Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radnice dostanou v roce 2023 od Prahy na svůj chod 5,72 miliardy korun
Nejvíce peněz dostane Praha 4, která je největší městskou částí, a to 483,3 milionu korun. Foto: archiv

Radnice dostanou v roce 2023 od Prahy na svůj chod 5,72 miliardy korun

Radnice pražských městských částí dostanou v příštím roce od magistrátu na svůj chod celkem 5,72 miliardy korun, což je meziročně o asi 580 milionů korun více. Magistrát plánuje navýšení příspěvku na jednoho obyvatele pro radnice o 500 korun na 3500 korun na obyvatele. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Radnice dostávají každoročně od města ještě další peníze, mimo jiné na investiční dotace. Přidělení peněz musí ještě při projednávání rozpočtu na rok 2023 schválit městští radní a zastupitelé.

„Pražské městské části mohou v příštím roce počítat s meziročním nárůstem finančních vztahů (objem peněz, který od města dostávají) o více než deset procent. K tomu počítáme s tím, že je i v příštím roce budeme podporovat formou investičních dotací tak, aby měly dostatek peněz nejen na svůj provoz, ale i rozvoj. Čeká nás náročná doba, ale město je na ni díky svému zodpovědnému hospodaření připraveno. Městské části se mohou na město spolehnout, stejně jako tomu bylo v minulých letech," řekl ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Větší část peněz si rozdělí takzvané velké městské části označené číslem. Radnicím Prahy 1 až 22 připadne přibližně 4,8 miliardy korun. Nejvíce peněz dostane Praha 4, která je největší městskou částí, a to 483,3 milionu korun. Druhou nejvyšší částku obdrží Praha 6, kam poputuje přes 456,1 milionu korun, na třetím místě je desátá městská část.

Proti loňsku se o 500 korun zvýší příspěvek na jednoho obyvatele a nově bude minimální částka 3500 korun. Magistrát chce zvýšit také maximálně možnou částku k vyplacení z 5500 na 6000 korun. Příspěvek na jedno dítě v mateřské škole a žáka v základní škole zůstane 3200 korun.

Při sestavování rozpočtu počítá končící vedení magistrátu rovněž s dalšími penězi, které radnicím ze svého rozpočtu poskytne. „Počítáme s tím, že by byla minimálně udržena investiční rezerva 500 milionů korun a bude navyšována podle aktuálního vývoje. Rozpočtový proces jsme ale ještě neuzavřeli, to bude mít na starosti až nová reprezentace," řekl Vyhnánek.

Objem financí pro městské části se v posledních několika letech zvýšil. V roce 2018 to bylo 4,44 miliardy korun, v roce 2019 bylo v rozpočtu vyčleněno 4,76 miliardy korun a loni 5,14 miliardy korun.

Přidělování financí radnicím je součástí rozpočtu města na daný rok. Návrh rozpočtu pro rok 2023 zatím není kompletně sestaven. Jakmile se tak stane, projednají jej nejdříve městští radní, následně se jím budou zabývat magistrátní výbory a konečné schválení bude na zastupitelích hlavního města.


Autor: ČTK

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru