Dnes Středa - zatazeno 4°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun
Domy ve Štefánikově ulici u náměstí Kinských. Foto: JP

Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun

Už čtvrtým rokem realizuje Praha 5 program, který byl při svém startu v roce 2017 primárně zaměřený na odstraňování nelegálního graffiti. Postupem času začala městská část budovy ve svém majetku ošetřovat i ochranným nátěrem. A tento postup chce dále rozvíjet.

„Spreje na graffiti něco stojí a skutečnost, že z ochranných nátěrů budov lze kresby poměrně snadno smýt citelně snižuje životnost graffiti. Autoři si dokážou spočítat, že se jim to zkrátka nevyplatí a nechávají takto ošetřené budovy na pokoji. Proto chceme tuto možnost nabídnout i soukromým vlastníkům nemovitostí,“ uvedl místostarosta Prahy 5 pro kulturu a obnovu památek Lukáš Herold (ODS). 

Do programu se od roku 2019 mohou hlásit i objekty ve vlastnictví fyzických i právnických osob na území páté městské části. Základní podmínkou je přihlášení formou vyplněním přihlášky. 

„A před přijetím do programu musí vlastníci zajistit opravu fasády domu, případně odstranit graffiti do výše zhruba tři metry na části objektu viditelného a přístupného z veřejného prostoru či snadno dostupných míst,“ popsal Herold. 

Tuto možnost doposud využilo 49 soukromých majitelů nemovitostí a městská část ošetření domů vynaložila od roku 2017 přibližně 11 milionů korun.

Do odstraňování graffiti investují i další městské části. Se sprejery se bojuje například ochrannými nátěry na fasádách, rychlým odstraňováním kreseb nebo třeba legalizací vybraných ploch.

Antigraffiti nátěry využívá například Praha 7, ale jen na novějších fasádách. Na domech pod památkovou ochranou je to složité.

Už přes deset let realizuje projekt „2 proti graffiti“ na odstraňování graffiti na soukromých i obecních domech druhá městská část. Je v něm zapojeno přes 300 obecních i soukromých domů. Za odstranění graffiti na dětských hřištích a v parcích platí Praha 2 ročně statisíce korun.

Do antigraffiti programu se mohou hlásit majitelé domů i v Praze 3. Náklady na posprejované fasády jim zaplatí městská část. Roční náklady na odstraňování graffiti třeba v Praze 6 přesahují tři miliony korun.

Čtvrtá městská část se proti sprejerům brání tím, že jim nabízí plochy k legálnímu posprejování. Ty se nacházejí například na železničních přemostěních Vídeňské a Modřanské ulice nebo v podchodech Pobřežní cesta a Přístaviště.

Před dvacet milionů korun ročně dá za odstranění graffiti pražský dopravní podnik. Největší škody páchají vandalové v metru.


Autor: Jan Puci

Vyšehradským hřbitovem za uměleckými díly

Dnes v 08:33

Komentovaná procházka se koná ve čtvrtek 27. ledna v 10:30 hodin.

Praha 4: Anketa k revitalizaci dětských hřišť Ohradní a Podolská

Dnes v 06:59

Praha 4 plánuje letos revitalizovat dětská hřiště Ohradní a Podolská. Aby podoba a náplň hřišť co nejvíce vyhovovala dětským potřebám, připravila radnice krátkou anketu.

Praha 2 zve na Putování za Josefem Ladou

Dnes v 06:07

Praha 2 připravila další venkovní hru. Tentokrát můžete putovat za Josefem Ladou. V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale většinu života strávil v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel...

Praha 5 zve na výstavu Česko – baltské století

Včera v 18:03

Spolupráci bývalého Československa a později České republiky s trojlístkem pobaltských států Lotyšska, Litvy a Estonska přibližuje výstava, která bude k vidění na náměstí 14 října.

Masopust v Praze 1

Včera ve 13:28

Malostranské Masopustní veselí se koná 26. února od 13 hodin.

Praha 4 prodloužila nájemní smlouvu s Fidlovačkou

Včera v 06:51

Divadlo Fidlovačka bude dál bavit diváky v Praze 4 Nuslích. Dnes byla prodloužena nájemní smlouva, kterou podepsali místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09) se zástupci scény.

V sadech Svatopluka Čecha budou vodotrysky, mlžítka a brouzdaliště

24. ledna 2022 v 10:13

Praha 2 zahájila minulý týden stavební práce v sadech Svatopluka Čecha. Výsledkem bude nový vodní prvek v centrální části parku. Vodotrysky a brouzdaliště osvěží návštěvníky už letos, zahájení zkušebního provozu je plánováno během letních prázdnin. V ploše mezi tryskami bude viditelný úryvek...

Středisko volného času Jednička pozve na Island

23. ledna 2022 v 08:15

První cestovatelský večer, v rámci kterého se pokocháte dechberoucími fotografiemi ze země ohně a ledu doprovázenými povídáním o historii a legendách se koná v SVČ Jednička v pondělí 24. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru