dnes
Čtvrtek - polojasno
22°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
16°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Praha 8 žádá o navýšení počtu strážníků v exponovaných lokalitách u stanic metra
Ilustrační foto: archiv

Praha 8 žádá o navýšení počtu strážníků v exponovaných lokalitách u stanic metra

Praha 8 požaduje navýšení počtu strážníků ve vybraných lokalitách Prahy 8, zejména v okolí. Důvodem je zvyšující se počet stížností na bezpečnostní situaci v okolí stanic Florenc, Ládví, Kobylisy a Palmovka. 

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) včera odeslal pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a řediteli pražské městské policie Eduardu Šusterovi žádost o navýšení.

Zároveň šlo o reakci na rozhodnutí městské policie vrátit Praze 8 zapůjčené vozidlo, které osm let fungovalo jako mobilní služebna a prostředek prevence kriminality právě v exponovaných místech, jako jsou stanice metra a jejich okolí.

Automobil – mobilní služebnu zakoupila a vybavila městská část před osmi lety. Vznikla tak pojízdná kancelář s veškerým vybavením, která měla být zaparkována vždy v potřebných lokalitách. Cílem bylo omezovat přestupkovou a trestnou činnost jak v jednotlivých ulicích, tak před problémovými provozovnami.

„Zvyšuje se počet stížností na bezpečnostní situaci ve výše uvedených lokalitách. Jde především o distribuci drog, konzumaci alkoholu a na ní napojené agresivní živly. Mám odůvodněné obavy, že zrušení mobilní služebny povede k dalšímu zhoršení situace a eskalaci oprávněné nespokojenosti našich občanů,“ píše v dopise starosta Ondřej Gros.

„Dovoluji si připomenout, že radnice městských částí nemají prakticky žádné represivní prostředky, kterými by mohly podobné problémy řešit. Jsou odkázány na městskou policii vedenou panem ředitelem, jejím vrchním velitelem jste pak Vy, pane primátore,“ uvádí.  

Starosta Gros v dopise taktéž připomněl původní smysl městské policie: „Vážený pane primátore, vážený pane řediteli, v zájmu pocitu bezpečí mých spoluobčanů Vás žádám o posílení městské policie v naší městské části a určením prevence tohoto druhu jednání jako priority městských strážníků. Rád bych připomněl, že městská policie původně vznikla kvůli dohledu nad dodržováním veřejného pořádku. Teprve v posledních letech se z ní stala jakási druhá „dopravní policie“. To je podle mne velká chyba. Bezpečí na ulici vidím jako důležitější,“ dodal.

S podstavem strážníků se městská policie v Praze potýká už řadu let, na jejich nedostatek upozorňuje řada městských částí.

Například jen v Praze 15 chybí do pokrytí plného stavu 13 strážníků. Proto na nové služebně, kterou vybudovala městská část z magistrátní dotace v Tesaříkově ulici na sídlišti Košík budou zpočátku sloužit jen dva strážníci, konečný stav by měl být přitom trojnásobný. Celkově chybí v Praze zhruba tři stovky strážníků.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru