dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Radnice Prahy 5 nechala během pár let zničit barokní památku, kterou za miliony opravila
Věřili byste tomu, že zde byly při opravách před pár lety proinvestovány miliony korun? Foto: Jan Puci

Radnice Prahy 5 nechala během pár let zničit barokní památku, kterou za miliony opravila

Zchátralou Sala terrenu v ulici Na Popelce, jedinou dochovanou barokní stavbu zaniklé smíchovské usedlosti, se rozhodla radnice Prahy 5 ještě v éře starosty Milana Jančíka zachránit. Do zchátralé kulturní památky investovala miliony a měla s ní ambiciózní plány. Sešlo z nich a opravené dílo bylo ponecháno svému osudu. Na případ zanedbané památky upozornil server Pražský patriot na začátku letošního roku. Radnice páté městské části slibovala nápravu. Jak vypadá místo na začátku srpna? Ještě hůře než v lednu!

Sala terrena byla součástí usedlosti Popelka, která zanikla počátkem minulého století v důsledku nové výstavby. Zajímavá centrální barokní stavba demolici přežila, ale postupně zpustla. V roce 2007 se radnice Prahy 5 pod vedením kontroverzního starosty Milana Jančíka rozhodla stavbu v kritickém stavu zachránit. Do oprav investovala přes pět milionů. V roce 2010 nechala památku zasklít. Tyto a další práce stály dalších 800 tisíc korun.

 „Zasklení bylo zvoleno kvůli ochraně objektu. Především má zabránit jeho zneužití, respektive ,obydlení´ lidmi bez domova,“ uvedla mluvčí radnice Prahy 5 Helena Šmídová. Otevřená památka se totiž po opravě stala vhodným přístřeškem pro bezdomovce. Ti se po zasklení přestěhovali na přiléhající svah.

sala-terena-vyska-srpen-2016-k-nahled

sala-terena-vyska-4-nahled

Jelikož se o Sala terrenu v posledních letech nikdo nestaral, památka chátrala a postupně se zanášela odpadky. Když server Pražský patriot na začátku letošního roku na ostudný stav upozornil, Praha 5 si začala sypat popel na hlavu a slíbila v dohledné době nápravu.

„Ověříme situaci, a to jak okolí stavby, tak technického stavu stavby, a zajistíme nápravu,“ sdělila Šmídová. Zůstalo u líbivého slibu. Od zimy navíc někdo vyrval tvrzené sklo, takže je poničena nejen zeď, ale do památky se dá volně vejít. Nakupily se zde odpadky, jsou mezi nimi i použité injekční stříkačky.

„Kdo to sklo vyndal, nevíme. Ale díky tomu tam při špatném počasí můžeme s kamarády přespat,“ přiznal ochotně bezdomovec, který přebývá na přilehlém svahu. Paradoxně je tento „bezdomovecký tábor“ ve svahu ulice Na Popelce jedním z míst, kam pravidelně dochází pracovníci Úřadu MČ Praha 5 společně s městskou policií a na místě občanům bez domova nabízejí dostupné služby, včetně sociálního poradenství.

sala-terena-vyska-1-nahled

Je tedy zřejmé, že radnice o tom, co se v Sala terreně a jejím okolí děje, době ví. O to smutnější je, že nic nekoná. V lednu také slíbila, že hodlá zřídit informační ukazatele, které by chodce na přítomnost zapadlé památky upozorňovaly. I tento slib zůstal nesplněn.

Sala terrena má oproti nedaleké dělnické osadě Buďánka, kterou Praha 5 opravuje a umí se tím náležitě pochlubit, smůlu, že je v zapadlejším místě a tudíž méně na očích. Vedení radnice se proto při opomíjení nutné péče nemusí tolik bát ztráty politických bodů.

sala-terena-vyska-srpen-2016-b-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-a-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-c-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-d-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-e-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-g-nahled

sala-terena-vyska-2-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-h-nahled

sala-terena-vyska-3-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-j-nahled

sala-terena-vyska-srpen-2016-i-nahled

V lednu jsme na případ neudržované Sala terreny upozornili zde: Zasklené smetiště za miliony: Podívejte se, jak bídně vypadá opravená památka v Praze 5


Další články
Nahoru