Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Radnice dostanou v roce 2023 od Prahy na svůj chod 5,72 miliardy korun
Nejvíce peněz dostane Praha 4, která je největší městskou částí, a to 483,3 milionu korun. Foto: archiv

Radnice dostanou v roce 2023 od Prahy na svůj chod 5,72 miliardy korun

Radnice pražských městských částí dostanou v příštím roce od magistrátu na svůj chod celkem 5,72 miliardy korun, což je meziročně o asi 580 milionů korun více. Magistrát plánuje navýšení příspěvku na jednoho obyvatele pro radnice o 500 korun na 3500 korun na obyvatele. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Radnice dostávají každoročně od města ještě další peníze, mimo jiné na investiční dotace. Přidělení peněz musí ještě při projednávání rozpočtu na rok 2023 schválit městští radní a zastupitelé.

„Pražské městské části mohou v příštím roce počítat s meziročním nárůstem finančních vztahů (objem peněz, který od města dostávají) o více než deset procent. K tomu počítáme s tím, že je i v příštím roce budeme podporovat formou investičních dotací tak, aby měly dostatek peněz nejen na svůj provoz, ale i rozvoj. Čeká nás náročná doba, ale město je na ni díky svému zodpovědnému hospodaření připraveno. Městské části se mohou na město spolehnout, stejně jako tomu bylo v minulých letech," řekl ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Větší část peněz si rozdělí takzvané velké městské části označené číslem. Radnicím Prahy 1 až 22 připadne přibližně 4,8 miliardy korun. Nejvíce peněz dostane Praha 4, která je největší městskou částí, a to 483,3 milionu korun. Druhou nejvyšší částku obdrží Praha 6, kam poputuje přes 456,1 milionu korun, na třetím místě je desátá městská část.

Proti loňsku se o 500 korun zvýší příspěvek na jednoho obyvatele a nově bude minimální částka 3500 korun. Magistrát chce zvýšit také maximálně možnou částku k vyplacení z 5500 na 6000 korun. Příspěvek na jedno dítě v mateřské škole a žáka v základní škole zůstane 3200 korun.

Při sestavování rozpočtu počítá končící vedení magistrátu rovněž s dalšími penězi, které radnicím ze svého rozpočtu poskytne. „Počítáme s tím, že by byla minimálně udržena investiční rezerva 500 milionů korun a bude navyšována podle aktuálního vývoje. Rozpočtový proces jsme ale ještě neuzavřeli, to bude mít na starosti až nová reprezentace," řekl Vyhnánek.

Objem financí pro městské části se v posledních několika letech zvýšil. V roce 2018 to bylo 4,44 miliardy korun, v roce 2019 bylo v rozpočtu vyčleněno 4,76 miliardy korun a loni 5,14 miliardy korun.

Přidělování financí radnicím je součástí rozpočtu města na daný rok. Návrh rozpočtu pro rok 2023 zatím není kompletně sestaven. Jakmile se tak stane, projednají jej nejdříve městští radní, následně se jím budou zabývat magistrátní výbory a konečné schválení bude na zastupitelích hlavního města.


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru