Dnes Úterý - oblacno 10°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 4 v roce 2023 nebude rozšiřovat parkovací zóny
Parkovací zóny jsou v Praze 4 jen v některých lokalitách. A tak to zůstane i příští rok. Foto: puc

Praha 4 v roce 2023 nebude rozšiřovat parkovací zóny

Radnice Prahy 4 se nechystá v příštím roce rozšiřovat zóny placeného stání. V některých oblastech ale zhodnotí jejich fungování a případně je upraví. Zároveň chce vedení městské části vytvořit analýzu výstavby takzvaných lehkých parkovacích domů. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl starosta Ondřej Kubín (ODS). Zóny začaly ve čtvrté městské části fungovat 1. července 2018. Nejsou ale na celém území, fungují pouze v některých částech.

„Na příští rok zatím rozšiřování zón nepřipravujeme, nicméně plánujeme u některých udělat revizi. Existují lokality, kde ani zóny nepomohou, protože obyvatel je víc, než kolik míst získáte vyznačením modré zóny," řekl Kubín.

V případě podoby a budoucnosti zón bude podle starosty záležet na tom, jaká vznikne koalice na magistrátu. „Čekáme, jak to dopadne na magistrátu, protože koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chce připravit nový koncept parkování v Praze. Já se kloním ke změně, ale bude záležet, jak se k tomu postaví nová koalice," uvedl Kubín.

Revize by se měla týkat zón zejména na sídlištích, kde je počet aut vyšší než míst v nich. Kvůli tomu vedení radnice zvažuje možnost výstavby lehkých parkovacích domů se stěnami porostlými zelení, které jsou využívány třeba v Rakousku.

„Jejich stavba nemusí být cenově náročná, nejednalo by se o žádná ,betonová monstra´. Musíme si na to ale udělat studii," řekl Kubín. Domy by mohly být na sídlišti Krč, na Spořilově nebo na Novodvorské.

Situace s nedostatkem parkovacích míst byla ve čtvrté městské části dlouhodobě špatná zejména podél trasy metra C, tramvajových linek v Nuslích a Podolí a v ulicích sousedících s Prahou 2 a 5, kde zóny fungovaly předtím. Praha 4 je proto v roce 2018 zavedla na části svého území. Rozšířeny byly v prosinci 2019 o další místa, například na Dobešku nebo na Ryšánku a v okolí Zeleného pruhu.

Zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně okolo půl miliardy korun.


Autor: ČTK

Začne první etapa opravy Slévačské ulice, potrvá do července

Včera v 07:55

Ve čtvrtek 25. dubna začne TSK Praha s opravou Slévačské ulice. První etapa proběhne v úseku od ulice Cíglerova po ulice Kukelská a Zdobnická. Během ní bude komplexně obnoven povrch komunikace, opraví se kanalizační vpusti, revizní šachty, dojde k úpravě dopravního značení a zařízení a k opravě...

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

20. dubna 2024 v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Další články
Nahoru