Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Radnice opět podpoří knihovnu na Hradčanech, v březnu se můžete těšit na přednášky

Také letos bude provoz knihovny na Hradčanech podpořen účelovou dotací městské části Praha 1. Radnice k tomuto kroku přistupuje pravidelně už od roku 2008, kdy poprvé poskytla částku 430 tisíc korun. Ta se v uplynulých deseti letech ustálila na výši 500 tisíc a stejná bude i letos.

Zdejší knihovna vznikla již v roce 1905 jako první pobočka někdejší Veřejné obecní knihovny královského hlavního města Prahy a u jejího otevření byl básník a ředitel pražské knihovny Antonín Sova. Pobočka tak příští rok oslaví 120. výročí založení.

„Činnost knihovny se už řadu let neomezuje ´jen´ na půjčování knih a časopisů, ale knihovna i její aktivní a velmi oblíbená paní knihovnice zde navíc pořádají kulturní akce – výstavy uměleckých děl, besedy s umělci, spisovateli, cestovateli, přednášky a promítání. Svá díla tady rovněž vystavují senioři anebo děti ze ZUŠ Orphenica na Pohořelci. Stala se tak velmi důležitým místním komunitním centrem,“ popsal 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček, do jehož gesce spadá mj. i kultura.

V roce 2008 jí hrozilo z důvodu nedostatku provozních financí Městské knihovny Praha uzavření, a tak jí Praha 1 poprvé poskytla finanční podporu. Před deseti lety navíc pobočka zásluhou Prahy 1 získala i nové krásné prostory s nádhernou zahradou v sousedství Černínského paláce. Obojí tehdy zrekonstruovala první městská část.

Knihovna Hradčany v současnosti mj. pořádá spolu s Josefem Pepsonem Snětivým cyklus přednášek „Krajinou Karla IV. aneb s Otcem vlasti nejen Prahou“. Snětivý je spoluautorem stejnojmenné knihy a slovem, fotografiemi i hudbou představuje „krajinu Karla IV.“, jeho místa i zakladatelské počiny. 14. března se uskuteční přednáška „Pánem hlavního města“, 4. dubna pak „Praha centrem Římské říše“ a cyklus 15. května uzavře přednáška „Poslední cesta Otce vlasti“. Všechny přednášky začínají v 17:17 hodin.

V pobočce knihovny také během voleb sídlí jedna z volebních místností a pokaždé se může pochlubit jednou z nejvyšších účastí voličů.
Autor: Cen

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Dnes v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

22. dubna 2024 v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

22. dubna 2024 v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Další články
Nahoru