Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun
Domy ve Štefánikově ulici u náměstí Kinských. Foto: JP

Radnice bojují proti nelegálnímu graffiti, třeba Praha 5 investovala už jedenáct milionů korun

Už čtvrtým rokem realizuje Praha 5 program, který byl při svém startu v roce 2017 primárně zaměřený na odstraňování nelegálního graffiti. Postupem času začala městská část budovy ve svém majetku ošetřovat i ochranným nátěrem. A tento postup chce dále rozvíjet.

„Spreje na graffiti něco stojí a skutečnost, že z ochranných nátěrů budov lze kresby poměrně snadno smýt citelně snižuje životnost graffiti. Autoři si dokážou spočítat, že se jim to zkrátka nevyplatí a nechávají takto ošetřené budovy na pokoji. Proto chceme tuto možnost nabídnout i soukromým vlastníkům nemovitostí,“ uvedl místostarosta Prahy 5 pro kulturu a obnovu památek Lukáš Herold (ODS). 

Do programu se od roku 2019 mohou hlásit i objekty ve vlastnictví fyzických i právnických osob na území páté městské části. Základní podmínkou je přihlášení formou vyplněním přihlášky. 

„A před přijetím do programu musí vlastníci zajistit opravu fasády domu, případně odstranit graffiti do výše zhruba tři metry na části objektu viditelného a přístupného z veřejného prostoru či snadno dostupných míst,“ popsal Herold. 

Tuto možnost doposud využilo 49 soukromých majitelů nemovitostí a městská část ošetření domů vynaložila od roku 2017 přibližně 11 milionů korun.

Do odstraňování graffiti investují i další městské části. Se sprejery se bojuje například ochrannými nátěry na fasádách, rychlým odstraňováním kreseb nebo třeba legalizací vybraných ploch.

Antigraffiti nátěry využívá například Praha 7, ale jen na novějších fasádách. Na domech pod památkovou ochranou je to složité.

Už přes deset let realizuje projekt „2 proti graffiti“ na odstraňování graffiti na soukromých i obecních domech druhá městská část. Je v něm zapojeno přes 300 obecních i soukromých domů. Za odstranění graffiti na dětských hřištích a v parcích platí Praha 2 ročně statisíce korun.

Do antigraffiti programu se mohou hlásit majitelé domů i v Praze 3. Náklady na posprejované fasády jim zaplatí městská část. Roční náklady na odstraňování graffiti třeba v Praze 6 přesahují tři miliony korun.

Čtvrtá městská část se proti sprejerům brání tím, že jim nabízí plochy k legálnímu posprejování. Ty se nacházejí například na železničních přemostěních Vídeňské a Modřanské ulice nebo v podchodech Pobřežní cesta a Přístaviště.

Před dvacet milionů korun ročně dá za odstranění graffiti pražský dopravní podnik. Největší škody páchají vandalové v metru.


Autor: Jan Puci

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Další články
Nahoru