dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Radnice Prahy 2 chystá na období adventu řadu akcí pro veřejnost
Advent v PrazeKomerční sdělení
Hudební akce na vánočních trzích na náměstí Míru. Foto: archiv P2

Radnice Prahy 2 chystá na období adventu řadu akcí pro veřejnost

V Praze 2 se ozdobné žárovičky rozzáří na radnici a na sousedních Vánočních trzích u Ludmily, a také na lampách a stromech po celé městské části. K adventu ale především patří kulturní a společenské akce, které v tomto období vinohradská radnice obvykle pořádá. Výjimkou nebude ani letošní rok.   

„Na první prosincovou neděli chystáme Adventní zastavení u Ludmily. Spontánní setkání uprostřed vánočních trhů u výborné bramboračky je skvělou příležitostí, jak přivítat čas adventu, moc se na ně pokaždé těšíme. Krom toho připravujeme další koncerty v kostelích, ty jsou velmi oblíbené. Letos bude závěrečný koncert v chrámu sv. Ludmily – o novogotické perle Vinohrad právě připravujeme další publikaci z cyklu věnovaného našim kostelům. A Ludmila do třetice… Třetí adventní neděli se na schodech kostela sejdeme s našimi zastupiteli a všichni společně si zazpíváme vánoční koledy,“ zve starostka Jana Černochová.

Setkání na počátku adventu

Pro všechny sousedy pořádá městská část Praha 2 už šestým rokem Adventní zastavení u Ludmily. Na Vánočních trzích na náměstí Míru se letos sejdeme 3. prosince ve 12:00. Skvělou bramboračku budou přítomným rozlévat vinohradští radní, bude tu plno zábavy zejména pro děti. Soubor Jedeme k vám z Prahy vystoupí s představením „Jak nás vidí andělé“. V improvizovaných dílnách si každé dítě bude moci vyrobit vlastní vánoční ozdobu a zkrášlit jí vánoční strom. Ten se pak rozzáří do noci na znamení toho, že právě začíná advent. Autoři nejpovedenějších výtvorů budou odměněni při tradičním zpívání koled se zastupiteli týden před Štědrým dnem.

Adventní hudba v kostelích Prahy 2

Předvánoční čas si můžeme zpříjemnit i poslechem hudby v prostředí, které dokáže umocnit každý tón. Městská část pořádá další cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2. Konají se 7., 14. a 21. prosince, vždy od 18:00. Letošní řada nás zavede nejprve do kostela sv. Jana na Skalce, pak do Emauz a na závěr se duchovní hudba rozezní v kostele sv. Ludmily. Všechny koncerty jsou zdarma.

Městská část nyní připravuje k vydání další brožuru z edice Kostely Prahy 2, věnovanou neogotickému chrámu sv. Ludmily. Těmito drobnými publikacemi v kapesním formátu mapuje krásu sakrálního bohatství Prahy 2 již od roku 2014. Postupně tak byla zaznamenána historie kostelů sv. Štěpána a rotundy sv. Longina, kostela sv. Jana Nepomuckého na Skalce, karlovského chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého, kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí a pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. 
 

Vánoční trhy

První vánoční trhy na území hlavního města začínají na náměstí Míru už 20. listopadu, tři dny poté, 23. listopadu, zahajují i trhy na Tylově náměstí. Návštěvníky uvítají denně od 10:00 do 19:00, a to až do Štědrého dne. V sedmi desítkách stánků budou k mání typické produkty těchto svátků. Každý si tu něco najde, stačí se nechat inspirovat poetickými nápisy na štítech, jako třeba Medový a čajový krámek, Knihařství a písařství, Umělečtí Kožeťuci, Bylinná mýdlárna, Vánoční perníčky nebo Levandulový švihák. Mezi tradiční sortiment patří vánoční ozdoby, keramické betlémy, dřevěné hračky, výrobky z ovčího rouna, umělecké šperky z drahých minerálů či sklenění Elfové a víly.

Vánoční strom s ručně malovaným betlémem bude letos zahalen stovkami žárovek v odstínu ledové záře. Na vánočních trzích se ve dvou stáncích představí občanská sdružení a neziskové organizace. Mezi nimi např. Sdružení na pomoc dětem s handicapy, Shaman-ka, Bona, Prosaz, Olivína a další.  Nákupem jejich výrobků mohou Pražané podpořit aktivity organizací, pomáhajících potřebným. 
 

Zpívání se zastupiteli

Týden před Štědrým dnem, v neděli 17. prosince, si Pražané mohou přijít ke kostelu sv. Ludmily zazpívat české koledy se svými volenými zástupci. Zpívání koled se zastupiteli začíná v 15:00, noty a texty budou k mání a ocenění se dočkají dětští autoři nejkrásnějších vánočních ozdob, vyrobených na počátku adventu.


Vánoce ve staré Praze

Dnes ve 12:06

Každý z nás si již z dětství odnáší „své“ vánoční zvyky či obyčeje. Na přednášce Jaroslavy Novákové si připomenete, jak se slavily Vánoce za Karla IV., od kdy se vystavují jesličky, kdy k nám přišel vánoční stromeček a kde byly v Praze největší...

Tradiční vánoční Lemarket v Mánesu

Dnes v 11:42

Vánoční Lemarket s vybranými lokálními značkami, službami i projekty. Těšit se můžete na více než 200 prodejců, mini hostinu, koncerty i workshopy.

Vánoce v Šabachově parku v Praze 6 začnou ve čtvrtek

Dnes v 11:05

Od 13. do 25. prosince se na tradičním místě v Šabachově parku koná slavnostní vánoční program. Těšit se můžete na stánky nejen s občerstvením a kulturní vyžití.

Praha 5: Bach Collegium Praha zahraje Českou mši vánoční

Dnes v 10:39

Praha 5 a Bach Collegium Praha zvou 25. prosince na koncert Jan Jakub Ryba: Česká mše vánoční Hej mistře od 16 hodin v kostele sv. Václava na Smíchově, Nám. 14. října, Praha 5.

Adventní koncert: Musica Florea

Dnes v 10:26

Adventní koncert Musica Florea se koná v pátek 14. prosince od 20 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně.

Druhý adventní koncert v kostele

Dnes v 09:50

Radnice druhé městské části přichystala na advent cyklus koncertů v kostelích na svém území. Koncerty se konají během tří čtvrtečních podvečerů. Začátek je vždy v 18 hodin a vstup mají zájemci zdarma.

Adventní varhanní koncert v kostele Sv. Ignáce

Včera v 09:21

Adventní varhanní koncert do kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí v neděli 16. prosince od 19 hodin. Na varhany hraje Martin Maxmilian Kaiser, na trubku a flétnu Jan Verner.

Praha 13: Adventní koncert v kostele sv. Jakuba

Včera v 09:07

Koncert skladeb J. S. Bacha, A. Vivaldiho, W. A. Mozarta nebo A. Dvořáka v úterý 18. prosince. Poslechnete si soprán Lucie Silkenové, operní pěvkyně, která je již osm let stálým hostem Národního divadla.

Vánoce s Českým jarmarkem

Včera v 09:00

V sobotu 15. prosince se potkáte s desítkami designérů, návrhářů, šperkařů a výtvarníků. Výrobci cukroví, módy, šperků, dobrot, hraček a skvělých dárků či výjimečného občerstvení.

Praha 13: Výstava betlémů v atriu radnice

8. prosince 2018 ve 13:11

Výstavu betlémů pánů Vladimíra Glasera a Miroslava Hniličky najdete od pondělí 10. prosince v atriu radnice na Slunečním náměstí, kde se od 18 hodin bude konat její vernisáž.

Česká mše vánoční na Jižním Městě

8. prosince 2018 ve 12:41

V úterý 18. prosince od 18 hodin si Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby můžete poslechnout ve sboru Církve bratrské Jižní Město.

V Boloňské se rozsvítí stromek

7. prosince 2018 ve 13:28

Radnice Prahy 15 a MŠ Boloňská zvou na slavnostní rozsvěcení vánočního stromečku. V pondělí 10. prosince od 16:30 hodin u úřadu MČ, Boloňská 478/1.

Adventní a novoroční bruslení na Jižním Městě

7. prosince 2018 ve 12:34

Adventní a novoroční bruslení pro obyvatele Jižního Města od 15. prosince do 15. ledna u metra Háje na prostranství u Modré školy zdarma.

Další články
Nahoru