Dnes Středa - zatazeno 3°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 1°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Radnice Prahy 2 si připomněla Památný den sokolstva
Slavnostního aktu se zúčastnila starostka Jana Černochová v doprovodu radních i zástupci tří sokolských jednot. Foto: Praha 2

Radnice Prahy 2 si připomněla Památný den sokolstva

Praha 2 si dnes připomněla Památný den sokolstva, který je od roku 2019 významným dnem ČR. Slavnostního aktu u rozvinuté sokolské vlajky v budově vinohradské radnice na náměstí Míru se zúčastnila starostka v doprovodu radních i zástupci tří sokolských jednot z Prahy 2 – TJ Sokol Pražský, TJ Sokol Vyšehrad a TJ Sokol Královské Vinohrady.

„Sokolská organizace patří k nejstarším spolkům v České republice, kdy téměř 160 let zasahuje významnou měrou do dějin českého národa. Sokol se podílel na formování české národní identity a spoluutvářel samostatný československý stát. Vedle sportovních a tělovýchovných aktivit byla a je tato organizace nositelem demokratických a humanistických principů. A právě proto se všechny totalitní ideologie 20. století soustředily na její likvidaci. Sokolové, kteří padli v boji za svobodu a demokracii, zasluhují náš velký respekt a úctu. V dobách, kdy bylo národu nejhůře, byli nositeli morálních zásad a postojů, ze kterých nesmíme uhýbat ani dnes. Čest jejich památce,“ řekla v úvodu slavnostního aktu starostka Prahy 2 Jana Černochová.

„Dnešní datum je připomínkou tragických událostí roku 1941, kdy gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 našich představitelů. Ti byli následně mučeni, vězněni a převezeni do koncentračních táborů. Většina z nich se konce války nedožila. Památný den sokolstva je tak poctou všem našim členům a členkám, kteří za celou dobu existence našeho spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost,“ uvedla náčelnice TJ Sokol Vyšehrad Alena Dvořáková.  

Druhá městská část je se sokolskou organizací úzce spjata. Prvním a nejcennějším areálem sokolské obce je dodnes dochované sídlo Sokola pražského v Sokolské ulici č. 43. Právě tam se nachází nejstarší tělocvična – Fügnerův sál, pocházející z r. 1863. Přes všechny útrapy, perzekuce a zákazy se dnes hrdě hlásí k Sokolu více než 160 tisíc členů v 1062 jednotách. Z toho tři historicky významné jednoty (TJ Sokol Pražský, TJ Sokol Vyšehrad, TJ Sokol Praha Královské Vinohrady) se nachází právě v Praze 2.

Další informace k historickým kořenům ČOS v Praze 2 a souvislostem jsou k dispozici na webových stránkách Encyklopedie Prahy 2 https://encyklopedie.praha2.cz/.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

11. dubna 2021 v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Další články
Nahoru