dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Uzavřený Dětský ostrov: Radnice Prahy 5 odmítá kritiku, občané se navíc bojí nového zdymadla
Plánovaná podoba Dětského ostrova po rekonstrukci. Vizualizace: Karlínblok s.r. o.

Uzavřený Dětský ostrov: Radnice Prahy 5 odmítá kritiku, občané se navíc bojí nového zdymadla

Už několik let se uvažuje o stavbě nového zdymadla u Dětského ostrova, které by ulehčilo přetížené smíchovské plavební komoře. Projekt se průběžně oddaluje, v odhadech rostou i náklady, která by měly být přes 600 milionů korun. Obyvatelům okolních ulic reprezentovaných spolkem Zdravý rozum vadí jak plavební komora, tak fakt, že i tři roky po povodních je ostrov stále uzavřen. Radnice Prahy 5 s kritikou nesouhlasí.

Ještě v roce 2013 Ředitelství vodních cest odhadovalo, že stavba zdymadla začne v roce 2015. Nyní se zvažuje začátek realizace projektu v roce 2018. Smíchovská plavební komora přestává zejména v letních měsících kapacitně stačit intenzivně rostoucí osobní vyhlídkové lodní dopravě, kdy tímto zdymadlem ročně propluje na 25 500 lodí.

Nová komora Staré Město, která má přiléhat k pravému břehu Dětského ostrova, by byla kapacitně zhruba třetinová proti té stávající a rovněž o třetinu by tak teoreticky mohlo vzrůst množství přepravovaných lodí. A to se nelíbí místním.

Spolek Zdravý rozum podal připomínky a žádost o řádné projednání na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy. Také založil petici proti nové plavební komoře.

detsky-ostrov-2-nahled  detsky-ostrov-4-nahled„Při přípravě projektu nebyla hodnocena žádná jiná varianta, nebyla vedena žádná veřejná diskuze o projektu, který může velmi necitlivě poškodit mimořádně cenné historické jádro Prahy. Může zde hrozit i odnětí finančních prostředků přidělovaných oblastem UNESCO. Mnohem vhodnější variantou je podle nás omezení počtu plavidel a důsledná a přísná kontrola seřízení motorů lodí a kvality jejich paliv,” řekl Miroslav Čacký, předseda spolku Zdravý rozum.

Spolku také vadí, že Dětský ostrov je stále uzavřen. „Velkou ostudou je, že radnice Prahy 5 už roky slibuje zprovoznění Dětského ostrova, ale teprve teď schválila výběr zpracovatele studie a projektové dokumentace. Navíc podle plánovaných úprav z ostrova pro děti zbyde jen šestina rozlohy. Začátkem června to budou přesně 3 roky, kdy nemůžeme s dětmi ostrov využívat a slibů už máme dost. Na začátek června proto chystáme protestní akci před zavřenými vraty ostrova,“ řekla Milena Baker, zastupující rozzlobené rodiče.
 
Radnice Prahy 5 považuje takovou kritiku za neoprávněnou. „Rada zvolená po volbách 2014 začala Dětský ostrov řešit okamžitě. To, co jsme zdědili, bylo nepoužitelné. Jednak nebyla zpracovaná projektová dokumentace, a logicky ani vyřízené stavební povolení, a jednak vize dětského hřiště byla nezajímavá. Nemá proto smysl převzít a použít nekvalitní studii, jejíž převedení do projektu by navíc samotnou rekonstrukci ani nezrychlilo, ani nezlevnilo,“ uvedl starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

detsky-ostrov-3-nahled

detsky-ostrov-5-nahled
„Dětské hřiště bude naopak ještě větší, než bylo původní, jeho rozloha by měla být zhruba 2600 m2. Zahrne prostor pro nejmenší děti, pro starší děti a také aktivity pro teenagery. Také nabídka pro volnočasové vyžití celých rodin je daleko zajímavější než v původní studii. Navíc návrh řeší ostrov komplexně. Oproti minulé studii například veřejný prostor rozšiřuje až k břehům ostrova, víc ho napojuje na vodu. Je zde také řada pozitivních prvků, které veřejnost na posledním veřejném projednání velmi ocenila. Například sociální zázemí, přebalovací prostory či možnost občerstvení,“ dodal. 


Další články
Nahoru