Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radnice nechtějí další plavební komoru na Smíchově. Stavba bude prospěšná, oponuje Povodí Vltavy
Takto by podle pět let staré vizualizace mohla vypadat nová komora u Dětského ostrova (z tohoto pohledu vlevo). Zdroj: Ředitelství vodních cest ČR

Radnice nechtějí další plavební komoru na Smíchově. Stavba bude prospěšná, oponuje Povodí Vltavy

Pražský magistrát zadá Institutu plánování a rozvoje, aby připravil nesouhlasné stanovisko k povolení nové plavební komory u Dětského ostrova, kterou chystá státní podnik Povodí Vltavy (PV). Dnes o tom rozhodli radní. Schválili také text memoranda s Prahou 1 a Prahou 5, ve kterém se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily. Státní podnik potřebu nové komory odůvodňuje nedostatečnou kapacitou té stávající a na projektu trvá.

„Navýšení lodní dopravy na řece povede k dalšímu znečištění ovzduší, navýšení hlukové zátěže, úbytku zeleně, zásahu do chráněné památkové rezervace, do ekologického biotopu a k prohloubení negativních dopadů na životní prostředí v centru Prahy," píše se v memorandu Prahy a městských částí. Naopak přínos pro obyvatele Prahy samosprávy nevnímají žádný.

Podnik Povodí Vltavy dál s komorou počítá a odkazuje se na memorandum, které bylo z podnětu Prahy 1 podepsáno před třemi lety právě mezi touto městskou částí, Státní plavební správou a Povodím Vltavy. Memorandum stvrzovalo zájem na vzájemné „podpoře a spolupráci při řešení problematiky lodní dopravy a používání pyrotechnických výrobků v prostoru koryta významného vodního toku Vltava, protékajícího územím městské části Praha 1.“

„Problematiku používání pyrotechnických prostředků jsme vyřešili a i příprava výstavby nové plavební komory je v souladu s tímto memorandem, tedy minimálně s tehdejšími požadavky Městské části Praha 1,“ připomněl mluvčí PV Hugo Roldán. Od loňského podzimu vládne v Praze 1 jiná koalice. Spojení TOP 09, ODS a ČSSD nahradila koalice Praha 1 sobě, Piráti a uskupení My, co tady žijeme a Zelená pro jedničku.

„Výstavba nové plavební komory by umožnila rychlejší proplavení malých rekreačních a sportovních plavidel, které za stávající situace nejsou schopny bez dlouhého čekání proplout přes plavební komoru Praha – Staré Město. Výstavbou nedojde podle provedených výpočtů ke zhoršení průchodu velkých vod a nedojde k tvorbě žádných peřejí ani k negativnímu ovlivnění okolních ostrovů,“ pokračoval Roldán.

Podle dnes přijatého dokumentu pražskými radními by se kvůli vzniku nové komory zvýšilo riziko srážky lodí. Další zvyšování lodí by podle vedení města mohlo narušit klidovou a rekreační funkci pražských ostrovů.

Podle Roldána jsou pravidla potkávání plavidel určena stávající legislativou. „Dodržováním těchto pravidel nemůže dojít ke kolizím malých a velkých plavidel,“ sdělil. Podle něj výstavbou a zprovozněním druhé plavební komory dojde ke zrychlení proplavování a tím ke zkrácení čekacích lhůt na proplavení.

„Zvýší se totiž bezpečnost provozu na řece a zkrátí se doba čekání na proplavení. Hlavně velká plavidla nebudou muset čekat dlouhou dobu před plavební komorou se zapnutými motory nebo kroužit v prostoru mezi plavební komorou a Karlovým mostem. Bude také možné přesunout, především ve večerních hodinách, proplavování plavidel do nové plavební komory a tím tak bude proplavování probíhat dále od obytné části nábřeží. Zcela logicky tak dojde i ke snížení dosavadní zátěže emisí zplodin a hlukem,“ pokračoval. Nová komora se prý zapojí do ochrany při povodních, protože umožní rychlejší evakuaci plavidel do ochranného smíchovského přístavu.

Stávajícím smíchovským zdymadlem projíždí ročně zhruba 28 000 lodí, která je během dne bezproblémově odbaví bez delšího čekání. Kapacita komory začíná být vytíženější až v době kolem 16. hodiny do 22. až 23. hodiny, přičemž se jedná zejména o plavidla plná zahraničních turistů. Další zvyšování tohoto počtu novou komorou je podle vedení města problematické i z důvodu regulace toku, protože využíváním zdymadel se nutně pouští voda, kterou je nutné v létě dotovat prostřednictvím vltavské kaskády.

Povodí má k projektu platné stanovisko EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí i kladný posudek památkářů. Stavební úřad Prahy 5 stavbu loni zamítl, povodí však podle zákona mohlo ještě požádat vodoprávní úřad na magistrátu, který o projektu nyní rozhoduje. Oba úřady spadají pod státní správu a politici na ně nemají mít vliv.

Současné vedení Prahy 1 je k projektu nové smíchovské komory kritické. „Pochybujeme o realizaci záměru ve veřejném zájmu. Výstavba není v souladu s návrhem Metropolitního plánu a nemá žádný pozitivní přínos a přidanou hodnotu, která by zlepšila životní podmínky v centru města,“ vysvětluje starosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě).

Novou komoru odmítá i vedení a občané Prahy 5. „Znovuotevřený Dětský ostrov by se dostal do sevření obou plavebních komor a klidový prostor kolem Střeleckého ostrova, Dětského ostrova a Žofína by se zničil. Pátá městská část ani místní nevidí pro Prahu 5 žádný přínos, pouze negativní dopady, který by další plavební komora přinesla,“ uvedla městská část v tiskové zprávě.

Že občané nesouhlasí s výstavbou druhé plavební komory, dosvědčuje i petice Zachraňme Vltavu v centru Prahy, která se může podepisovat do dnešního dne na recepcích Úřadu městské části Praha 5 ve Štefánikově ulici/Nám. 14. října nebo ve Vzdělávajícím a informačním centru Praha 5. „Budeme se opravdu snažit, aby k té stavbě nedošlo, protože ji považujeme za pro Prahu k ničemu dobrou, spíše škodlivou," řekl ČTK starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti).

„Počet velkých plavidel na Vltavě v Praze v posledních letech dramaticky narostl, což není dobrá zpráva. I proto myšlenku plavební komory pro velké výletní lodě v tomto místě nepodporujeme. Preferujeme zde kompromisní řešení určené zejména pro malá plavidla,“ uvedl mluvčí pražského Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha.


Autor: red

Tragická nehoda na železnici

Včera ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Včera ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru