dnes
Středa - oblacno
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
Radnice Prahy 2 chystá na období adventu řadu akcí pro veřejnost
Advent v PrazeKomerční sdělení
Hudební akce na vánočních trzích na náměstí Míru. Foto: archiv P2

Radnice Prahy 2 chystá na období adventu řadu akcí pro veřejnost

V Praze 2 se ozdobné žárovičky rozzáří na radnici a na sousedních Vánočních trzích u Ludmily, a také na lampách a stromech po celé městské části. K adventu ale především patří kulturní a společenské akce, které v tomto období vinohradská radnice obvykle pořádá. Výjimkou nebude ani letošní rok.   

„Na první prosincovou neděli chystáme Adventní zastavení u Ludmily. Spontánní setkání uprostřed vánočních trhů u výborné bramboračky je skvělou příležitostí, jak přivítat čas adventu, moc se na ně pokaždé těšíme. Krom toho připravujeme další koncerty v kostelích, ty jsou velmi oblíbené. Letos bude závěrečný koncert v chrámu sv. Ludmily – o novogotické perle Vinohrad právě připravujeme další publikaci z cyklu věnovaného našim kostelům. A Ludmila do třetice… Třetí adventní neděli se na schodech kostela sejdeme s našimi zastupiteli a všichni společně si zazpíváme vánoční koledy,“ zve starostka Jana Černochová.

Setkání na počátku adventu

Pro všechny sousedy pořádá městská část Praha 2 už šestým rokem Adventní zastavení u Ludmily. Na Vánočních trzích na náměstí Míru se letos sejdeme 3. prosince ve 12:00. Skvělou bramboračku budou přítomným rozlévat vinohradští radní, bude tu plno zábavy zejména pro děti. Soubor Jedeme k vám z Prahy vystoupí s představením „Jak nás vidí andělé“. V improvizovaných dílnách si každé dítě bude moci vyrobit vlastní vánoční ozdobu a zkrášlit jí vánoční strom. Ten se pak rozzáří do noci na znamení toho, že právě začíná advent. Autoři nejpovedenějších výtvorů budou odměněni při tradičním zpívání koled se zastupiteli týden před Štědrým dnem.

Adventní hudba v kostelích Prahy 2

Předvánoční čas si můžeme zpříjemnit i poslechem hudby v prostředí, které dokáže umocnit každý tón. Městská část pořádá další cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2. Konají se 7., 14. a 21. prosince, vždy od 18:00. Letošní řada nás zavede nejprve do kostela sv. Jana na Skalce, pak do Emauz a na závěr se duchovní hudba rozezní v kostele sv. Ludmily. Všechny koncerty jsou zdarma.

Městská část nyní připravuje k vydání další brožuru z edice Kostely Prahy 2, věnovanou neogotickému chrámu sv. Ludmily. Těmito drobnými publikacemi v kapesním formátu mapuje krásu sakrálního bohatství Prahy 2 již od roku 2014. Postupně tak byla zaznamenána historie kostelů sv. Štěpána a rotundy sv. Longina, kostela sv. Jana Nepomuckého na Skalce, karlovského chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého, kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí a pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. 
 

Vánoční trhy

První vánoční trhy na území hlavního města začínají na náměstí Míru už 20. listopadu, tři dny poté, 23. listopadu, zahajují i trhy na Tylově náměstí. Návštěvníky uvítají denně od 10:00 do 19:00, a to až do Štědrého dne. V sedmi desítkách stánků budou k mání typické produkty těchto svátků. Každý si tu něco najde, stačí se nechat inspirovat poetickými nápisy na štítech, jako třeba Medový a čajový krámek, Knihařství a písařství, Umělečtí Kožeťuci, Bylinná mýdlárna, Vánoční perníčky nebo Levandulový švihák. Mezi tradiční sortiment patří vánoční ozdoby, keramické betlémy, dřevěné hračky, výrobky z ovčího rouna, umělecké šperky z drahých minerálů či sklenění Elfové a víly.

Vánoční strom s ručně malovaným betlémem bude letos zahalen stovkami žárovek v odstínu ledové záře. Na vánočních trzích se ve dvou stáncích představí občanská sdružení a neziskové organizace. Mezi nimi např. Sdružení na pomoc dětem s handicapy, Shaman-ka, Bona, Prosaz, Olivína a další.  Nákupem jejich výrobků mohou Pražané podpořit aktivity organizací, pomáhajících potřebným. 
 

Zpívání se zastupiteli

Týden před Štědrým dnem, v neděli 17. prosince, si Pražané mohou přijít ke kostelu sv. Ludmily zazpívat české koledy se svými volenými zástupci. Zpívání koled se zastupiteli začíná v 15:00, noty a texty budou k mání a ocenění se dočkají dětští autoři nejkrásnějších vánočních ozdob, vyrobených na počátku adventu.


Vánoce společně už potřetí propojí Pražany a lidi bez domova

23. prosince 2018 ve 14:23

Studentské hnutí za solidaritu pořádá společně s Iniciativou za dostupné bydlení Bydlet-Žít! již třetí ročník akce Vánoce společně. 25. prosince budou v Praze otevřeny dva výdejní stánky – jeden ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím, druhý na Andělu. U nich budou dobrovolníci vydávat...

Zítra: Štědrá bohoslužba v Praze 15 a vánoční bramboračka

23. prosince 2018 v 07:11

Bohoslužba na Veronském náměstí se 24. prosince koná od 11:30 hodin.     

Rybovka na Hlaváku 2018

23. prosince 2018 v 05:14

Všichni, kdo si chtějí „Českou mši vánoční“ zahrát, zazpívat nebo jen poslechnout mohou dnes ve 14 hodin. Hraje se ve vstupní hale nádraží, severní část. Diriguje Lukáš Prchal.

Skauti z Proseka přiváží Betlémské světlo

22. prosince 2018 v 07:11

Skauti z Proseka opět přiváží Betlémské světlo do Prahy 9. Přijďte si se svíčkou 23. prosince pro plamínek a hrnek teplého nápoje na zahřátí. Letos se bude rozdávat ve velkém stanu před obchodním domem Billa.

Máte vánočně vyzdobený balkon? V Praze 13 můžete soutěžit

22. prosince 2018 v 07:09

Domovy se oblékly do svátečního a vánoční výzdobu má stále více balkonů a předzahrádek. Pokud i ta vaše k nim patří, můžete soutěžit.

Štědrovečerní polévku ochutnáte i na náměstí Míru

21. prosince 2018 v 08:18

Tradiční štědrovečerní polévku bude rozlévat Arcidiecézní charita Praha. Na 500 porcí jí bude připraveno pro potřebné i pro kolemjdoucí a návštěvníky vánočních trhů v neděli 23. prosince od 11 hodin před kostelem sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze 2.

Praha 5: Čtvrtý koncert z cyklu nedělních adventních koncertů

21. prosince 2018 v 07:57

Nenechte si ujít čtvrtý koncert z tradičního cyklu nedělních adventních koncertů, které pořádá MČ Praha 5. 23. prosince v obřadní síni ÚMČ Praha 5 ve Stroupežnického ulici od 15 hodin zahraje sextet Pražského filmového orchestru.

Živý betlém v Hostivaři

21. prosince 2018 v 07:05

V úterý 25. prosince můžete od 17 hodin navštívit živý betlém se svatou rodinou, s ovečkami, koledami, slovem RNDr. Jiřího Grygara, se svařeným vínem, perníčky, u kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Zastupitelé budou zpívat před kostelem sv. Ludmily

20. prosince 2018 v 16:49

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily scházejí zastupitelé Prahy 2 a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Další články
Nahoru