Dnes Neděle - oblacno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 20°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 4 v roce 2023 nebude rozšiřovat parkovací zóny
Parkovací zóny jsou v Praze 4 jen v některých lokalitách. A tak to zůstane i příští rok. Foto: puc

Praha 4 v roce 2023 nebude rozšiřovat parkovací zóny

Radnice Prahy 4 se nechystá v příštím roce rozšiřovat zóny placeného stání. V některých oblastech ale zhodnotí jejich fungování a případně je upraví. Zároveň chce vedení městské části vytvořit analýzu výstavby takzvaných lehkých parkovacích domů. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl starosta Ondřej Kubín (ODS). Zóny začaly ve čtvrté městské části fungovat 1. července 2018. Nejsou ale na celém území, fungují pouze v některých částech.

„Na příští rok zatím rozšiřování zón nepřipravujeme, nicméně plánujeme u některých udělat revizi. Existují lokality, kde ani zóny nepomohou, protože obyvatel je víc, než kolik míst získáte vyznačením modré zóny," řekl Kubín.

V případě podoby a budoucnosti zón bude podle starosty záležet na tom, jaká vznikne koalice na magistrátu. „Čekáme, jak to dopadne na magistrátu, protože koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chce připravit nový koncept parkování v Praze. Já se kloním ke změně, ale bude záležet, jak se k tomu postaví nová koalice," uvedl Kubín.

Revize by se měla týkat zón zejména na sídlištích, kde je počet aut vyšší než míst v nich. Kvůli tomu vedení radnice zvažuje možnost výstavby lehkých parkovacích domů se stěnami porostlými zelení, které jsou využívány třeba v Rakousku.

„Jejich stavba nemusí být cenově náročná, nejednalo by se o žádná ,betonová monstra´. Musíme si na to ale udělat studii," řekl Kubín. Domy by mohly být na sídlišti Krč, na Spořilově nebo na Novodvorské.

Situace s nedostatkem parkovacích míst byla ve čtvrté městské části dlouhodobě špatná zejména podél trasy metra C, tramvajových linek v Nuslích a Podolí a v ulicích sousedících s Prahou 2 a 5, kde zóny fungovaly předtím. Praha 4 je proto v roce 2018 zavedla na části svého území. Rozšířeny byly v prosinci 2019 o další místa, například na Dobešku nebo na Ryšánku a v okolí Zeleného pruhu.

Zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně okolo půl miliardy korun.


Autor: ČTK

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru