkou 1,5 milionu. O dotaci zažádalo tehdejší vedení radnice během jara v roce 2010.

Jak serveru Pražský patriot prozradil starosta Prahy 5 Daniel Mazur loni v prosinci, radnice zvažovala několik variant, jak s květináči naložit. Byla mezi nimi likvidace, kreativní využití, prodej, pronájem či darování. Zvítězila poslední varianta. Svou roli v rozhodování mohl hrát i fakt, že od roku 2016 byly nabízeny k prodeji nádoby nevázané dotačními pravidly, ale zájemci se nehrnuli, prodalo se jen pár kusů.

Radnice Prahy 5 se tak nyní rozhodla darovat zájemcům zbývajících 239 kusů betonových květináčů za odvoz, jen na základě smlouvy o daru. Stačilo si o ně napsat. Výzvu zveřejnila radnice včera a dnes ráno ji již musela zastavit, protože o všechny kusy se již lidé přihlásili. Někdo chce jen jeden kus, někdo si jich zamluvil hned několik.

Počty, váha a rozměry nabízených květináčů:

kvetinace-zdarma

14 květináčů je už pět let odloženo na bývalém hřišti v Jinonicích: 
 

kvetnik-1

kvetnik-2

kvetnik-6


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Dnes v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru