dnes
Sobota - zatazeno
16°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
17°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
21°C
Radnice Prahy 2 chystá na období adventu řadu akcí pro veřejnost
Advent v PrazeKomerční sdělení
Hudební akce na vánočních trzích na náměstí Míru. Foto: archiv P2

Radnice Prahy 2 chystá na období adventu řadu akcí pro veřejnost

V Praze 2 se ozdobné žárovičky rozzáří na radnici a na sousedních Vánočních trzích u Ludmily, a také na lampách a stromech po celé městské části. K adventu ale především patří kulturní a společenské akce, které v tomto období vinohradská radnice obvykle pořádá. Výjimkou nebude ani letošní rok.   

„Na první prosincovou neděli chystáme Adventní zastavení u Ludmily. Spontánní setkání uprostřed vánočních trhů u výborné bramboračky je skvělou příležitostí, jak přivítat čas adventu, moc se na ně pokaždé těšíme. Krom toho připravujeme další koncerty v kostelích, ty jsou velmi oblíbené. Letos bude závěrečný koncert v chrámu sv. Ludmily – o novogotické perle Vinohrad právě připravujeme další publikaci z cyklu věnovaného našim kostelům. A Ludmila do třetice… Třetí adventní neděli se na schodech kostela sejdeme s našimi zastupiteli a všichni společně si zazpíváme vánoční koledy,“ zve starostka Jana Černochová.

Setkání na počátku adventu

Pro všechny sousedy pořádá městská část Praha 2 už šestým rokem Adventní zastavení u Ludmily. Na Vánočních trzích na náměstí Míru se letos sejdeme 3. prosince ve 12:00. Skvělou bramboračku budou přítomným rozlévat vinohradští radní, bude tu plno zábavy zejména pro děti. Soubor Jedeme k vám z Prahy vystoupí s představením „Jak nás vidí andělé“. V improvizovaných dílnách si každé dítě bude moci vyrobit vlastní vánoční ozdobu a zkrášlit jí vánoční strom. Ten se pak rozzáří do noci na znamení toho, že právě začíná advent. Autoři nejpovedenějších výtvorů budou odměněni při tradičním zpívání koled se zastupiteli týden před Štědrým dnem.

Adventní hudba v kostelích Prahy 2

Předvánoční čas si můžeme zpříjemnit i poslechem hudby v prostředí, které dokáže umocnit každý tón. Městská část pořádá další cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2. Konají se 7., 14. a 21. prosince, vždy od 18:00. Letošní řada nás zavede nejprve do kostela sv. Jana na Skalce, pak do Emauz a na závěr se duchovní hudba rozezní v kostele sv. Ludmily. Všechny koncerty jsou zdarma.

Městská část nyní připravuje k vydání další brožuru z edice Kostely Prahy 2, věnovanou neogotickému chrámu sv. Ludmily. Těmito drobnými publikacemi v kapesním formátu mapuje krásu sakrálního bohatství Prahy 2 již od roku 2014. Postupně tak byla zaznamenána historie kostelů sv. Štěpána a rotundy sv. Longina, kostela sv. Jana Nepomuckého na Skalce, karlovského chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého, kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí a pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. 
 

Vánoční trhy

První vánoční trhy na území hlavního města začínají na náměstí Míru už 20. listopadu, tři dny poté, 23. listopadu, zahajují i trhy na Tylově náměstí. Návštěvníky uvítají denně od 10:00 do 19:00, a to až do Štědrého dne. V sedmi desítkách stánků budou k mání typické produkty těchto svátků. Každý si tu něco najde, stačí se nechat inspirovat poetickými nápisy na štítech, jako třeba Medový a čajový krámek, Knihařství a písařství, Umělečtí Kožeťuci, Bylinná mýdlárna, Vánoční perníčky nebo Levandulový švihák. Mezi tradiční sortiment patří vánoční ozdoby, keramické betlémy, dřevěné hračky, výrobky z ovčího rouna, umělecké šperky z drahých minerálů či sklenění Elfové a víly.

Vánoční strom s ručně malovaným betlémem bude letos zahalen stovkami žárovek v odstínu ledové záře. Na vánočních trzích se ve dvou stáncích představí občanská sdružení a neziskové organizace. Mezi nimi např. Sdružení na pomoc dětem s handicapy, Shaman-ka, Bona, Prosaz, Olivína a další.  Nákupem jejich výrobků mohou Pražané podpořit aktivity organizací, pomáhajících potřebným. 
 

Zpívání se zastupiteli

Týden před Štědrým dnem, v neděli 17. prosince, si Pražané mohou přijít ke kostelu sv. Ludmily zazpívat české koledy se svými volenými zástupci. Zpívání koled se zastupiteli začíná v 15:00, noty a texty budou k mání a ocenění se dočkají dětští autoři nejkrásnějších vánočních ozdob, vyrobených na počátku adventu.


Praha 4: Rybí polévka se bude rozdávat na Pankráci

23. prosince 2019 v 15:58

Tradiční vánoční rybí polévka se letos bude rozdávat i v Praze 4, a to na Štědrý den od 10:30 hodin před obchodním centrem Arkády Pankrác, kam na polévku, vánočku a svařené víno zve starostka Irena Michalcová.

Dnes: Poslední z Adventních koncertů Prahy 5

22. prosince 2019 v 09:52

Od 17 hodin se v obřadní síni Prahy 5 ve Stroupežnického ulici koná čtvrtý z koncetrů radnice páté městské části.

Praha 5: Adventní koncert Pražákova kvarteta

22. prosince 2019 v 07:46

Dnes, 22. prosince, se v kostele sv. Václava na Smíchově koná Adventní koncert. Začíná v 16 hodin a je zdarma.

Dnes: Zastupitelé budou zpívat před kostelem

22. prosince 2019 v 07:28

Pravidelně se o adventní neděli na schodech kostela sv. Ludmily v Praze 2 scházejí zastupitelé druhé městské části a spolu s návštěvníky vánočních trhů na náměstí Míru si zazpívají koledy.

Zpívání koled na Štědrý den u bistra Bruncvík

22. prosince 2019 v 07:03

Přijďte si i letos zazpívat koledy. Zpěvníčky dostanete na místě.

Další články
Nahoru