dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
14°C
Radnice chystají odvolání proti povolení komory v centru, v pátek podepíší memorandum
Plánovaná podoba plavební komory u Dětského ostrova (vlevo), vpravo je stávající komora. Vizualizace: ŘVC ČR

Radnice chystají odvolání proti povolení komory v centru, v pátek podepíší memorandum

V pátek dojde k podepsání memoranda mezi městskými částmi Praha 5 a 1 a pražským magistrátem, kterým všechny strany dávají najevo nesouhlas s výstavbou další plavební komory Praha – Staré Město u Dětského ostrova. Tu minulý týden povolil zvláštní stavební úřad magistrátu. Signatáři memoranda se proti aktuálnímu rozhodnutí úřadu odvolají. Server Pražský patriot o tom po dnešním jednání vedení Prahy 5 informovala mluvčí této městské části Markéta Drešlová. 

U Dětského ostrova už jedna plavební komora je, ale státní podnik Povodí Vltavy ji považuje za nedostačující, proto už roky usiluje o stavbu další komory, která má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. Na projektu i přes nesouhlasné projevy samospráv trvá.

Námitky proti stavbě začátkem tohoto roku podala Praha 5, Praha 1, Klub Za starou Prahu, spolek Zdravý rozum a Český svaz stavebních inženýrů. Stavební úřad všechny označil za nedůvodné.

Dnes se vedení Prahy 5 dohodlo, že v součinnosti s Prahou 1 a magistrátem bude pracovat na přípravě proti odvolání stavebního úřadu, který stavbu povolil. Nejzazší lhůta pro podání odvolání je 23. srpna.

V memorandu, jehož text minulý týden schválilo vedení metropole a již dříve radnice obou přímo zainteresovaných městských částí, se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily.

Memorandum také obsahuje usnesení, že by měla být zachována rekreační funkce Dětského ostrova, což by při realizace další komory nebylo možné.

„Pokud dojde ke stavbě plavební komory, výrazně se to dotkne krajinného rázu. Rapidním způsobem se navýší rekreační doprava, která bude exhalacemi a hlukem zatěžovat Dětský ostrov a jeho okolí. Navíc se domníváme, že přibude i nákladní doprava,“ sdělila mluvčí Drešlová.

Praha 5 podle ní z právního hlediska zkoumá vydané závazné stanovisko stavebního úřadu, protože se domnívá, že nebyly patřičně zohledněny zájmy této městské části.

Anketa

Podporujete výstavbu nové plavební komory v centru Prahy (u Dětského ostrova)?

10%
(10%)
90%
(90%)
Komora má být 55 metrů dlouhá a 11 metrů široká. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 750 milionů korun.

„Znovuotevřený Dětský ostrov by se dostal do sevření obou plavebních komor a klidový prostor kolem Střeleckého ostrova, Dětského ostrova a Žofína by se zničil. Pátá městská část ani místní nevidí pro Prahu 5 žádný přínos, pouze negativní dopady, který by další plavební komora přinesla,“ uvedla již dříve městská část v tiskové zprávě.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru