Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun
Domy ve Štefánikově ulici u náměstí Kinských. Foto: JP

Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun

Už čtvrtým rokem realizuje Praha 5 program, který byl při svém startu v roce 2017 primárně zaměřený na odstraňování nelegálního graffiti. Postupem času začala městská část budovy ve svém majetku ošetřovat i ochranným nátěrem. A tento postup chce dále rozvíjet.

„Spreje na graffiti něco stojí a skutečnost, že z ochranných nátěrů budov lze kresby poměrně snadno smýt citelně snižuje životnost graffiti. Autoři si dokážou spočítat, že se jim to zkrátka nevyplatí a nechávají takto ošetřené budovy na pokoji. Proto chceme tuto možnost nabídnout i soukromým vlastníkům nemovitostí,“ uvedl místostarosta Prahy 5 pro kulturu a obnovu památek Lukáš Herold (ODS). 

Do programu se od roku 2019 mohou hlásit i objekty ve vlastnictví fyzických i právnických osob na území páté městské části. Základní podmínkou je přihlášení formou vyplněním přihlášky. 

„A před přijetím do programu musí vlastníci zajistit opravu fasády domu, případně odstranit graffiti do výše zhruba tři metry na části objektu viditelného a přístupného z veřejného prostoru či snadno dostupných míst,“ popsal Herold. 

Tuto možnost doposud využilo 49 soukromých majitelů nemovitostí a městská část ošetření domů vynaložila od roku 2017 přibližně 11 milionů korun.

Do odstraňování graffiti investují i další městské části. Se sprejery se bojuje například ochrannými nátěry na fasádách, rychlým odstraňováním kreseb nebo třeba legalizací vybraných ploch.

Antigraffiti nátěry využívá například Praha 7, ale jen na novějších fasádách. Na domech pod památkovou ochranou je to složité.

Už přes deset let realizuje projekt „2 proti graffiti“ na odstraňování graffiti na soukromých i obecních domech druhá městská část. Je v něm zapojeno přes 300 obecních i soukromých domů. Za odstranění graffiti na dětských hřištích a v parcích platí Praha 2 ročně statisíce korun.

Do antigraffiti programu se mohou hlásit majitelé domů i v Praze 3. Náklady na posprejované fasády jim zaplatí městská část. Roční náklady na odstraňování graffiti třeba v Praze 6 přesahují tři miliony korun.

Čtvrtá městská část se proti sprejerům brání tím, že jim nabízí plochy k legálnímu posprejování. Ty se nacházejí například na železničních přemostěních Vídeňské a Modřanské ulice nebo v podchodech Pobřežní cesta a Přístaviště.

Před dvacet milionů korun ročně dá za odstranění graffiti pražský dopravní podnik. Největší škody páchají vandalové v metru.


Autor: Jan Puci

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

Včera ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

Včera v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Podzimní úklid na Šestce: Čištění chodníků a zeleně potrvá dva měsíce

15. října 2021 v 11:53

Praha 6 pořádá nad rámec pravidelných pololetních úklidů mimořádné podzimní čištění chodníků, rabátek kolem stromů a sběr psích exkrementů. Akce začala na začátku října, potrvá do konce listopadu a zaměřuje se především na odstranění plevele a nečistot z chodníků...

Ve čtyřicátém druhém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

14. října 2021 v 18:29

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Revitalizace jihovýchodní části parku u Národního muzea se dočká úprav, Praha 2 vybrala dodavatele

13. října 2021 ve 22:25

Rada městské části Praha 2 rozhodla o výběru dodavatele revitalizace jihovýchodní části parku Čelakovského sady. Nejvhodnější nabídku k veřejné zakázce malého rozsahu podala společnost Gardenline s nabídkovou cenou 7 098 877 korun včetně DPH. S vítěznou společností začne městská část v nejbližší...

Festival popkultury Comic-Con Prague

13. října 2021 v 11:45

Comic-Con Prague je festival popkultury po vzoru Comic-Conů po celém světě. Přináší pestrý program zejména pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu ve hrách, filmech a seriálech, anime a comicsu, knihách a obrazech, hudbě a kostýmech atd.

Letiště Praha obnovuje exkurze

13. října 2021 v 09:07

Prohlídka letištních ploch nebo návštěva u letištních hasičů je zpět. Letiště Praha po pandemii onemocnění covid-19 obnovuje oblíbené exkurze. V rámci nich mají fanoušci letadel a letectví možnost poznat provoz letiště a z několika desítek metrů sledovat přistání a starty letadel i jejich...

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

Praha 6 obdržela Cenu primátora hl. města Prahy

10. října 2021 ve 21:20

Minulý týden byly ve Španělském sále Pražského hradu slavnostně předány Ceny Opera Civitatem 2021 v rámci bilančního projektu Naše město 1991–2021. Tato cena se uděluje městům, která v uplynulých 30 letech realizovala nejkvalitnější a nejprospěšnější soubory veřejných staveb ku prospěchu jejich...

Pamětní deska malíře a ilustrátora Gustava Kruma

9. října 2021 v 08:02

Jeho doménou byla dobrodružná ilustrace a mnoho čtenářů vidělo poprvé Vinnetoua právě očima Gustava Kruma.

Další články
Nahoru