Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun
Domy ve Štefánikově ulici u náměstí Kinských. Foto: JP

Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun

Už čtvrtým rokem realizuje Praha 5 program, který byl při svém startu v roce 2017 primárně zaměřený na odstraňování nelegálního graffiti. Postupem času začala městská část budovy ve svém majetku ošetřovat i ochranným nátěrem. A tento postup chce dále rozvíjet.

„Spreje na graffiti něco stojí a skutečnost, že z ochranných nátěrů budov lze kresby poměrně snadno smýt citelně snižuje životnost graffiti. Autoři si dokážou spočítat, že se jim to zkrátka nevyplatí a nechávají takto ošetřené budovy na pokoji. Proto chceme tuto možnost nabídnout i soukromým vlastníkům nemovitostí,“ uvedl místostarosta Prahy 5 pro kulturu a obnovu památek Lukáš Herold (ODS). 

Do programu se od roku 2019 mohou hlásit i objekty ve vlastnictví fyzických i právnických osob na území páté městské části. Základní podmínkou je přihlášení formou vyplněním přihlášky. 

„A před přijetím do programu musí vlastníci zajistit opravu fasády domu, případně odstranit graffiti do výše zhruba tři metry na části objektu viditelného a přístupného z veřejného prostoru či snadno dostupných míst,“ popsal Herold. 

Tuto možnost doposud využilo 49 soukromých majitelů nemovitostí a městská část ošetření domů vynaložila od roku 2017 přibližně 11 milionů korun.

Do odstraňování graffiti investují i další městské části. Se sprejery se bojuje například ochrannými nátěry na fasádách, rychlým odstraňováním kreseb nebo třeba legalizací vybraných ploch.

Antigraffiti nátěry využívá například Praha 7, ale jen na novějších fasádách. Na domech pod památkovou ochranou je to složité.

Už přes deset let realizuje projekt „2 proti graffiti“ na odstraňování graffiti na soukromých i obecních domech druhá městská část. Je v něm zapojeno přes 300 obecních i soukromých domů. Za odstranění graffiti na dětských hřištích a v parcích platí Praha 2 ročně statisíce korun.

Do antigraffiti programu se mohou hlásit majitelé domů i v Praze 3. Náklady na posprejované fasády jim zaplatí městská část. Roční náklady na odstraňování graffiti třeba v Praze 6 přesahují tři miliony korun.

Čtvrtá městská část se proti sprejerům brání tím, že jim nabízí plochy k legálnímu posprejování. Ty se nacházejí například na železničních přemostěních Vídeňské a Modřanské ulice nebo v podchodech Pobřežní cesta a Přístaviště.

Před dvacet milionů korun ročně dá za odstranění graffiti pražský dopravní podnik. Největší škody páchají vandalové v metru.


Letošní Den Země slaví Praha online

Včera v 11:33

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Přemýšlíte o vlastním chovu včel? Můžete to zkusit a pronajmout si včelín

Včera v 10:02

Od května začne v ekocentru Prales fungovat nová komunitní včelnice. Máte-li zájem pustit se do včelaření, můžete si jeden z úlů se včelstvem v produkční síle pronajmout a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely vypadá.

Javor rostoucí v Anenském trojúhelníku se nakonec kácet nebude

21. dubna 2021 ve 22:47

Praha 1 plánovala při úpravách takzvaného Anenského trojúhelníku (parčík u Smetanova nábřeží vedle Pachtova paláce) pokácet javor, čímž by se uvolnila cesta pro budoucí zpřístupnění takzvaného čapadla (podchod pod vozovkou). Dnes večer radnice oznámila, že od kácení...

Do soutěže Nej sestřička se lze přihlašovat do 30. dubna

21. dubna 2021 v 10:32

Zdravotnictví za poslední rok prošlo ohromnou zatěžkávací zkouškou. V boji proti koronaviru jsou aktivně nasazeny desetitisíce lékařů a sester. Aby byli nablízku všem, kteří se ocitli v ohrožení života a pomohli jim vyhrát těžký boj se zákeřnou nemocí. Zviditelnit a ocenit práci sester – to je...

PVK doporučují: Zkontrolujte vodu ve studních

20. dubna 2021 v 09:46

Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.

Projekt Školní obědy pro každé dítě bude i v příštím školním roce

20. dubna 2021 v 09:23

Začátkem března letošního roku vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí výzvu Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi, a to v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Praha se do tohoto programu zapojuje pravidelně již od roku 2016, a to s projekty pod názvem Školní...

Zaměstnanci pražské záchranky podpoří sbírku pro malou pacientku

19. dubna 2021 v 19:08

Na jaře v roce 2019 se rodině Černých obrátil život naruby. Jejich nejmladší dcerka Šošana tehdy málem utonula v zahradním jezírku, pod jehož hladinou byla téměř deset minut. Noční můra každého rodiče, mimořádně náročný zásah pro pražské záchranáře. Díky 1,5 hodiny dlouhé resuscitaci, kterou...

Další články
Nahoru