Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun
22. března 2021 19:48
„Spreje na graffiti něco stojí a skutečnost, že z ochranných nátěrů budov lze kresby poměrně snadno smýt citelně snižuje životnost graffiti. Autoři si dokážou spočítat, že se jim to zkrátka nevyplatí a nechávají takto ošetřené budovy na pokoji. Proto chceme tuto možnost nabídnout i soukromým vlastníkům nemovitostí,“ uvedl místostarosta Prahy 5 pro kulturu a obnovu památek Lukáš Herold (ODS).
Do programu se od roku 2019 mohou hlásit i objekty ve vlastnictví fyzických i právnických osob na území páté městské části. Základní podmínkou je přihlášení formou vyplněním přihlášky.
„A před přijetím do programu musí vlastníci zajistit opravu fasády domu, případně odstranit graffiti do výše zhruba tři metry na části objektu viditelného a přístupného z veřejného prostoru či snadno dostupných míst,“ popsal Herold.
Tuto možnost doposud využilo 49 soukromých majitelů nemovitostí a městská část ošetření domů vynaložila od roku 2017 přibližně 11 milionů korun.
Antigraffiti nátěry využívá například Praha 7, ale jen na novějších fasádách. Na domech pod památkovou ochranou je to složité.
Už přes deset let realizuje projekt „2 proti graffiti“ na odstraňování graffiti na soukromých i obecních domech druhá městská část. Je v něm zapojeno přes 300 obecních i soukromých domů. Za odstranění graffiti na dětských hřištích a v parcích platí Praha 2 ročně statisíce korun.
Do antigraffiti programu se mohou hlásit majitelé domů i v Praze 3. Náklady na posprejované fasády jim zaplatí městská část. Roční náklady na odstraňování graffiti třeba v Praze 6 přesahují tři miliony korun.
Čtvrtá městská část se proti sprejerům brání tím, že jim nabízí plochy k legálnímu posprejování. Ty se nacházejí například na železničních přemostěních Vídeňské a Modřanské ulice nebo v podchodech Pobřežní cesta a Přístaviště.
Před dvacet milionů korun ročně dá za odstranění graffiti pražský dopravní podnik. Největší škody páchají vandalové v metru.