Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 4 v roce 2023 nebude rozšiřovat parkovací zóny
Parkovací zóny jsou v Praze 4 jen v některých lokalitách. A tak to zůstane i příští rok. Foto: puc

Praha 4 v roce 2023 nebude rozšiřovat parkovací zóny

Radnice Prahy 4 se nechystá v příštím roce rozšiřovat zóny placeného stání. V některých oblastech ale zhodnotí jejich fungování a případně je upraví. Zároveň chce vedení městské části vytvořit analýzu výstavby takzvaných lehkých parkovacích domů. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl starosta Ondřej Kubín (ODS). Zóny začaly ve čtvrté městské části fungovat 1. července 2018. Nejsou ale na celém území, fungují pouze v některých částech.

„Na příští rok zatím rozšiřování zón nepřipravujeme, nicméně plánujeme u některých udělat revizi. Existují lokality, kde ani zóny nepomohou, protože obyvatel je víc, než kolik míst získáte vyznačením modré zóny," řekl Kubín.

V případě podoby a budoucnosti zón bude podle starosty záležet na tom, jaká vznikne koalice na magistrátu. „Čekáme, jak to dopadne na magistrátu, protože koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chce připravit nový koncept parkování v Praze. Já se kloním ke změně, ale bude záležet, jak se k tomu postaví nová koalice," uvedl Kubín.

Revize by se měla týkat zón zejména na sídlištích, kde je počet aut vyšší než míst v nich. Kvůli tomu vedení radnice zvažuje možnost výstavby lehkých parkovacích domů se stěnami porostlými zelení, které jsou využívány třeba v Rakousku.

„Jejich stavba nemusí být cenově náročná, nejednalo by se o žádná ,betonová monstra´. Musíme si na to ale udělat studii," řekl Kubín. Domy by mohly být na sídlišti Krč, na Spořilově nebo na Novodvorské.

Situace s nedostatkem parkovacích míst byla ve čtvrté městské části dlouhodobě špatná zejména podél trasy metra C, tramvajových linek v Nuslích a Podolí a v ulicích sousedících s Prahou 2 a 5, kde zóny fungovaly předtím. Praha 4 je proto v roce 2018 zavedla na části svého území. Rozšířeny byly v prosinci 2019 o další místa, například na Dobešku nebo na Ryšánku a v okolí Zeleného pruhu.

Zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně okolo půl miliardy korun.


Autor: ČTK

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru