Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Radnice dostanou 266 milionů korun na pomoc rodinám ohroženým inflací, Praha pomůže i klubům a seniorům
Praha pomůže seniorům, kteří mají problém vyžít s důchodem. Ilustrační foto: Freeimages.com

Radnice dostanou 266 milionů korun na pomoc rodinám ohroženým inflací, Praha pomůže i klubům a seniorům

Městské části v Praze dostanou od magistrátu dohromady 265,95 milionu korun na pomoc rodinám ohroženým stoupajícími cenami. Peníze využijí na příspěvky, například na stravné, školné či družiny. Peníze mohou použít rovněž v rámci takzvaného fondu solidarity. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Peníze konkrétně potřebným budou rozdělovat jednotlivé radnice. Zastupitelé navíc rozhodli, že hlavní město pomůže seniorům a sportovním klubům, které se zaměřují na práci s mládeží.

Pražské zastupitelstvo na dnešním jednání schválilo první část dříve ohlášeného balíčku pomoci Pražanům. Jedná se o poskytnutí dotací městským částem v celkové výši téměř 266 milionů korun na opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací na letošní rok. Rychlá a konkrétní pomoc bude prostřednictvím škol určena na uhrazení stravného, školného, družiny a klubových činností nebo pro fond solidarity škol, případně na sociálního pedagoga do škol.

Nejvyšší příspěvek dostane Praha 4, která je největší městskou částí. Z magistrátu jí připutuje 24,52 milionu korun. Druhou nejvyšší částku obdrží radnice Prahy 5, která dostane 21,94 milionu korun. Něco málo přes 20 milionů korun pak dostanou jak radnice Prahy 8, tak desátá městská část.

Magistrát rozdělí peníze v pěti kategoriích, kterými jsou stravné, školné, družiny a kluby, příspěvek na sociálního pedagoga a fond solidarity, do něhož letos od magistrátu dostávají radnice příspěvek 240 korun na žáka a o přidělení peněz rozhodují ředitelé škol a dalších institucí, které peníze obdrží. Nejvíc peněz je určeno na první tři opatření, do kterých půjde necelých 211,1 milionu korun. Nejmenší částka je pak určena na sociální pedagogy.

Zastupitelé před schválením usnesení vedli dlouhou debatu. „Pro domácnost v nouzi to znamená úsporu až 50 000 korun ročně. Je to cílená pomoc pro ty, kteří ji potřebují, aby si mohli dovolit udržet bydlení v nájmu nebo při splácení hypotéky,“ uvedl zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě).

„Jsem moc rád, že se podařilo předložit aspoň nějakou pomoc. Bohužel tato pomoc přichází pozdě a je nedostatečná. Snažíme se ji prosadit už od února, teď je září a pomoc je navíc nedostatečná. Jediné, co město vymyslelo, je poslat peníze na radnice. A kde je pomoc pro seniory? Ta chybí. Přitom senioři jsou v napjaté situaci. A chybí také pomoc sportovním klubům, které pracují s dětmi,“ uvedla zastupitelka Marta Gellová z hnutí ANO, které proto navrhlo dva pozměňovací návrhy. Aby příspěvek na bydlení pro krizí ohrožené seniory byl 3000 korun a aby se pomohlo klubům se sportující mládeží.

Podle Pavla Zelenky, předsedy Výboru Zastupitelstva hl. m. pro bydlení, by tak vysoký příspěvek pro seniory byl hazardem s městským rozpočtem. „Neumíme predikovat, kolik seniorů si požádá o pomoc. Ale pokud bychom dali příspěvek 3000 korun, bude nás to příští rok stát celkem 700 milionů. A to je moc. Naším úkolem není suplovat stát,“ řekl Zelenka.

„Podpořme pozměňovací návrh Marty Gellové. Nešetřeme na lidech, nešetřeme na Pražanech. Praha ty peníze má. Má na účtech kolem sedmdesáti miliard,“ řekl předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop. „Pokud nebudou mít rodiče na zaplacení sportovních kroužků, nechají děti doma. Děti pak budou obézní, což bude v důsledcích stát společnost mnohem víc. Rozhýbejme naše děti,“ pokračoval.

„Praha musí pomáhat potřebným, má na to. Nechápu, proč začne seniorům pomoc až od ledna. Určitě bychom dokázali najít mechanismus, jak seniorům pomoci hned,“ řekla předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Alexandra Udženija (ODS).

Podle poslance a zastupitele Patrika Nachera (ANO) pozměňovací návrhy hnutí jsou opodstatněné. „Není to výkřik do tmy, ale reakce na zdražování. Praha by se neměla zdráhat pomoci, vždyť jen díky inflaci vybere o šest milionů víc na daních. Když Pražanům nepomůžeme, necháme je spadnout do exekucí a stanou se z nich neplatiči daní, tak to přijde Prahu a stát na víc. Je lepší pomoci nyní, než řešit draze následky nekonání,“ uvedl.

„Musíme pomoci i rodinám, aby dál mohly platit dětem sportovní kroužky. Přece nechceme dopustit covid II, kdy se budou děti nudit bez pohybu,“ dodal.

Zastupitelé se nakonec dohodli, že do konečného usnesení dají i pomoc pro kluby a seniory. „Ukládá se Radě hl. m. Prahy průběžně zajistit dostatečnou podporu pro sportovní kluby a zařízení pracující s dětmi do 18 let, jako záchrannou síť v době energetické krize, aby děti mohly nadále sportovat a nedošlo k omezení pohybu, jako v době covidu,“ je ve schváleném usnesení. 

„Ukládá se Radě hl. m. Prahy průběžně navýšit příspěvky pro skupiny starobní a invalidní důchodce, osoby pečující o invalidní důchodce, samostatně žijící osoby, případně další chudobou ohrožené skupiny Pražanů,“ je ve schváleném usnesení.

„Pražský balíček pomoci adresně doplňuje pomoc státu, aby Pražané, kteří to potřebují a na pomoc mají nárok, nepadli na kolena. Pražská pomoc je složená ze tří pilířů. Jeden se zaměřuje na oddlužení lidí, kteří jsou zatíženi exekucemi formou Milostivého léta, druhý má pomoci Pražanům s úsporou energií na speciálně zřízené poradenské lince, třetí pak pomůže rodičům studentů a žáků s úhradou obědů, kroužků, družiny nebo třeba školkovného a mimoškolních aktivit žáků základních, středních i mateřských škol prostřednictvím Fondu solidarity,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Zastupitelstvo hl. m. Prahy už letos v polovině června širokou podporou schválilo rozsáhlý Balíček okamžité pomoci pro Pražany. Soubor opatření má rychle a adresně pomoci pražským domácnostem, které jsou nejvíce ohrožené chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady aktuální vysoké inflace a růstu cen.

„Současná situace raketového růstu životních nákladů dopadá na všechny Praženy. Teď se začátkem školního roku jsou však nejvíce ohroženy rodiny s dětmi, kterým je nutné pomoci okamžitě. A to bez složitého vyplňování formulářů a zdlouhavého procesu schvalování,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu Radek Vondra.  

„Balíček pomoci podporujeme a jsem moc rád, že tomu tak je napříč celým zastupitelstvem.  Pomoc musí být dosažitelná bez složité administrativy a v případě potřeby musí dostat přednost i před investičními projekty. A kdyby ani to nestačilo, navrhl bych prodat podíl Prahy v PPF bance,“ sdělil první náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček (za TOP 09).

„Jsem moc rád, že se pomoc Pražanům rozšíří i na další skupiny obyvatel Prahy. Dostane se tak i na seniory, hendikepované a rodiče samoživitele. Naše Marta Gellová hledá neustále cesty, jak pomoci chudobou ohroženým Pražanům v nastalé inflační a energetické krizi. A jsem rád, že díky tomu, že se k nám přidali další zastupitelé, se to povedlo prosadit včetně podpory sportovních aktivit dětí a mládeže, což je další velmi důležité téma, na které hnutí ANO dlouhodobě upozorňuje,“ doplnil Ondřej Prokop.

Praha zároveň spustila webové stránky pomocprazanum.praha.eu, kde jsou zveřejněny veškeré informace k jednotlivým formám pomoci Pražanům, které hlavní město v souvislosti s vysokou inflací a růstem cen postupně zavádí. Lidé se zde mimo jiné dozví, jaké jsou podmínky pro získání pomoci, jak postupovat při vyřizování žádosti o příspěvek nebo jsou zde uvedeny i odkazy, kde hledat další pomoc ve finanční nouzi.

Kromě dnes schválených opatření týkajících se finanční úlevy v oblasti školství pro rodiny má dříve odsouhlasený Balíček okamžité pomoci pro Pražany ještě další pilíře, které hlavní město postupně připravuje. Mezi ně patří i pomoc s oddlužením v rámci aktuálně spuštěné akce Milostivé léto II, do které se hlavní město opět zapojuje, ale také poradenství, jak ušetřit za energie, jejichž cena v posledních měsících rychle roste.


Autor: Jan Puci

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

Včera ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Další články
Nahoru