Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Radnice připraví námitky k úpravě okolí hotelu InterContinental
Plánované úpravy piazzetty před hotelem InterContinental. V pozadí je hotel, vlevo stojí skleněná stavba, o které se hodně diskutuje. Vizualizace: TaK Architects

Radnice připraví námitky k úpravě okolí hotelu InterContinental

Radnice Prahy 1 připraví námitky do územního řízení k plánu úprav okolí hotelu InterContinental, které zahrnují stavbu budovy na přilehlé piazzettě. Včera o tom po více než tříhodinové debatě rozhodli zastupitelé městské části bez toho, aby specifikovali, o jaké konkrétní námitky se bude jednat. Opozici a některým místním obyvatelům se plán nové stavby nelíbí. O podání námitky proti stavbě na piazzettě v pondělí rozhodli radní hlavního města.

Územní řízení bylo zahájeno 28. ledna, námitky je možné podat do 15 dnů od doručení účastníkům řízení. Městská část ani magistrát o povolení stavby nerozhodují, to je na stavebním úřadu, který spadá do tzv. přenesené působnosti státní správy. Samosprávy jsou jen účastníky řízení, kteří mohou podat námitky.

Po dlouhé diskuzi včera zastupitelé schválili, že radnice připraví k podání námitky, které před tím musí projednat komise pro územní rozvoj a schválit rada městské části. Měly by podle přijatého usnesení „sumarizovat pochybnosti městské části" ohledně toho, zda investor splnil všechny potřebné podmínky pro udělení souhlasu nebo zda je stavba ve veřejném zájmu.

Zastupitelstvo také pověřilo starostu Petra Hejmu (STAN), aby v případě, že stavební úřad rozhodne, svolal k tématu mimořádné zastupitelstvo.

Hotel vlastní od ledna 2019 fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše, kteří připravují rekonstrukci a úpravy okolí. Ty zahrnují kritizovanou stavbu na piazzettě vedle hotelu a další dvě menší budovy.

U hotelu má podle plánů majitelů vzniknout také například průchod k Vltavě, nové náměstí a zpřístupnit se mají zahrady hotelu. Všechny úpravy má platit investor.

Do diskuze o plánu se na včerejším jednání zapojili kromě zastupitelů i zástupci investora a místní obyvatelé. Podle kritiků nemá na prostranství před hotelem, které se od roku 2018 jmenuje po režisérovi Miloši Formanovi, stát nic.

Příznivci projektu upozorňovali, že prostranství je nyní zanedbané, jeho velkou část zabírají výduchy z podzemních garáží a že stavba i s ohledem na kvality dalších plánovaných úprav ničemu nevadí.

Projektant úprav Marek Tichý na jednání řekl, že celý návrh je komplexní a odebrání budovy na piazzettě by jej poškodilo. Předseda představenstva fondu R2G Michal Smrek dodal, že projekt je jeden celek nejen z urbanistického a architektonického, ale i ekonomického pohledu. „Investice do veřejného prostoru se musí alespoň minimálně, částečně vrátit," řekl.

Opoziční zastupitel Tomáš Vích (Piráti) řekl, že plán je v rozporu s územním plánem, i když magistrátní odbor územního rozvoje vydal kladné stanovisko. Vích na jednání kritizoval ředitele odboru Martina Čemuse.

„Podle mě se dříve nebo později se ukáže, že tento úředník není správný člověkem na správném místě a že v podstatě to ohýbá tak, aby napomáhal těm velkým megalomanským záměrům v památkové rezervaci," řekl. „Jsem přesvědčen, že ve shodě s územním plánem jsme," komentoval to Tichý.

Se stavbou na piazzetě vyjádřili v pondělí nesouhlas i pražští radní a rozhodli o podání námitky za hlavní město. Ministerstvo kultury podle včerejších informací zatím nepravomocně rozhodlo o tom, že hotel Intercontinental nezíská status kulturní památky.


Autor: ČTK

Vyrovnaný rozpočet Prahy 4 na letošní rok dosáhl výše 1,124 miliardy korun

23. ledna 2022 v 18:30

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ke schválení rozpočtu se nyní městská část vrátil v tiskové...

Další články
Nahoru