dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská politika

Radnice „osmičky“ podporuje integraci hendikepovaných dětí do vzdělávacího procesu

Celkem jedenáct škol, zřizovaných osmou městskou částí, dostane od Prahy 8 dotaci na dokrytí platů asistenta pedagoga.

„Jsme si vědomi, že prostředky na platy asistentů z Hlavního města Praha nestačí, a to nemluvím o totální ignoraci této problematiky ze strany státu. Dnes, když dětí s určitým hendikepem přibývá, je fungování asistentů klíčové. Pokud nezajistí do budoucna jejich financování stát, považuji za více než potřebné, aby Praha 8 i nadále doplňovala potřebné finanční prostředky sama ze svého rozpočtu,“ říká radní pro školství Mgr. Roubíček a dodává: „Integraci podporujeme dlouhodobě. Městská část proto ze svého rozpočtu uvolňuje peníze na asistenty již řadu let.“

Dotace ve výši 450 tisíc korun bude rozdělena podle skutečných úvazků asistentů mezi čtyři mateřské školy (Šiškova, Chabařovická, Na Přesypu a Řešovská) a sedm základních škol (Libčická, U Školské zahrady, Lyčkovo náměstí, Na Slovance, Hovorčovická, Glowackého, Burešova).

Otázka zapojování hendikepovaných dětí do vzdělávacího procesu je v současné době velmi aktuální. Pokud hendikepované dítě nemá být odkázáno na speciální školy, je jedinou možností využít služeb asistenta. Toho dítěti přiznává krajský úřad, resp. Magistrát hl. m. Prahy, nicméně souhlas s asistencí není vázán na nárok na získání finančních prostředků.

„Logické by bylo, aby byl souhlas s asistencí automaticky spojen s financováním, které by však měl zajišťovat stát. V současnosti je krajský úřad, respektive v Praze magistrát, v podstatě sám proti sobě, protože pokud přizná asistenci, pak na ni finančně přispívá. Ale bohužel nedostatečně, úhrady se pohybují jen v nějakých podílech, většinou jde o zhruba třetinový až poloviční příspěvek. Zbytek musí doplatit školy, které dítě s hendikepem přijmou,“ v krátkosti přibližuje systém Martin Roubíček.

„Takové školy mají moji velikou úctu, protože se s tím musí nějak poprat. Namísto toho, aby stát zajišťoval inkluzi hendikepovaných dětí, přesouvá problém na města a školy. Navíc ze studií, a myslím, že při citlivém přístupu i z osobních zkušeností vyplývá, že přítomnost hendikepovaného dítěte ve standardním kolektivu má pozitivní vliv na psychický vývoj a vzdělávání ostatních dětí, “ dodává.

V Praze 8 je několik škol, které inkluzi realizují. Jedná se např. o ZŠ Slovanka, která má mezi 600 žáky 123 děti se speciálními vzdělávacími potřebami, nebo ZŠ Lyčkovo náměstí.

 


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru