dnes
Pátek - polojasno
0°C
zítra
Sobota - skorojasno
0°C
pozítří
Neděle - zatazeno
-1°C
Radnice chystají odvolání proti povolení komory v centru, v pátek podepíší memorandum
Plánovaná podoba plavební komory u Dětského ostrova (vlevo), vpravo je stávající komora. Vizualizce: ŘVC ČR

Radnice chystají odvolání proti povolení komory v centru, v pátek podepíší memorandum

V pátek dojde k podepsání memoranda mezi městskými částmi Praha 5 a 1 a pražským magistrátem, kterým všechny strany dávají najevo nesouhlas s výstavbou další plavební komory Praha – Staré Město u Dětského ostrova. Tu minulý týden povolil zvláštní stavební úřad magistrátu. Signatáři memoranda se proti aktuálnímu rozhodnutí úřadu odvolají. Server Pražský patriot o tom po dnešním jednání vedení Prahy 5 informovala mluvčí této městské části Markéta Drešlová. 

U Dětského ostrova už jedna plavební komora je, ale státní podnik Povodí Vltavy ji považuje za nedostačující, proto už roky usiluje o stavbu další komory, která má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. Na projektu i přes nesouhlasné projevy samospráv trvá.

Námitky proti stavbě začátkem tohoto roku podala Praha 5, Praha 1, Klub Za starou Prahu, spolek Zdravý rozum a Český svaz stavebních inženýrů. Stavební úřad všechny označil za nedůvodné.

Dnes se vedení Prahy 5 dohodlo, že v součinnosti s Prahou 1 a magistrátem bude pracovat na přípravě proti odvolání stavebního úřadu, který stavbu povolil. Nejzazší lhůta pro podání odvolání je 23. srpna.

V memorandu, jehož text minulý týden schválilo vedení metropole a již dříve radnice obou přímo zainteresovaných městských částí, se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily.

Memorandum také obsahuje usnesení, že by měla být zachována rekreační funkce Dětského ostrova, což by při realizace další komory nebylo možné.

„Pokud dojde ke stavbě plavební komory, výrazně se to dotkne krajinného rázu. Rapidním způsobem se navýší rekreační doprava, která bude exhalacemi a hlukem zatěžovat Dětský ostrov a jeho okolí. Navíc se domníváme, že přibude i nákladní doprava,“ sdělila mluvčí Drešlová.

Praha 5 podle ní z právního hlediska zkoumá vydané závazné stanovisko stavebního úřadu, protože se domnívá, že nebyly patřičně zohledněny zájmy této městské části.

Anketa

Podporujete výstavbu nové plavební komory v centru Prahy (u Dětského ostrova)?

10%
(10%)
90%
(90%)
Komora má být 55 metrů dlouhá a 11 metrů široká. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 750 milionů korun.

„Znovuotevřený Dětský ostrov by se dostal do sevření obou plavebních komor a klidový prostor kolem Střeleckého ostrova, Dětského ostrova a Žofína by se zničil. Pátá městská část ani místní nevidí pro Prahu 5 žádný přínos, pouze negativní dopady, který by další plavební komora přinesla,“ uvedla již dříve městská část v tiskové zprávě.


Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru