dnes
Čtvrtek - jasno
22°C
zítra
Pátek - oblacno
23°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Radnice Prahy 1 dostala další pokuty za nákup nábytku v minulosti
Úřad MČ Praha 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Radnice Prahy 1 dostala další pokuty za nákup nábytku v minulosti

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil radnici Prahy 1 dvě pokuty v souhrnné výši 180 000 korun za nákupy kancelářského nábytku v letech 2014 a 2015. ČTK to zjistila z internetových stránek úřadu. Rozhodnutí první instance je pravomocné, městská část proti němu nepodala rozklad.

Úřad už Prahu 1 pokutoval za stejný postup při nákupech u stejného dodavatele v roce 2013 částkou 90 000 korun. Podle radního Prahy 1 Davida Bodečka (Piráti) se radnice pokusí náklady na pokuty vymoci od zodpovědných lidí.

Městská část v roce 2014 nakoupila na 53 faktur nábytek za 4 214 160 korun u společnosti Spazio Designer Italiano, v roce 2015 nakoupila na 44 faktur za 3 158 356 korun. Podle rozhodnutí úřadu se tak radnice dopustila přestupku podle zákona o veřejných zakázkách, protože rozdělila veřejnou zakázku, která svým celkovým objemem převyšovala finanční limit pro podlimitní veřejnou zakázku. Za rok 2014 tak dostala pokutu 105 000 korun a za rok následující pokutu 75 000 korun.

Radnice každý rok postupovala stejně. Na začátku roku si vždy nechala od tří dodavatelů dodat ceny souborů kancelářského nábytku, přičemž nejnižší cenu za tento soubor nabídla firma Spazio Designer Italiano. Od ní pak radnice objednávala jednotlivé kusy během celého roku.

Úřad upozornil na to, že zadavatel je povinen sečíst předpokládané hodnoty obdobných, spolu souvisejících dodávek, které hodlá pořídit v účetním období. Výběrové řízení podle zákona na takovou zakázku nemusí vyhlašovat v případě, že tato suma nepřesáhne jeden milion korun.

Pokuta je splatná do dvou měsíců od nabytí právní moci, tedy do konce února.

Zakázky v minulém volebním období kritizovali Piráti, kteří loni uspěli ve volbách a jsou nyní součástí koalice v Praze 1. Nový radní Bodeček sám podněty k antimonopolnímu úřadu podal a v souvislosti s případem Piráti podali i trestní oznámení.

„V půlce minulého roku jsme upozornili na to, že koaliční ČSSD na Praze 1 přihrává své místní funkcionářce Michaele Šupinové zakázky za desítky milionů v rozporu se zákonem. Jsem rád, že nám nyní ÚOHS dal za pravdu. Pokutu, kterou Praha 1 dostala, se pokusíme v souladu se zákonem vymoci po zodpovědných osobách," sdělil Bodeček ČTK.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Dnes v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Včera v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru